„Je tam ztráta sluchu padesát procent na obě strany. Časem se vám to bude zhoršovat.“ Co je tahle věta pro doktorku, která ji musí vyřknout desetkrát denně? Rutina. Zapomene na ni, hned jak se za pacientem zavřou dveře. Ale co je ta věta pro něj? Zavírat dveře může třeba stokrát, ale ona věta se bude echem vracet i za deset let.

Geny ke mně nebyly vůbec milosrdné. A nebudu lhát, není snadné ten fakt prostě přijmout a naučit se s ním žít. Představte si, že deset let slýcháte z řad odborníků: „Je to sice zlé, ale co naděláte? Lék na vaši nemoc prostě není.“ Deset let se připravujete na den, kdy se ponoříte do totálního ticha. A pak přijde člověk a řekne vám: „A já bych to zkusil.“ Co uděláte? Kývnete na souhlas, nebo pošlete toho šarlatána zpátky do cirkusu? Já jsem kývla. Společnými silami se tedy pokusíme vzepřít osudu, který mi byl dán do vínku, přestože to bude těžší boj než zaříkávání bradavic.

Není léčitel jako léčitel. Zaznamenány jsou případy zázračných uzdravení z nevyléčitelných nemocí včetně zhoubných nádorů, ale také známe případy, kdy léčitel svému pacientovi pomohl jen od životních úspor Přede mnou ale stál zkušený bylinkář, mág s mnoha znalostmi, který si zasloužil mnou důvěru a podával mi pomocnou ruku zcela nezištně. Říká se, že naděje umírá poslední a tonoucí se stébla chytá. A tu čest být výjimkou potvrzující pravidlo s klidným svědomím přenechávám někomu jinému.

Chce to jen trochu elektřiny
„Tělo z pohledu léčitelství funguje trochu jinak. Věda může tvrdit, že odumřelé buňky už nelze obnovit. Já si troufám říct, že Tvůj aparát pouze potřebuje dodat jen trochu elektřiny,“ vysvětlil mi trochu tajemně Radan Čermák. Nejde o žádnou léčbu šokem či elektrickými impulzy, jak by se mohlo na první pohled zdát. Elektřinou jsou v tomto případě myšleny jiné přírodní prostředky.

Každý léčitel se spoléhá na to, co umí. Pan Čermák se zabývá šamanstvím a etnobotanikou. Na pomoc si tedy vezmeme nejen domácí, ale i exotické léčivé rostliny. Například šalvěj, která byla v dávných dobách přidávána do šamanských vykuřovadel pro své halucinogenní účinky. My uděláme totéž. „Léčba bude probíhat ve stylu oaxackych indiánů z Mexika. Pacient si vykouří šalvěj divotvornou. Ta ho uvede do jakéhosi tranzu, v němž se zeptá spojenců, jak svou nemoc má léčit," připravuje mě na první sezení pan Čermák.  

Dalším významným pomocníkem při experimentální léčbě by mohlo být opium. Opium je nejen silná droga s tlumicím účinkem, ale rovněž zostřuje smysly a podporuje jejich činnost, alespoň krátkodobě. „Opium také navozuje sluchové halucinace, proto se domnívám, že by mohlo do sluchových buněk vrátit život," vysvětlil léčitel. O účinku opia se ale kvůli české legislativě nebudeme moci přesvědčit. Musíme hledat jiný léčebný prostředek. 

Přípravy
Dřív, než se vydám na první sezení, dostávám domácí úkol. Musím sklidit z balkonu bazalku, získat z ní maximum silice, a tou potom denně vykapávat uši. Než jsem se stihla zeptat proč, dostávám odpověď. „Šťáva z bazalky je důležitá kvůli tónice.“ Víc slov není třeba k tomu, abych poslechla. Bazalku je nutno sklidit kolem poledne, aby z ní bylo možné dostat nejvíce léčivého moku. Poprvé kapu v sobotu večer.

Přípravy probíhají i po psychické stránce. Léčitelství se, jak známo, z velké části opírá na sugesci a víru v uzdravení. Přestože pouhá sugesce v našem případě, stejně tak jako si člověk po amputaci těžko vsugeruje chybějící končetinu, zaháním veškeré pochybovačné myšlenky, abych netvořila síle bylinek zbytečné bariéry.

Mé obavy z nezvyklého experimentu rozhání podpora ze strany přátel a rodiny. Přestože by mě mohl kdokoliv odsoudit za slepou důvěru šarlatánům, nerozvážnost nebo zbytečné mrhání časem a nadějí, přesvědčují mě, že nemám co ztratit. „Za zkoušku nic nedáš. Buď to bude stejné, nebo ještě lepší,“ shodují se. Úspěch nebude jen úplné vyléčení. Úspěch by byl i mírné zlepšení nebo stagnace.

Celá akce a hlavně její výsledek je pro nás velká neznámá. Není známo, kolik sezení budeme muset provést. Nevíme kdy a jestli vůbec se dostaví výsledek. Ale je to hlavně naděje, která nás nabádá vyzkoušet to. Je to naděje, která nám dává inspiraci a chuť dokončit načaté dílo. Naděje, že po letech zase povedu plnohodnotný rozhovor, že mi poprvé v životě někdo pošeptá pár pěkných slov, že uslyším po patnácti letech k ránu zpívat ptáky, přes den se nechám hypnotizovat tikotem hodin a večer budu moci nadávat, že „ty cikády řvou jako krávy“.

Je to odvážné, nebo naivní? Myslíte, že se nám podaří něco změnit? Máte nějaké zkušenosti s léčiteli? Požádala byste někdy o pomoc léčitele?

Reklama