Mnohá pracoviště připomínají spíše válečná pole. Nezřídka se člověk setkává s rivalstvím, hádkami, ba i šikanou. Ovšem fyzické napadení kolegy, to už je opravdu silná káva. Zjišťovali jsme, co dělat, když to vedení přehlíží.

zlost

Snad žádný pracovní kolektiv není ideální. Byl by skoro zázrak, kdyby si všichni na pracovišti dokonale rozuměli. Různé drobné tahanice jsou tedy normální, co ale normální není, je zastrašování a fyzické násilí. Jak by se měl zaměstnavatel zachovat, když se k němu podobné zvěsti donesou?

Člověk, který se stal obětí podobného jednání, by očekával od zaměstnavatele nějaké kroky, vedoucí buď k jasné nápravě, nebo výpovědi násilníka. Co když ale vedení firmy dělá „mrtvého brouka“ a odmítá zaměstnancům jakkoli pomoci? Přečtěte si zarážející příběh čtenářky Katky, která se na svém pracovišti začíná bát...

Katka se na pracovišti bojí

Když jsem do svého současného zaměstnání nastupovala, tehdy ještě jen na částečný úvazek při škole, přišel mi jeden kolega trošku zvláštní. Byla s ním taková těžká řeč - moc jsem nechápala jeho myšlenkové pochody, ale nepřikládala jsem tomu přílišnou váhu. Každý jsme nějaký, byl ke mně slušný, tak co.

Ovšem postupem času jsem si začala všímat, že má s mnohými kolegyněmi velmi problematické vztahy. Některé z nich vůbec nezdraví (byť se jedná o dámy výrazně starší, než je on sám) a o některých mluví dost pohrdavě.

Začala jsem se na něj proto trošku ptát a dozvěděla jsem se opravdu šokující věci: Několika kolegyním napsal urážlivé a výhružné e-maily (ani jedna netuší důvod), jednu prý přímo osočil a slovně napadl. Ačkoli si všechny stěžovaly vedení, toto si ho jen pozvalo na kobereček s pokáráním.

Poslední dobou se ale situace ještě více vyhrotila. Má strašné výkyvy nálad - v jednu chvíli je šťastný a spokojený jak blecha a naráz úplně otočí a tváří se vražedně.

Několika kolegům poslal hnusné e-maily plné urážek a chová se naprosto nevyzpytatelně. Vyvrcholením toho všeho bylo fyzické napadení - záměrně přivřel kolegovi ruku do protipožárních dveří, čímž mu zhmoždil zápěstí.

Ovšem udělal to velmi chytře - v místech bez kamer a beze svědků. Takže když si ho vedení pozvalo na kobereček, stačilo mu říct, že šlo o nechtěnou nehodu a vše bylo zase v pořádku.
A to není jediný případ, kdy se vůči druhým zachoval kolega agresivně. Vždy se to však stalo beze svědků a v prostorách bez kamer, takže se, podle vedení společnosti, jedná jen o tvrzení proti tvrzení.

Kdyby to byl alespoň vynikající pracovník - třeba výjimečný odborník na nějakou problematiku, dokázala bych postoj vedení trošku chápat. Ale on je líný, věčně věků jen vysedává na internetu, a dokonce je hrubý a samolibý i ke klientům!

Opravdu nedokážu pochopit, jaký důvod může mít vedení k tomu, že si ho tady tak usilovně drží. Co už dokáže jejich rozhodnutí zvrátit - až někoho vážně zraní? Nebo snad něco horšího? Proč nás, proboha, šéfové před ním nechrání?

Katka

Na problém s agresivním kolegou jsme se zeptali advokátky Dagmar Raupachové...

Dagmar RaupachováPokud došlo ke znakům trestného činu, tedy k ublížení na zdraví či jiné újmě, měli by postižení kontaktovat Policii. Pokud tam znaky fyzického násilí nejsou a jde jen o vyhrožování, má v rukou zaměstnavatel celou řadu nástrojů, které může použít. Může zaměstnanci například udělit slovní výtku, písemnou výtku a další. Celá věc může skončit i výpovědí.

Stává-li se to opakovaně, již to rozhodně není v rovině tvrzení proti tvrzení. Opakuje-li se něco a stížnost podává více lidí, měl by zaměstnavatel vytušit problém a má v tuto chvíli v rukou nepřímé důkazy a je potom z jeho pozice snadnější jednání zaměstnanci prokázat.

Ovšem staví-li se zaměstnavatel do role „mrtvého brouka“ a problém řešit nechce, jedná velice krátkozrace. Demotivuje tím lidi na pracovišti, poškozuje atmosféru pracovního kolektivu a lidé do práce nebudou chodit rádi, budou méně výkonní.

Rada pro zaměstnance je v takovém případě trošku složitá. Určitě zmohou více, když spojí síly, tedy pokud se na zaměstnavatele obrátí ve větším počtu. Je-li v zaměstnání odborová organizace, je dobré, obrátit se také na ni. Váha slova odborů má větší sílu než váha slova jednoho zaměstnance, neumím si představit odborovou organizaci, která by takový problém neřešila.

Čtěte také...

Reklama