5ef1d8a3426f4obrazek.png

Foto: Shutterstock

Dospělý slimák zkonzumuje za sezónu až 1 kilogram rostlinné hmoty. Takže naše ředkvičky, jahody, kedlubny, cukety, ale i bazalka či jiřiny se mají na pozoru.

Sbírejte při měsíčku

Nejlépe se slimáků zbavíte sbíráním. Ideální doba ke sběru je po ránu nebo za soumraku, kdy je vidět a slimáky ještě vysoké teploty nezahnaly do podzemních úkrytů.

Tvořte bariéry

Kolem záhonů je třeba vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší hradbu ideálně s hrubším povrchem. Kameny, plůtky…

Sázejte, co slimákům nechutná

Dobrou strategií se jeví, když na zahradě vysadíte některé z rostlin, které slimáci nemají rádi.  Slimákům nechutná česnek, levandule, kopr, šalvěj, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, tymián, kosatec a některé okrasné traviny. Z tohoto výčtu by si měl být schopen vybrat každý a možná že přidáte některý svůj zaručený odpuzovač.

5ef1d9223ef44obrazek.png
Foto: Shutterstock


Pasti, pasti, pastičky

Narafičte pasti. Místa, kde si plže nepřejete mít, zasypte skořápkami. Dalším receptem je dřevěný popel. Několik let zpět se tradovalo, že slupka melounu naplněná pivem je největší slimáčí lákadlo, kterému nemohou odolat.

Sofistikovaný boj

Chemické zbraně fungují, ale asi nikdo z nás si nechce zanášet chemické látky do půdy. Přesto existují biologicky odbouratelné a přírodní prostředky, které neuškodí dětem, domácím mazlíčkům, ale i dalším živočichům a organismům, které se na zahradě mohou vyskytovat.

Máte nějaké jiné osvědčené metody? Napište nám do komentářů.

Reklama