Nezapomínejte však na to, že zkušenosti dělají z lidí mistry, a pokud se při jízdě po dálnici budete navíc držet několika zásadními pravidly, obavy časem odpadnou a vy si cestování po dálnici budete dokonce užívat.
5ede3065703f8obrazek.png
Zdroj obrázku: MakDill / Shutterstock.com

Jistě ale víte, že než odbočíte na nájezd a začnete s akcelerací, musíte si na čerpací stanici zakoupit dálniční známku a nalepit ji z vnitřní strany čelního skla. Cena dálniční známky pro rok 2020 se v případě osobních automobilů pohybuje mezi 310 Kč a 1 500 Kč podle délky její platnosti. K dispozici máte desetidenní, měsíční nebo roční, takže výběr záleží pouze na tom, jak často budete po dálnici chtít jezdit.

Levý pruh využívejte pouze k předjíždění

I když je dálnice standardně vybavena dvěma až třemi pruhy, k běžné jízdě slouží pouze jeden, a to ten pravý - případně prostřední, pokud se vpravo nachází stoupací pruh pro pomalá vozidla. Levý jízdní pruh je určený pouze k předjíždění nebo objíždění, takže byste ho poté, co minete předjížděné vozidlo, měli okamžitě opustit. Mohlo by se totiž stát, že vás dožene řidič ve voze, které má výrazně vyšší výkon, a tím pádem dokáže dosáhnout mnohem větší rychlosti, a tak byste ho pouze omezovali v jízdě.

Jestliže se dostanete do opačné situace, kdy budete v předjížděcím pruhu a doženete pomalejší vůz, rozhodně se ho nesnažte předjet zprava, ani se na něj lepit nebo poblikávat dálkovými světly. Nikdy nevíte, jak zkušení jsou řidiči, kteří s vámi sdílejí vozovku, a pokud byste se setkali s nějakým začátečníkem, takovým jednáním ho pouze znervózníte, což by mohlo vést k nějakému unáhlenému manévru, jehož následky by ublížily nejen vám, ale i všem řidičům okolo.

Dodržujte bezpečnou vzdálenost

Určitě víte, že se zvyšující se rychlostí se brzdná dráha vozidla výrazně prodlužuje. V praxi to znamená, že si na dálnici musíte držet mnohem větší odstup než na státních silnicích nebo ve městě. Obzvlášť to platí v případě, že jedete v dešti, nebo když je na silnicích námraza. Pokud se na řidiče před vámi příliš lepíte a on prudce zabrzdí, můžete způsobit ošklivé zranění nejen sobě, ale i všem okolo vás. Za běžných podmínek by vám ke včasné reakci měly stačit dvě sekundy, na mokré, namrzlé nebo zasněžené silnici je to o něco déle.

S bezpečnou vzdáleností úzce souvisí také včasné upozornění ostatních řidičů na změnu směru jízdy a další manévry, které máte v plánu učinit. Jestliže se chystáte předjíždět nebo využít výjezdu po pravé straně, vždy nejprve zapněte směrovky a až poté začněte přejíždět do sousedního pruhu. Pokud vidíte, že se před vámi tvoří kolona pomalu jedoucích nebo stojících vozidel, upozorněte na ni řidiče za vámi tím, že rozsvítíte výstražná světla.

Ve zúžených místech buďte ještě opatrnější

I když má dálnice řidičům umožnit co možná nejplynulejší cestu, v mnoha případech to tak bohužel není. Jen při cestě z Brna na Prahu či naopak pokaždé narazíte minimálně na dva nebo tři úseky s omezeným provozem. V takových místech bývá provoz sveden do dvou jízdních pruhů s tím, že ten levý bývá třeba i o metr užší než za běžných podmínek. Pro vás, jakožto řidiče osobního automobilu, tu platí stejná pravidla jako normálně.

Navzdory omezené rychlosti je tu ale třeba dbát na zvýšenou opatrnost, zejména při předjíždění kamionů a dalších vozů s většími rozměry. Z klasických 3,5 metrů se levý pruh může zúžit na 2,5 nebo dokonce 2,2 metru, což ve vás může vyvolat dost stísněný pocit. Pokud si na něco takového netroufáte, raději se držte v pravém pruhu, nikam nespěchejte a vozidla před vámi předjeďte až poté, co z omezené zóny vyjedete.

Reklama