Znáte hladinu cukru ve své krvi? Pokud ne, jste na tom stejně jako polovina Čechů, kteří ani netuší, že mohou trpět diabetem. Jeho včasná léčba je přitom základem úspěchu. Se stále účinnějšími léky nemusí být tato civilizační choroba takovým problémem a mít pro pacienta fatální důsledky.

Diabetem 2. typu trpí podle odborných odhadů přes milion Čechů. Ne každý ale užívá léky, jak radí lékaři. „Mnozí pacienti už cestou od lékaře recept vyhodí. Nechtějí být léčeni, cukrovka je zpočátku nebolí, mají pocit, že to nepotřebují,“ přibližuje realitu přední český diabetolog Doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. Pacienti často už vůbec neslyší na doporučení, jak změnit životní styl, omezit příjem kalorií a začít se více hýbat. 

diabetes

Co diabetikům hrozí?

„Pokud pacient na lék zapomene, bude ležet na gauči a sem tam si zobne sušenku, cukr stoupne,“ vysvětluje lékař a varuje: „U běžných diabetiků 2. typu, kteří v léčbě pokračují, se jeho hladina během dvou dnů zase srovná. Za roky trvání cukrovky se to ale nasčítá, a pak se může snáz projevit komplikace.“ Druhým extrémem je hypoglykémie. Hrozí v situaci, kdy pacient svůj užije lék, ale zapomene přitom jíst, nebo má velký energetický výdaj. Cukr pak razantně poklesne. Ani jedno není ideální stav.

Jak oddálit komplikace?

Vznik komplikací, jako jsou slepota, nemoci srdce a ledvin nebo nutné amputace dolních končetin, dokáže oddálit pouze včasná léčba v počátku nemoci.

„Největší rizika cukrovky spočívají právě v pozdních komplikacích. Ta se sice rozvíjejí až po řadě let trvání diabetu, ale hrozně moc záleží na tom, jak dobře cukrovku léčíme v prvních letech. Tělo si to pamatuje a podle toho se pak komplikace projeví více, nebo méně. Proto se tolik snažíme pacienty zachytit včas a začít je hned léčit,“ vysvětluje diabetolog Prázný s tím, že taková léčba a správná životospráva dokáží pozdržet komplikace až o desítky let.

S inzulínem neotálejte

Nedávné vývoje v léčbě cukrovky dokázaly, že inzulín zdaleka není řešení jen pro těžké diabetiky. Naopak. Dříve se lékaři zaměřovali hlavně na pacienty, u nichž se už objevily potíže související s cukrovkou. Nyní odborníci doporučují zahájit léčbu inzulínem dříve a neponechávat pacienty „na prášcích“ v situaci, kdy tato léčba nijak nepřispívá k dosažení jejich léčebných cílů.

„Čeští pacienti mají už k dispozici nový inzulínový lék, u nějž se inzulín uvolňuje postupně a tím se minimalizuje riziko hypoglykémií. U pacientů, kteří tyto léky dostali, takřka o polovinu poklesly hypoglykemické příhody,“ vysvětluje lékař. 

Nová generace inzulínu se totiž podává předplněným injekčním perem. Po aplikaci se pacientovi vytváří v podkoží jakési depo, které inzulin uvolňuje pozvolna po dobu 24 hodin. Pacient tak nemusí stále řešit kompromis svým léčebným cílem a rizikem hypoglykémie, jako při klasické léčbě. 

Také hazardujete se zdravím?

Převzít odpovědnost za své vlastní zdraví je sice logické, ale ve skutečnosti to dělá málokdo. Podle průzkumu společnosti Sanofi nechodí na preventivní prohlídky tak, jak je potřeba, třetina lidí v zemi. Ačkoli mají Češi z cukrovky obavy, polovina dotazovaných si neuvědomuje, že je možné jí předcházet. Nebuďte jedním z nich.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama