Před časem, když jsem něco hledala na síti, jsem objevila zajímavé esoterické stránky, které mě oslovily - Tajemná Hekaté.

Možná jsem se již v některém dřívějším psaní o nich zmínila, od té doby jejich příspěvky pravidelně čtu a často mi ve správný den přijde jejich prostřednictvím odpověď, nebo rada, kterou naléhavě potřebuji.

Z mého pohledu člověka, který takových věcí přečetl již kilometry, jsou jejich sdělení nesmírně citlivá, jemná a sytící duši tím správným pokrmem.

5ec3bdebe58e5obrazek.pngFoto: Wikipedia

Dnes jsem si opět přečetla kartu, která vychází na další týden, a musela jsem se pousmát, ach jo, to je přesně to, co potřebuji slyšet… Ale! Tajemná Hekaté… Kdo je či vlastně byla Hekaté?

Hekaté podle veřejně dostupných zdrojů byla řecká titánka. Z pohledu mytologie dcera bájného Persea a Asterie, podle některých tradic matka Skylly, která jediná bojovala ve válce s giganty na straně nejvyššího boha Dia.

Hekaté byla a do dnešního dne je uctívaná v mnoha kulturách, v Thesálii podle dochovaných spisů existoval kult měsíce, jenž byl přístupný pouze ženám, ty pak svoji patronku uctívaly jako mocnou bohyni štěstí a bohatství.

5ec3bdcef0e28obrazek.pngFoto: William Blake / Wikipedia

Její prapůvod však pochází z maoasijské Kárie, jako tajemná vládkyně magických sil měsíce, noci a podsvětí, ochránkyně porodů, cest a křižovatek.

Podle wikipedie si Hekaté u Řeků podržela rysy všemocné bohyně, ochránkyně jezdců a rybářů, pastýřů a matek, a jako podsvětní božstvo se stala bohyní strašidel a kouzel! V 5. století mohla být ztotožněna s Persefonou a stala se i vládkyní mrtvých. Podle starých legend místem jejího působení byly cesty, kde se proháněla za noci v doprovodu černých psů.

Hekaté byla časem mezi lidmi uznávána i jako ochránkyně žen a v dobách helénských byla hlavním božstvem kouzelnic, nakonec se však její role změnila v mocnou vládkyni démonů. Až do konce starověku byla proslulá její mystéria v Aigíně.

5ec3bd9e289acobrazek.pngFoto: Shutterstock

Pradávná bohyně Hekaté bývá zobrazována ve třech podobách, ráno - panna, na poledne - žena, večer - stařenka, spolu s Artemis a Selené to byla také významná bohyně měsíce, jejímž emblémovým zvířetem je had a mezi jejíž atributy patří pochodeň.

Jako všemu božstvu i Hekaté se dávaly obětiny, ty bývaly ponechávány na rozcestí, a většinou se jednalo o černé psi, černé ovce a med. Její obraz stával před každým domovem jako silný ochranný symbol.

Při té poslední větě psaní o Hekaté mi přišla na mysl plíživá otázka, jaké ochranné symboly vlastně používají lidé dnes? Čemu věříme a co ctíme, aby se nám lépe žilo? Mám na zahradě několik sošek Buddhy, zatím jednoho trpaslíčka, samí muži :-), takový ochranný symbol v ženské podobě kvůli rovnováze by přece vůbec nebyl špatný nápad…

Reklama