peníze

Markéta ze Žatce začíná mít i přes svůj vrozený pozitivní přístup k životu vážné obavy o svého manžela Zdeňka. Před osmnácti měsíci ztratil práci a přes veškeré snahy i pracovní schopnosti se mu dosud nepodařilo zavadit o seriózní zaměstnání.

V poslední době navíc stále častěji hovoří o smrti a o marnosti a Markéta se začíná bát, aby si něco neudělal. Ostatně, jednou se už o to pokusil…

Manžel byl odjakživa nesmírně pracovitý. Vystudoval sice jen gymnázium a dlouho se marně pokoušel dostat na vysněnou filosofii, ale hned jak se naskytla první možnost, začal dálkově studovat alespoň ekonomii.

„Gympl je na nic, maximálně sedět v kanclu na zadku a celý život poslouchat něčí pokyny a nařízení,“ říkával často, když jsem mu vymlouvala jeho urputnost, se kterou se snažil získat vyšší vzdělání, a tím i kvalifikaci. Není příliš manuálně zručný, a tak studium bylo jedinou možností, jak dosáhnout vytoužených vyšších cílů.

...manžel marně hledá práciKdyž školu dodělal, nebylo ani velkým překvapením, že ho jeho šéf povýšil na vedoucího oddělení. Já byla doma s dětmi, ale sotva přešly na druhý stupeň, našla jsem si i já práci pomocné kuchařky v závodní jídelně firmy, kde Zdeněk pracoval.

Ale i když nám nic nescházelo, manžel směřoval výš. Pořád si zvyšoval kvalifikaci, navštěvoval různé kurzy a školení, začal studovat marketing a my si ho doma moc neužili.

Jeho snaha se záhy zúročila. Jeden Zdeňkův známý ho doporučil na konkurz na významnou pozici v jednom plzeňském strojírenském závodě a manžel uspěl. Ani ho nezajímalo, že se přes týden nebudeme vídat, protože by nemohl dennodenně dojíždět. Šel si tvrdošíjně za svým.

Muž jezdil domů v pátek a vracel se do práce v pondělí ráno. Přes týden dřel a naše konto se začalo úspěšně rozrůstat. Nakonec jsem si na částečnou samotu, ale i na vyšší životní úroveň zvykla. Syn je v devítce a chtěl by jít v tátových šlépějích, dcera studuje ve Francii a domů moc nespěchá…

Jenže vše se ze dne na den změnilo. Začalo to před dvěma lety, kdy vedení filmy rozhodlo, že se část závodu přesune do Asie, kde je levnější pracovní síla. Tehdy se to manžele ještě tolik nedotklo, jen už nenosil domů žádné prémie, vedení zrušilo třinácté platy i příspěvek na dovolenou.

Ale to nejhorší přišlo čtvrt roku nato. Bankrot českého odštěpného provozu, kde muž pracoval. Zdeněk zpanikařil, pokoušel se ve firmě udržet stůj co stůj, dokonce zvažoval, že by odjel pracovat do Vietnamu. Můj názor ho opět moc nezajímal. Ale firma zájem neměla. Měla svých starostí dost.

Zdeněk dostal deset platů odstupného a děkovný dopis. Tehdy se úplně sesypal a spolykal nějaké prášky. Později tvrdil, že jen na uklidnění, ale když jsem se dozvěděla to množství a účinnost léku, měla jsem pochybnosti. Lékaři to po vypumpování žaludku vyřešili několikadenním pobytem pacienta na psychiatrii, ale manžel sebevražedný úmysl kategoricky popřel…

Jenže od toho okamžiku už nic nebylo jako dřív. Sice jsem měla manžela konečně doma sama pro sebe, ale byl to úplně jiný člověk. Návštěvu pracáku striktně odmítl, a od toho okamžiku už nic nedělal. Dvakrát, třikrát jsem mu domluvila brigádu, ale pokaždé to skončilo ostudou. Manžel všechny poučoval a vždycky skončil pomalu dřív, než začal.

...manžel marně hledá práciPředtím hodně četl, ale teď se zavřel do pracovny a hodiny zíral do počítače. Jednou, když spal, jsem se mu koukla do kompu a zjistila jsem, jak zoufale hledá práci. Svůj životopis rozesílal na všechny strany. Neúspěšně.

Jenže… když jsem si prošla jeho životopis, bylo mi jasné proč. Manžel uvádí výčet takových priorit, že by mohl z fleku nahradit i ty nejlepší manažery. A když mu náhodou někdo odpověděl, obratem si začal diktovat nesplnitelné požadavky.

Dlouho jsem o tom, jakým způsobem shání práci, mlčela. Nakonec jsem to ale nevydržela a chtěla jsem si s ním o tom promluvit. To jsem však neměla dělat. S nebývalou ironií jsem se dozvěděla, že si od nějaké ubohé „kuchty“ nenechá radit, co má a nemá dělat. Ať jdu radši k plotně.

Od té doby se v pokoji zamyká a k počítači se nesmím ani přiblížit. I když vydělávám a máme pořád ještě slušně našetřeno, začal mi diktovat, co budeme jíst, co koupíme a co ne, co mít musíme a co vůbec nepotřebujeme. Neustále zhasíná světla, vypíná mi televizi, záchod musíme zalévat vodou po koupání. I v truhlíkách na balkoně jsem letos měla místo kytek samá rajčata a pažitku. (Mimochodem – chleba s tvarohem a pažitkou nebo rajčatový salát jsme v létě měli na stole obden.)

Děti to moc nezajímá, ale já nevím, co s tím mám dělat. Zvlášť, když teď stále mluví o tom, že už je to všechno jedno, a vyžívá se i v hovorech o smrti. Ale že by měl zajít k doktorovi nebo do nějaké poradny, odmítá…

Poradíte mi?

Markéta

Reklama