doktorKaždý z nás zná ten nepříjemný pocit, když objeví na těle přisáté klíště. Často se nás zmocní panika, zda náhodou nebylo klíště infikované, zda se z nepatrného kousnutí nevyvine závažné onemocnění. Některá klíšťata jsou skutečně přenašečem závažných chorob, jako je borelióza nebo klíšťová encefalitida. Statistiky ukazují, že počet nakažených klíšťat a s tím i počet nemocných stále stoupá. Už dávno neplatí, že klíště můžeme potkat jen v trávě u rybníka či v lese. Klíšťata jsou všude kolem nás, vyskytují se například i v parku ve městě.

 

Jedinou prevencí je očkování

Proti klíšťové encefalitidě v současnosti neexistuje jednoznačně spolehlivá léčba, jedinou spolehlivou ochranou je prevence v podobě očkování.
Toto očkování je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě se zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1 -3 měsíců. Základní očkování se skládá z 3 dávek vakcíny. V ČR jsou nejpoužívanější vakcíny FSME-IMMUN, které mají 99% účinnost a jsou prověřeny více než dvacetiletou praxi. Na lékařský předpis je získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku.

Očkování je vhodné pro všechny, nikdy není pozdě!

U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nicméně očkováním (vakcinací) lze děti před nákazou bezpečně ochránit. Nejzávažnější průběh mívá onemocnění u starších osob a nejvíc se vyskytuje u lidí ve věku 50 - 65 let. Nemyslete tedy při očkování jen na své děti, myslete také na sebe a doporučte očkování i svým rodičům - nikdy není pozdě!

Jste pojištěncem VZP? Získejte jednu dávku zdarma!

Pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou nyní využít akce a získat zdarma jednu dávku vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER a ušetřit i při nákupu vakcíny. Celkem tak můžete ušetřit až 800 Kč, a to v rámci voucherového program Jedna dávka zdarma. Právě v oblasti voucherových programů je Všeobecná zdravotní pojišťovna průkopníkem.

Příspěvek na klíšťovku je určen pro klienty VZP od 16 let. Po předložení voucheru z VZP lze získat slevu na nákup očkovací látky (první dvě vyjdou jen na 750 Kč, třetí jen na 549 Kč). Po druhém očkování VZP přispěje ještě 300 Kč při odevzdání vyplněného voucheru na pobočce. Voucher/certifikát, který je nutný pro účast v projektu, je možné stáhnout on-line v Elektronické zdravotní knížce, nebo je možné si ho vyzvednout na jakékoliv pobočce VZP. Víc informací najdete na www.vzp.cz/klistovka.

klíšťata

Neriskujte zbytečně, očkujte se i vy proti klíšťové encefalitidě.

Objednejte se na očkování v některé z 20 poboček Očkovacího centa Avenier(klikni)!

Reklama