image.png
Foto: Shutterstock

  1. Pravděpodobnost, že zemřete na civilním letu, je jedna ku třinácti milionům. Mnohem pravděpodobnější je, že vám z palmy na hlavu spadne kokos a zabije vás. Takže i když se vám uleví pokaždé, co letadlo bezpečně dosedne na zem, nejnebezpečnější může být právě cesta po zemi – třeba z nebo na letiště.
  2. Ačkoliv jsou turbulence nepříjemné, nejsou život ohrožující. Piloti je přirovnávají k situaci, kdy auto jede po hrbolaté silnici a trochu nadskakuje. Nebojte se tedy, že by turbulence způsobily pád letadla. Jsou časté, ale naprosto normální.
  3. Statistiky říkají, že nejbezpečnější částí letadla je ta zadní. Pokud se tedy bojíte a chcete pro svou bezpečnost udělat co nejvíc, kupte si letenky právě do zadní části.
  4. Pokud najdete na svém letadlovém okénku díru, nemusíte panikařit. Je tam schválně kvůli vyrovnávání tlaku a onu dírku má více okének.
  5. Kyslíkové masky dokáží dodat kyslík přibližně na 15 minut. Možná se vám to zdá málo, ale v rámci této doby je pilot schopen dostat letoun do dostatečné výšky, kde už bude přirozeně kyslíku dostatek.
  6. Letadla jsou konstruovaná tak, aby vydržela zásah bleskem. Elektrický proud obejme celé letadlo, které zůstane netknuté. V roce 1967 došlo k nehodě právě po zásahu bleskem, což způsobilo výbuch palivové nádrže, ale zjistilo se, že šlo o špatně navržené letadlo. 
  7. Jste pověrčiví a bojíte se, že vás systém posadí na sedadlo do řady 13? Mnoho letadel řadu 13 vůbec nemá právě z pověrčivých důvodů. V Číně zase postrádají řadu 4 (číslo smrti) a v Brazílii řadu 17.
  8. Riziko úmrtnosti při cestování letadlem byla v roce 2022 0,11 %.
  9. Pokud během letu nastane problém, je velká pravděpodobnost, že přežijete. Piloti jsou vycvičení, zkušení a většinu situací umí vyřešit. Národní rada bezpečnosti zjistila, že 95,7 % lidí přežije letecké poruchy a havárie.
  10. Drtivá většina letadel má dva motory a pilot dokáže doletět pouze s jedním. Šance, že by se porouchaly oba dva najednou, je velmi malá.

+11. zajímavý fakt: Průměrný denní počet letadel ve vzduchu je okolo 10 000.

Zdroj: theguideliverpool, simpleflying, NBÚ, travellersworldwide, rd

Reklama