TUL

Kdo by neznal zahradnické pořekadlo. „Děti do školy, cibulky do země“? Krásně se to pamatuje, že? Pokud chceme krásně rozkvetlou jarní zahrádku, měsíc září je tím nejlepším měsícem, kdy ji naplánovat. Kromě narcisů, které se sází později, můžou do země všechny oblíbené květiny jara.

Jaká by byla jarní zahrádka bez cibulovin? Určitě smutná. Nenechme se tedy ochudit o pestrou paletu barev a „obětujme“ trochu času na sázení cibulovin. Právě tento čas je nejvhodnější, protože do zimy stačí dobře zakořenit, zesílit a na jaře se nám ukážou v plné kráse. No řekněte, není ta příroda zázračná? Léto ještě neskončilo a už se můžeme na jaro.

Na zahrádce vám možná kvetou některé letní cibuloviny, ale ty jarní mají přece jen něco do sebe.

Čtěte také:

Zatímco ty letní „soupeří“ s mnoha kvetoucími letničkami, jarní cibuloviny nemají téměř žádné konkurenty. Tráva je ještě krátká, stromy začínají pučet, takže cibuloviny mají dostatek světla i na místech, kde by se jiným květinám nedařilo. Toho můžeme využít i při jejich sázení. Nejvhodnější jsou časně kvetoucí druhy - sněženky, bledule, krokusy, talovín. Vypadají kouzelně pod korunami stromů, nebo jen tak „nahodile“ v trávníku. Vytváří i hezké obruby chodníčků, menší kultivary vynikají zase na skalkách.

Jaká půda cibulovinám nejlépe svědčí?

Výživná a dobře propustná. Pokud je nepropustná, těžká a jílovitá, je třeba vyhloubit prostornou a hlubokou jamku a na dno vložit písek, nebo jemný štěrk smíšený se zeminou. Vylepšit ji můžete vyzrálým kompostem či granulovaným hnojivem.

Čtěte také: Desatero sázení jarních cibulovin

Důležitá je hloubka, do níž cibulky sázíme. Obecně platí pravidlo, že by měla být 2-3x vyšší, než cibulka.

Zde je příklad:

  • řebčík královský 15 až 20 cm,
  • narcis 15 až 20 cm
  • hyacint 15 cm
  • tulipán 10 až 15 cm
  • krokusy 6 až 10 cm
  • ladoňky 8 cm

Čtěte také:

Reklama