Silvie Matoušková (58 let), matka dvou dětí a babička čtyř vnoučat, se může opět radovat ze života. Není to ale tak dlouho, co jí do života vstoupila rakovina prsu. Nemoc, které se bojí asi každá z nás.

V České republice má tento druh rakoviny u žen největší podíl z nádorových onemocnění, díky zavedení pravidelného vyšetřování žen a moderní léčbě však na toto onemocnění umírá dnes mnohem méně žen, než tomu bylo v minulosti.

Příběh paní Sylvie začal před pěti lety, když šla na pravidelné mamografické vyšetření. „Jen pro svůj klid a ujištění, že je vše v pořádku. A opravdu bylo. O několik měsíců později jsem si ale našla bolavé místo na pravém prsu. Trochu jsem se bála, a tak jsem šla navštívit svého gynekologa.“

Lékař paní Sylvu prohlédl a pokusil se ji uklidnit, že to určitě nebude nic vážného. Pro jistotu ale svou pacientku poslal k prsnímu specialistovi, který po vyšetření bohužel dospěl k jinému názoru. Paní Sylva pak prošla ještě dalšími vyšetřeními, po kterých se ukázalo, že se skutečně jedná o nádor. „Nebyla jsem schopná pochopit, že ta slova jsou určena právě mně. Zněla jako noční můra. „Máte malý nádor ve vašem levém prsu. Prosím neplýtvejte časem a jděte přímo do nemocnice.“ Byla jsem jako omámená. Jako robot jsem telefonovala svému muži i dětem a řekla jim, že jsem si naprosto jistá, že nádor není zhoubný. Doufala jsem, že bude vše v pořádku. Proč právě já bych měla mít rakovinu prsu?!“

Česká republika výrazně zaostává v účasti žen na mamografickém vyšetření, navzdory tomu, že pravidelná vyšetření snižují úmrtnost na rakovinu prsu až o 32 % a téměř 80 % všech zhoubných nádorů je v rámci screeningu zjištěno již v počátečním stadiu. Stále více než polovina žen však na pravidelné prohlídky nechodí.

V minulém roce se podařilo tuto bilanci ale vylepšit. Celková účast se přehoupla přes padesát procent, nově příchozích pacientek bylo dokonce o 20 % více! Zásluhu na tom má také pilotní projekt „zvaní žen na mamografický screening“, který v minulém roce uskutečnila Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s Asociací mamodiagnostiků ČR.

Paní Sylva šla na operaci v září 2002. Doktor, který ji operoval, vypadal velmi mladě. Byl dokonce o hodně mladší než její nejstarší syn. Z anestezie ji vzbudil zvuk doktorova hlasu a tentokrát jí zněl jako hudba z ráje. Mladý lékař Sylvě oznámil, že operaci má zdárně za sebou a že bude v pořádku. Po měsíci šla na kontrolu. Už z vážné tváře sestřičky pochopila, že to, co se jí lékař právě chystá říct, ji změní pohled na svět. „Váš nádor se ukázal být zhoubný. Amputace prsu je nezbytná“.

„Teprve teď jsem pocítila opravdový strach,“ vzpomíná paní Sylva na nejhorší okamžiky svého života. „Nechtěla jsem zemřít, vždyť život je tak báječný.“ Paní Sylva měla maximální podporu své rodiny. Její manžel ji stále ujišťoval, že vše bude v pořádku, a měl pravdu. Svůj boj s nemocí nakonec vyhrála.

Sylva Matoušková je dnes členkou jedné z mnoha pacientských organizací činných v oblasti boje proti rakovině prsu v České republice. Pravidelně se účastní tradičního AVON POCHODu proti rakovině prsu v Praze a v rámci Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu se zapojila i do Růžové jízdy proti rakovině prsu. Svou zkušenost tak předává dál a pomáhá ostatním ženám vyrovnávat se s touto zákeřnou nemocí.

Stejně jako ostatní pacientky, které zvítězily v boji s rakovinou, je si i paní Sylva vědoma toho, že pokud by na mamografické vyšetření nedocházela a neprováděla pravidelně samovyšetření prsu, vše by mohlo vypadat jinak. „Radím všem ženám, aby pravidelně docházely na mamografické vyšetření a nebály se. Může jim zachránit život. A život opravdu stojí za to žít!“

V minulém roce uspořádala VZP ČR pilotní projekt zvaní žen na mamografické vyšetření, v jehož rámci byly adresnou pozvánkou osloveny ženy pojištěné u VZP, které nebyly na mamografickém vyšetření déle než tři roky. Tato akce byla největší preventivní akcí svého druhu v ČR, dopis dostalo bezmála 600 tisíc žen. V rámci projektu byly zvány ženy, které jsou ve věku od 45 do 69 let. Tuto skupinu, která má preventivní mamografické vyšetření hrazené jednou za dva roky ze všeobecného zdravotního pojištění, VZP rozšířila o ženy ve věku od 70 do 75 let. V rámci této akce měly vyšetření také zdarma, běžně by za něj musely zaplatit cca 600 korun.

Mezi ženami, které přišly na základě pozvánky, zachytili lékaři téměř 850 karcinomů. Z tohoto počtu celých 800 nálezů bylo u žen, které byly na mamografickém vyšetření vůbec poprvé. Díky zachycení karcinomu v časném stadiu se tak s největší pravděpodobností podařilo zachránit nejméně pět set žen!
Reklama