„Bojím se chodit potmě ven,“ tvrdí Lenka G., jejíž sestru znásilnil neznámý pachatel. „Mám strach, že se mi to taky stane. Policajtům nevěřím, vykašlou se na mě, stejně jako na tu zavražděnou holku,“ vzpomíná na případ Michaely Maličké, na který v pondělí znovu upozornili Reportéři ČT. Dvaatřicetiletá dívka několikrát žádala policii o ochranu, ale nebylo jí to nic platné.

Lidé se bojí
Lenka není zdaleka jedinou ženou, která se bojí a policii nevěří. Podle výzkumu s dramatickým názvem „Násilí a Vy“, který na zakázku nadace ADRA provedla agentura Datamar, považuje 29 % dotázaných Českou republiku za nebezpečnou zemi. Nejhorší pověst má přitom Praha, na druhém a třetím místě je Moravskoslezský a Ústecký kraj. Za nejbezpečnější jsou naopak považovány kraje Jihomoravský a Jihočeský.

Policie je neschopná!
Téměř 80 % lidí se přitom domnívá, že násilí ve společnosti roste, a podle více než 82 % nejsou tresty udělované pachatelům přiměřené. Velmi nízká je také důvěra veřejnosti v policii. Podle ředitelky výzkumné agentury Datamar Lenky Mynářové většinu lidí vůbec nenapadne v krizové situaci volat policii, přestože čísla znají. Událost obvykle nahlásí až ex post, a to jen proto, že je to povinné. Jen 14 % lidí, kteří byli svědky trestného činu, zavolalo policii a pouhé 3,2 % považuje telefonát na policii za první věc, kterou by měli udělat.

 

 


Budeme po sobě střílet?
Za alarmující považuje Mynářová především kombinaci nízké důvěry v policii a tendenci brát spravedlnost do vlastních rukou, kterou projevilo přes 50 % dotazovaných. V České republice je zatím poměrně nízká ozbrojenost obyvatelstva, pokud by však nadále stoupala, můžeme očekávat scény připomínající Divoký západ.

Odvážně, ale rozvážně
Dlouhodobým cílem projektu Hledáme nové hrdiny, který byl výzkumem zahájen, je ve spolupráci s krajskými hejtmany a s policií naučit občany, jak se správně zachovat v situaci, kdy jsou svědky páchání trestného činu. Na jednu stranu má tento projekt, v rámci něhož bude již podruhé udělena cena Michala Velíška, bojovat proti lhostejnosti lidí, na druhou stranu je má naučit nereagovat bezhlavě a zbytečně se nevystavovat riziku.

„Chceme vést lidi k odvaze a touze pomáhat. Připravili jsme proto dlouhodobou kampaň, která bude motivovat veřejnost k občanské statečnosti v okamžicích, ve kterých jde o ochranu či záchranu lidského života,“ řekl Vítězslav Vurst, předseda správní rady nadace ADRA.

Víte o někom, koho považujete za hrdinu? Kdo zachránil lidské zdraví nebo život, i když není profesionál? Pak ho můžete do 15. října nominovat na cenu Michala Velíška.
Více na
www.nadace-adra.cz.

13. září, v den, kdy se přede dvěma lety tragická událost odehrála, se bude na Karlově náměstí od 17:00 konat koncert. Zúčastní se Petr Bende & Band, Petra Janů, David Spilka & James D. S., Radek John, Pavla Charvátová, Petr Rychlý, Tomáš Krejčíř a další.
„Není to jen vzpomínka a pieta, je to výzva!“ řekl o akci Vurst.

Myslíte si, že jsou Čechy nebezpečná země? Co byste udělala jako svědkyně násilného trestného činu? Věříte policii? Stala jste se někdy obětí trestného činu? Nebo někdo, koho znáte? A znáte nějaké hrdiny?

Reklama