Igelitová taška je symbol blahobytu. Aspoň z určitého pohledu by to mohla být pravda. Tolik plastu, který slouží na jedno použití (pokud nebereme druhotné využití k zabíjení milionů ptáků a stovek tisíc zvířat ročně a způsobování nehod po připlácnutí na čelní sklo), nemůže naší civilizaci ale sloužit víc, než jí škodí.

Na malých městech přitom igelitka u pokladny rozhodně není standard, na který by byli lidé zvyklí. Je to výsada velkých měst, kde jsou ty velké řetězce, protože ve velkých městech se přece lidé mají dobře.

Víte, kolik plastových tašek mají v řetězci Tesco na rok? 140 milionů. Je nás něco přes 10 milionů, tak jenom z Tesca bychom měli všichni za rok takové tři velké pláštěnky! Není to zbytečné?

Je. Také ve světě se razí cesta alternativních a recyklovatelných obalů na potraviny. Třeba v Californii je běžným zvykem, že se pokladní ptá, zda chcete plastovou nebo papírovou tašku. Obojí je zdarma, ale jedno nekácí stromy a druhé nezasviní přírodu. Vyberte si!

I české Tesco přijde s novinkou. Budou nejen tašky papírové, ale i textilové! Tu druhou dostanete první měsíc od určitého obnosu zdarma, a pak si ji budete moci nosit napořád. Později budou zpoplatněny.

To v Intersparu už tašky zdarma zrušili a hodlají to udělat i v Delvitě, takže plastu sice ubude, ale „taškodávací“ konkurence bude mít další bodíky k plusu. Nezdá se to, ale ta igelitová taška přece jen potěší. Nemusíte vláčet vlastní, neutratíte za ni peníze navíc a k tomu ke všemu vždycky poslouží jako odpadkový pytel do koše.

Jenže to jsou pouze dvě použití a na to, že taška se bude rozkládat 1000 let (zvláštní představa, že od Krista nás dělí pouhé dvě igelitové tašky), není to pro nás zřejmě taková výhra. Narozdíl od jiných států se u nás ale tolik plastu nerozdává. Zdarma jsou tašky jen v Tescu, Hypernově, Globusu a Delvitě (která toho brzy nechá).

Stejně jsou ale plastové tašky rozporuplné téma, které asi nemá jen tak lehké řešení. O tom, že se jedná o problém globální, svědčí i to, že na Islandu mají speciální daň na igelitové tašky - pomohlo to. Něco podobného budou muset zavést i Britové, protože 17 a půl miliardy tašek za rok už je přece jen trošku moc...

V Hong-Kongu prý dostanete za vlastní tašku slevu na nákup 60 haléřů. Nejkurióznější je to na Zanzibaru, kde jsou plastové tašky povoleny, ale pozor na mikrotenové sáčky! Za ty můžete jít i do vězení! Za výrobu, dovážení i za používání!

zdroj: Aktuálně.cz

Reklama