Každá nastávající mamina si pochopitelně přeje, aby jak těhotenství, tak porod či šestinedělí probíhalo bez komplikací.
Většině z nás se toto přání splní, ovšem není od věci připravit se i na možné problémy.
Dnes se, milé maminky, zaměříme na některé problémy, které sice nejsou až tak častým jevem, či komplikací, ale rozhodně si myslíme, že by o nich nastávající maminy vědět měly ...
Řeč je o puerperálních infekcích
, tedy infekcích v šestinedělí (dříve známo pod názvem „Horečka omladnic“) , které jsou všeobecným názvem pro řadu chorobných stavů v šestinedělí, jenž mají společný varovný signál – horečku.
Například infikovaná porodní poranění na hrázi, poševních stěnách a na děložním hrdle jsou celkem častou komplikací šestinedělí. Tato infekce se projevuje zduřením a překrvením rodidel, hnisavým sekretem nebo vředy. Mohou se objevit dokonce i zduřené tříselné uzliny a pochopitelně zvýšená teplota.
V tomto případě doporučujeme zvýšenou hygienu, a to nejen rodidel, ale i prsů, a pochopitelně návštěvu lékaře, který vám doporučí následnou léčbu.
***
Další možnou komplikací je poporodní zánět děložní sliznice. Většinou se projevuje zvýšením teploty, bolestí hlavy, bolestí podbřišku, a silně páchnoucími očistky.
Zde je důležitý klid na lůžku a následná léčba antibiotiky, které vám předepíše váš lékař.
***
Poporodní zánět děložního svalu je další komplikací, která má daleko těžší průběh než výše zmíněný zánět sliznice. V tomto případě horečky přetrvávají i několik týdnů a z dělohy vytéká hnisavý páchnoucí výtok.
Léčba je stejná jako u zánětu sliznice.
V obou případech však hrozí riziko srůstu děložní stěny. Je proto skutečně nezbytné už při prvním náznaku zánětu navštívit lékaře.
***
Méně častým poporodním zánětem je pak zánět děložních přívěsků. Projevuje se horečkou, bolestmi v podbřišku se známkami dráždění pobřišnice. Zde je léčba skutečně zdlouhavá a bohužel není výjimkou ani následná recidiva.
***
A jako poslední komplikací, na kterou vás dnes chceme upozornit, je Lochiometra.
Jedná se o městnání očistků, které nemohou ven díky uzavřenému hrdlu.
Tento zánět se projevuje bolestivou a zvětšenou dělohou, vysokou teplotou, třesavkou, silnou bolestí hlavy.
Předejít tomuto zánětu můžeme snadno tím, že po porodu nebudeme záhy vstávat z lůžka.
Každopádně je důležité již při prvních příznacích okamžitě vyhledat lékaře!
Informace čerpány z knihy Průvodce těhotenstvím a porodem
Ženu-in pochopitelně zajímalo, jak je to vlastně s výše zmíněnými infekcemi u nás, v České republice.
Je třeba se skutečně těchto problémů obávat?
Tuto otázku jsme tedy položili gynekologovi MUDr.Vlastimilu Hrabáčovi:
„Obávat se matky rozhodně nemusí. Nejčastější a i běžné jsou infekce prsů, které vznikají špatnou technikou kojení, ztvrdnutím mléka v prsu, zkrátka celkovou nezkušeností matky v oblasti kojení.
Naopak infekce pohlavního ústrojí jsou zcela výjimečné, a to především díky dobré a kvalitní poporodní péči. Pokud se přeci jen nějaká infekce objeví, většinou je to v době, kdy je žena ještě v porodnici, takže se může okamžitě zahájit léčba, a maminka z porodnice odchází již zdravá.“
Milé maminky, skutečně se tedy není čeho bát. V případě jakýchkoli nejasností, obav, či strachu se bez obav obraťte na svého lékaře, který vám jistě odpoví na vaše dotazy....
Nový komentář
Komentáře
bejby: Já dostala trombózu i bez porodu. A doktoři se mě normálně pokoušeli zabít. Jsou to idioti. Nepoznají trombózu, ani kdyby jim potřásla rukou a představila se.
Já jsem po porodu dostala trombózu.A chudáci doktoři nemohli přijít na to co mi je,honili mně po ultrazvukach a vyšetřenich.A když mi otekla noha tak jedna doktorka řekla, že ji moje noha nezajíma ji spiše trápi moje hořečky.Naštěstí přišli na to
Křeček: Svatá pravda.
.... a kdo se nebál doteď, bude se bát po přečtení článku
NO tak teda nevím, jestli jsem neležela moc dlouho, po dvou hodinách nehybného ležení se mi motala hlava,takže sprcha byla s vypětím sil, neboť sestra byla jak z věznice. Motá ve vám hlava? Tak dělejte rychle, nemám čas jen na vás !!!!
A pak na mě padla únava, jenže začlo martýrium běhání s miminkem na kojení k sestrám (pokud jsem se to chtěla naučit, musela jsem za sestrama, tam kecnout na křeslo a kojit), návštěvy, no děs.
Napadá mě, jestli kdybych vstala hned po porodu, tak to bylo lepší. Každopádně jsem se ještě tehdy cítila plná sil !
Ale po porodu je naopak dobré vstát hned, po prvním mě drželi x-hodin na posteli a pak to vstávání bylo strašné - ztuhly mi svaly na celém těle, hlava se mi motala, brrr. Po druhém porodu jsem si sama došla na pokoj, pak do sprchy a umýt hlavu atd. Byla jsem naprosto fit a třetí den už jela domů
.
viz Lochimetra: To mi je divný, v porodnici maminy honily těsně po porodu jak nadmutý kozy
o nějakým spánku či jen odpočinku se mi mohlo jen zdát !