Taneční inscenace FOR PHOOLAN je založená na konfrontaci postavení ženy v odlišných kulturních kontextech a etnických skupinách. Jeho autoři se inspirovali osudy indické političky, slavné rebelky a královny banditů Phoolan Devi.

Phoolan (její jméno se může psát i jako Phúlan) se narodila v roce 1963 v Indii ve vesnici Gorha Ka Purwa jako příslušnice nízké kasty. Jako jedenáctileté děvčátko ji provdali za muže třikrát staršího. Prožila hanbu zavržené manželky, což je pro indickou ženu paradoxně jeden z nejtěžších sociálních přestupků. Musela snášet i útlak a násilí, kterého se jí jako společenskému vyvrženci dostalo vrchovatě. Když se dostala do společnosti banditů, bylo to pro ni skoro vysvobození. Postupem času se Phoolan stala jejich královnou. Kradla bohatým, rozdávala chudým a bojovala proti mužské nadvládě, proti chudobě a útlaku.

Indická policie ji nemohla dopadnout, a tak jí nakonec vláda Indíry Gándiové navrhla obchod. Pokud se Phoolan a její gang odevzdá do rukou justice, nedostanou trest smrti. V roce 1983 se tedy Phoolan vzdává. Následně si bez soudu odsedí jedenáct let. Po propuštění se Phoolan stává symbolem pro lidi z nižších kast, kteří se snaží změnit svůj osud, a aktivně se účastnit politiky. Nakonec ji její příznivci dokonce zvolili jako svou zástupkyni do parlamentu. Politickou kariéru a především její boj za spravedlnost pro ženy a sociálně slabé zmařily kulky čtyř atentátníků, kteří na ni čekali před jejím domem v Novém Dillí. Phoolan Devi zemřela 25. července 2001.

Režisérka a choreografka Ivana Hessová do svého projektu „FOR PHOOLAN“ také přetavila neocenitelné osobní zkušenosti ze studijního pobytu u indických mistrů tance kathak. Divákům se tak nabídne nevšední pohled na každodenní život indické ženy s celou jeho duchovností a přirozenou ritualitou.

Projekt vychází z kombinace postupů výtvarného divadla (videoprojekce, DJ audio background), evropského výrazového tance a techniky klasického tance severní Indie – kathak... Toto taneční umění je velmi staré, první zmínky o něm se objevují už od roku 1550 před naším letopočtem. Moderní kathak je vyjádřením technických schopností tanečníka. Předvádí se rychlé rytmické kroky s množstvím zvonků tzv. gunguru na nohou, dynamické otočky končící v sošných pózách. Důležitá je také mimika obličeje a propracovaná gesta rukou.

Jako host vystoupí v koncertní části projektu FOR PHOOLAN svérázný romský hudebník, kytarista a zpěvák Jan Ačo Slepčík.

FOR PHOOLAN, sobota 11. 6, Roxy NoD, 20h00
Hudba: Tomáš Reindl
Hudební spolupráce: Michal Bureš - DJ Blue; Amit Chatterjee, Marco Jaccoud
Tančí a hrají: I. Hessová, A. Hessová, P. Lustigová, E. Lehocká, J. Schmidtmajerová, J. Hartlová, M. Schlegelová, V. Kodetová, P. Grossová, H. Voráčová, V. Hornerová, K. Kvapilová.  

Reklama