Diagnóza rakovina dokáže pořádně vyděsit. Když ale prvotní šok odezní, začne se pacient zajímat o možnosti léčby, které se neustále rozšiřují. Někdy však ze zoufalství sklouznou k velmi riskantním způsobům alternativní medicíny. Jaké to jsou a co nového nabízí současná medicína, na to jsem se zeptala onkogynekologa a výzkumníka MUDr. Michala Zikána z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Jaké jsou dnes možnosti léčby rakoviny? Konkrétně v případě ženských pohlavních orgánů?
Způsobů je větší spektrum. Léčba zhoubných nádorů obecně zahrnuje operativní léčbu, tedy chirurgické odstranění. U gynekologických nádorů je v naprosté většině na prvním místě. Odstraňujeme nejen samotný nádor, ale také tkáně, do nichž se může šířit nebo kam se nejčastěji vrací. Ať už lymfatické uzliny či další tkáně, kde nebývá nádor pouhým okem viditelný. Tomu mi říkáme stagingová operace, kdy cílem není jen vyjmutí nádoru a zmíněných okolních tkání, ale také získání dokonalé představy o jeho rozsahu. Zda se někam jinam šíří, či ne.

rakovina

Jakmile je nádor odstraněn, co dál?
Po operativní léčbě může přijít chemoterapie. V tomto případě podáváme určité léky, které zabíjejí všechny rychle se dělící buňky. Na prvním místě jsou sice buňky nádoru, ale bohužel ne jen ony. Z toho pak plynou i nežádoucí účinky chemoterapie. Využíváme také radioterapie čili léčby ozařováním. Do této kategorie patří i protonová léčba. Ani ta není nic jiného, než ozařování. Jen je technicky trošku jinak postavena. Dalším způsobem boje se zhoubným nádorem je i hormonální léčba. Spočívá v podávání hormonů, ale někdy i naopak – v podávání látek, které brání účinku hormonů. Pak je spíše „protihormonální“.

V poslední době se často hovoří také o biologické léčbě.
Ta zaznamenává velký rozmach například v léčbě rakoviny tlustého střeva, plic, ledvin a prsu. U gynekologických nádorů je zatím spíše v plenkách. Ne snad proto, že by o gynekologické nádory nikdo neměl zájem. Je to proto, že se zatím nenašlo moc molekul, které by u těchto nádorů fungovaly. I přes to u nás biologickou léčbu využíváme, v tuto chvíli v léčbě rakoviny vaječníků a děložního čípku.

Dá se říct, že je některý způsob z vyjmenované léčby lepší?
Neexistuje žádná lepší, nebo horší léčba. Vždy je vybírána a vedena tak, abychom té konkrétní pacientce dali co největší šanci na úplné uzdravení. Když to vezmeme obráceně, tak abychom snížili riziko, že se nádor v budoucnu vrátí. Někdy to ale nejde. To když žena přijde s tak pokročilým onemocněním, že víme, že ji nevyléčíme. Pak se alespoň snažíme dát jí co nejlepší šanci na kvalitní život.

Takže pacientka si nemůže vybrat, jakou léčbu podstoupí?
Pacientka má samozřejmě poslední slovo v tom, zda a do jaké míry poslechne naše doporučení. Vždy léčbu šijeme na míru konkrétnímu nádoru i konkrétní pacientce. Schválně říkám oba faktory. Když máme pětaosmdesátiletou paní, která je velmi nemocná, musíme ji léčit trošičku jinak, než zdravou osmapadesátiletou paní. I když s tím samým nádorem. Stále větší individualizace léčby pacientů je totiž v současné době naprosto klíčová záležitost.

A jaký máte názor na alternativní medicínu?
Pacientky často přicházejí s tím, že by pro sebe chtěly udělat něco navíc a rády by využily i možností, které neodpovídají klasické medicíně, jíž se lze domoct v nemocnicích. Vždycky jim říkáme, že klidně. Ono to ve většině případů neublíží. A pokud zůstanou s námi, budou se léčit a přemýšlet o tom, co jim navrhujeme, proč ne? Ale je důležité mít od takové léčby reálná očekávání.

Vždy je asi třeba konzultovat alternativní léčbu s lékařem, že?
Ano, existují totiž alternativní rady a postupy, které jsou vyloženě nebezpečné. V poslední době se poměrně často setkávám s případy, kdy pacientkám někdo tvrdí, že jsou jejich potíže způsobeny parazity v těle. A ty je třeba léčit. To však vede jen ke zmatení pacientek a oddálení naší léčby nádoru.

Takže se pacientka přestane léčit u vás, protože uvěří, že nemá nádor, ale parazity?
Přesně tak! Zažil jsem to už několikrát a je to strašné.

Ono se asi snáze věří pozitivnější diagnóze...
Ano. Pacientky i jejich blízcí vždycky hledají a vymýšlejí, co by mohli pro vyléčení udělat navíc. A tak pátrají i po těchto cestách, zjišťují různé alternativy. Někdy to skutečně smysl dává. I když třeba jen pro jejich lepší pocit. Ono je toho ale objektivně bohužel málo, co mohou dělat. Léčba rakoviny leží převážně na bedrech lékařů. Jsme ale rádi, když k nám pacientky mají důvěru, svěří se nám a můžeme si o alternativní medicíně promluvit. Říci si, co smysl má, co ne a co je už vyloženě nebezpečné.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama