Foto: Shutterstock

Ani nám v redakci se vlhkost nevyhýbá. Kombinace starého domu a nových oken vede konkrétně u mě doma k tomu, že jakmile klesnou teploty pod bod mrazu, mlží se okna a na parapetech se objevují loužičky vody. Takže musím každé ráno nastoupit s ručníkem. Někdo si po probuzení dojde na WC, někdo si jako první vyčistí zuby, já bojuji s vlhkostí, která má většinou navrch. Pravidelné větrání pomáhá jen trochu, a v noci se navíc moc praktikovat nedá. Nehodlám si jím totiž přerušovat spánek. Sesbírala jsem proto několik tipů, jak se dá s vlhkostí doma bojovat, postupně je vyzkoušela a tady jsou mé dojmy.

Mikroventilace
Jaké bylo mé nadšení, když jsem zjistila, že nová plastová okna bývají vybavená takzvanou mikroventilací. Jde o polohu kliky před úplným uzavřením, která umožňuje proudění vzduchu. Myslela jsem si, že mám vyhráno, ale bohužel. Následně jsem se totiž dozvěděla, že pro používání v zimě je tato vlastnost oken nevhodná. Způsobuje tepelné ztráty a může se poškozovat kování. Tyto skutečnosti mě ale nejprve neodradily, to až třetí pro mě zásadní nevýhoda, na kterou jsem přišla po vyzkoušení. Otočením kliky do polohy mikroventilace proudí do místnosti nejen vzduch, ale také hluk. Okna ložnice, kde je vlhkost největší, mám do rušné ulice, kde jezdí autobusy, takže v takovém případě je mikroventilace nepoužitelná, protože se prostě nevyspíte. V kuchyni se to dá uplatnit lépe, ale nějaké výraznější eliminace vlhkosti jsem si nevšimla.

Rýže
Za účinný pohlcovač vlhkosti se považuje obyčejná rýže, proto se také přidává například do solniček k zrnkům soli. Rýže máme doma vždy slušnou zásobu, a tak nebylo nic jednoduššího než to vyzkoušet. Rýži jsem rozdělila do pytlíčků vyrobených z kávových filtrů, tak jak je na videu níže a pytlíčky jsem bohatě pokryla parapety. Řekla bych, že rýže možná maličko pomohla, ale žádný zázrak se rozhodně nekonal.

Tabletový vysoušeč
Domnívala jsem se, že speciální strojek, do kterého se dá tableta pohlcující vlhkost, bude mou záchranou. A skutečně v odvlhčování odvedl asi nejlepší práci. Jenže problém je v tom, že jedna tableta stojí přes 100 korun a místo deklarovaných dvou až tří měsíců vydržela v ložnici asi šest dnů. Potom už po ní nebylo ani vidu, ani slechu. Jde tedy o účinný způsob, který se ovšem může prodražit. 

Silica gel
Další tip, na který jsem narazila, je vysoušení prostřednictvím silica gelu. Tuto látku najdete v drobných pytlíčcích třeba v krabici s novými botami, ale dá se koupit i ve větším množství, protože se používá jako stelivo pro kočky. Já jsem vzala tři prodyšné sáčky, do každého dala hrst silica gelu a pověsila na okna. Druhý den ráno byla okna o poznání méně zamlžená, i když stoprocentní to rozhodně nebylo. Sáčky už mi na okně ale zůstanou, protože i malá změna k lepšímu se počítá. Silica gel nicméně po nějaké době absorbuje tolik vlhkosti, že je potřeba ho vyměnit. Dá se i vysušit v troubě, a to na 150 °C.

Tip navíc: Květiny
Odborníci radí, že některé pokojové rostliny umí absorbovat vzdušnou vlhkost a účinně měnit domácí mikroklima. Pokud bojujete s vysokou vzdušnou vlhkostí nad 60 %, zkuste sáhnout po některé z kapradin nebo břečťanů. Lopatkovec, fitónie nebo areka vám doma udělají stejnou službu.Foto: Bauhaus

Čtěte také:

Reklama