dite-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Body shaming je v podstatě ponižování (zahrnující posmívání, urážky, …) člověka kvůli jeho postavě a bohužel se týká také dětí. Nejčastěji se s ním setkávají děti, které mají váhu vyšší, nevyhýbá se ale ani těm, co mají naopak váhu nízkou. Body shaming může mít několik podob od pohrdavých pohledů až po škádlení, nevyžádané poznámky nebo dokonce násilí, ale může se ho být dopouštěno i nevědomě nebo nechtěně. Dopouštějí se ho pak vrstevníci, rodiče, učitelé nebo média.  

Obrovský vliv na vnímání vlastního těla mají například sociální sítě a média, která ještě stále propagují dokonalé křivky. Na vině ale mohou být, vědomě či nevědomě, také rodiče. Věty typu: „Neměl/a by sis už přidávat, podívej, jak vypadáš“ nebo „Pěkně se nám zakulacuješ“, mohou ublížit každému dítěti nebo dospívajícímu. Většina rodičů nebo dalších příbuzných to však dělá bez zlého záměru. Existují ale i tací, kteří zesměšňují děti kvůli pocitům vlastní nedostatečnosti nebo nadměrnému zájmu o to, co si myslí okolí. Někteří rodiče to zase dělají kvůli skutečným obavám o zdraví svých dětí, jen na to nejdou správným způsobem.

Je tedy třeba si uvědomit, že se nejedná pouze o neškodné škádlení, které zůstane bez následků. Právě následky tohoto jednání mohou udělat v životech budoucích dospělých pěknou paseku. Body shaming má například velký vliv na jejich sebevědomí, učí je posuzovat svoji cenu pouze na základě váhy, v horších případech může vést i k vážnějším psychickým problémům a podle studie představuje reálné riziko, že se u nich v budoucnu projeví porucha příjmu potravy. Studie NIH zase dokazuje, že body shaming může být u někoho spojen s větším přírůstkem hmotnosti.

Co tedy jako rodič můžete udělat:

  • Začněte u sebe a mluvte o sobě před dítětem hezky. Vynechejte věty typu: „V těchto riflích jsem tlustá“ a místo toho se čas od času pochvalte
  • Stejným způsobem nekomentuje ani postavy cizích lidí a vyvarujte se nehezkých poznámek na jejich adresu
  • Snažte se dítěti ukázat, jak žit aktivně. Zaměřte se ale přitom na to, jak být v kondici, a ne na to, jak zhubnout
  • Mluvte o nebezpečí, které pramení z hladovění, nadměrného cvičení, nárazových diet, záchvatového přejídání a konzumace pilulek na hubnutí
  • Dítě chvalte, vyzdvihněte to, v čem je dobré, aby se v něm budovalo sebevědomí

dite-a-matka.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: parentcirclepozitivni-zpravynichd.nih.govpubmed