Většině připadal prostě neodolatelný. Hezký, vysoký, sympatický muž, po celém těle bronzově opálený.

Ať se Gaetan ukázal kdekoliv, všude sklízel snadno a rychle erotické úspěchy. Předcházela ho totiž pověst dokonalého a neúnavného milence, který dokázal poskytovat rafinované rozkoše.

Sex byl pro něj životní náplní, sport – provozovaný přímo fanaticky. Byl hrdý na to, že ročně má kolem 250 partnerů. Ano, mužů, mladý Kanaďan byl totiž homosexuál.

 

Do dějin se dostal jako pacient číslo 1 – snad první obyvatel Severní Ameriky, který se nakazil virem AIDS, ale navíc muž, který se víc než kdo jiný „zasloužil“ o jeho lavinovité rozšíření.

Za 10 let své sexuální kariéry vystřídal okolo 2 500 milenců, z toho 1 500 po roce 1977, kdy již byla u něj diagnostikovaná smrtelná nákaza.

Jak je to možné?

Měl představu, jakou katastrofální úlohu hraje?

Proč jeho počínání nebyla učiněna přítrž ani po roce 1981, kdy už bylo jasné, že je doslova „biologickou“ bombou?

To už dneska nikdo nezodpoví.

 

Gaetan byl nejosudovějším andělem smrti, který se vznášel nad Amerikou. Pracoval totiž jako steward u Air Canada.

Reportér seriozního listu San Francisco Chronicle, Randy Shilts, se věnoval šest let sestavováním mozaiky Gaetanova života.

Napsal o tom 630 stránkovou knihu „And the band played on: politics, people and the AIDS epidemic, což jsou jakési dějiny objevení a šíření AIDS v Severní Americe.

 

Pacient č. 1 zemřel 30. března 1984 v jedné quebecké nemocnici, zdolán infekcemi, jimž jeho imunitní systém, rozložený AIDS, již nedokázal vzdorovat.

Zlomená srdce, která po sobě nechával, po čase skutečně přestávala tlouct…

 

A co vy, jste dost opatrní? Pokud máte nějaké pochybnosti, obraťte se např. na pracovníky AIDS centra ve FN Bulovka, Praha 8.

       
Reklama