Každá nastávající mamina si pochopitelně přeje, aby jak těhotenství, tak porod či šestinedělí probíhalo bez komplikací.
Většině z nás se toto přání splní, ovšem není od věci připravit se i na možné problémy.

 

Dnes se, milé maminky, zaměříme na některé problémy, které sice nejsou až tak častým jevem, či komplikací,  ale rozhodně si myslíme, že by o nich nastávající maminy vědět měly ...

 

Řeč je o puerperálních infekcích

, tedy infekcích v šestinedělí (dříve známo pod názvem „Horečka omladnic“) , které jsou všeobecným názvem pro řadu chorobných stavů v šestinedělí, jenž mají společný varovný signál – horečku.

 

Víte - nevíte o infekci?

Například infikovaná porodní poranění na hrázi, poševních stěnách a na děložním hrdle jsou celkem častou komplikací šestinedělí. Tato infekce se projevuje zduřením a překrvením rodidel, hnisavým sekretem nebo vředy. Mohou se objevit dokonce i zduřené tříselné uzliny a pochopitelně zvýšená teplota.


V tomto případě doporučujeme zvýšenou hygienu, a to nejen rodidel, ale i prsů, a pochopitelně návštěvu lékaře, který vám doporučí následnou léčbu.

 

***

 

Další možnou komplikací je poporodní zánět děložní sliznice. Většinou se projevuje zvýšením teploty, bolestí hlavy, bolestí podbřišku, a silně páchnoucími očistky.

Zde je důležitý klid na lůžku a následná léčba antibiotiky, které vám předepíše váš lékař.

 

***

 

Poporodní zánět děložního svalu je další komplikací, která má daleko těžší průběh než výše zmíněný zánět sliznice. V tomto případě horečky přetrvávají i několik týdnů a z dělohy vytéká hnisavý páchnoucí výtok.

 

Léčba je stejná jako u zánětu sliznice.

 

V obou případech však hrozí riziko srůstu děložní stěny. Je proto skutečně nezbytné už při prvním náznaku zánětu navštívit lékaře.

 

***

 

Méně častým poporodním zánětem je pak zánět děložních přívěsků. Projevuje se horečkou, bolestmi v podbřišku se známkami dráždění pobřišnice. Zde je léčba skutečně zdlouhavá a bohužel není výjimkou ani následná recidiva.

 

 

***

 

A jako poslední komplikací, na kterou vás dnes chceme upozornit, je Lochiometra.
Jedná se o městnání očistků, které nemohou ven díky uzavřenému hrdlu.


Tento zánět se projevuje bolestivou a zvětšenou dělohou, vysokou teplotou, třesavkou, silnou bolestí hlavy.

Předejít tomuto zánětu můžeme snadno tím, že po porodu nebudeme záhy vstávat z lůžka.
Každopádně je důležité již při prvních příznacích okamžitě vyhledat lékaře!

 

 

Informace čerpány z knihy Průvodce těhotenstvím a porodem

 


 

Ženu-in pochopitelně zajímalo, jak je to vlastně s výše zmíněnými infekcemi u nás, v České republice.
Je třeba se skutečně těchto problémů obávat?

 

Tuto otázku jsme tedy položili gynekologovi MUDr.Vlastimilu Hrabáčovi:

„Obávat se matky rozhodně nemusí. Nejčastější a i běžné jsou infekce prsů, které vznikají špatnou technikou kojení, ztvrdnutím mléka v prsu, zkrátka celkovou nezkušeností matky v oblasti kojení.

Naopak infekce pohlavního ústrojí jsou zcela výjimečné, a to především díky dobré a kvalitní poporodní péči. Pokud se přeci jen nějaká infekce objeví, většinou je to v době, kdy je žena ještě v porodnici, takže se může okamžitě zahájit léčba, a maminka z porodnice odchází již zdravá.“

 


Milé maminky, skutečně se tedy není čeho bát. V případě jakýchkoli nejasností, obav, či strachu se bez obav obraťte na svého lékaře, který vám jistě odpoví na vaše dotazy....

 

 

 

 

Reklama