shutterstock-1621602673.jpg

Foto: Shutterstock

Macramé, také známé jako drhání, vyžaduje pouze dostatek trpělivosti a kvalitní materiál. Trend tvoření macramé se do české kotliny přihnal jako velká voda. A zdá se, že jen tak neskončí. Nejedna maminka podlehla jeho kouzlu a pořídila macramé dekorace do pokojíčku svého dítěte, stejně jako mnoho žen dekoruje zavěšením macramé ložnice, obývací pokoje i vstupní chodby svých domovů v oblíbeném boho nebo scandi stylu. Macramé nezní jen jako kouzelné slovo, ale skutečně přináší útulný pocit pohody do interiéru.

„Macramé je prastará technika splétání šňůr a provázků. Kombinací různých druhů uzlů vznikají zajímavé geometrické vzory. Můžete je pak využít pro dekorace i šperky. Nejoblíbenějšími výrobky jsou dekorace na zeď, závěsy na květináče, potahy na polštáře v přírodních tónech nebo různé závěsy nad dětské postýlky v pastelových barvách,” popisuje oblíbené macramé Zuzana Dobšíčková z portálu Korálky.

Internet i sociální sítě jsou v posledních pár letech plné nádherných kombinací doplňků z macramé. Pár vzácných kousků přivezených z Bali, které milovnice aktuálních trendů hledaly obtížně v e-shopech, už je minulostí a spousta šikovných žen krásné macramé vyrábí i v Česku. Dnešní macramé totiž není totéž, co si matně pamatujeme z domácností našich starších příbuzných. Oproti výrazným dekoracím na zdech obýváků našich babiček, které používaly k drhání silonové šňůry, se dnešní trend kloní k používání přízí různých tlouštěk z recyklované bavlny. Výsledek i proto tak lahodí oku. A možností, co pomocí pouhých uzlíků vytvořit, je velké množství.

„Nejen pro ty, kteří ještě váhají s tím, zda macramé vyzkoušet, jsou na internetu k dispizici i online tutoriály, kde je vše ukázané krok za krokem, kde se lidé dozví, jak vybrat přízi, kolik jí budou potřebovat, jak přízi rozčesávat a jak fixovat výsledný výrobek. A samozřejmě se mohou v pohodlí domova naučit základní uzly díky podrobnému návodu,” říká Ivana Sochorová, ambasadorka macramé tvoření a dodává: „Bez stresu a svým tempem se zájemci mohou naučit vyrobit si konkrétní výrobky jako je lísteček, peříčko, podtácek, ale i lapač snů strom života nebo závěs na květináč.”

FototerJet-1-.jpg

Foto: Shutterstock 

Pár základních tipů – Jak začít drhat?

  • První seznámení zkoušejte na menších projektech. Doporučujeme lístečky, klíčenky nebo náramky. Při jejich tvorbě si snadno osaháte, jak se příze při tvoření chová a jaká vám bude vyhovovat.
  • Pokud chcete vytvořit macramé na zeď, bude se vám dobře pracovat vestoje. Vhodné je tyč pověsit na háčky na dveře nebo ke stojanu na šaty. Menší výrobky přichytíte ke kartonové krabici nebo polystyrenové desce.
  • K rozčesávání přízí použijte obyčejný hřebínek „všiváček” s tenkými pevnými zoubky a bude se vám hodit i kartáč na zvířecí srst. Rozčesáváme pomalu od konců příze. Spěch se nevyplácí, vlákna by se mohla zamotat. Rozčesávejte na pevné podložce, kterou nepoškrábete.
  • Pro zafixování příze můžete použít klasický lak na vlasy anebo taky škrob ve spreji.

shutterstock-1465769345.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroj: Škola Maramé, tiskové materiály Korálky, Zuzana Dobšíčková, Ivana Sochorová

Reklama