63565c4d563eeobrazek.jpg

Problém, o kterém je potřeba mluvit
Body shaming je urážení nebo šikana člověka kvůli jeho vzhledu a je častým viníkem psychických i fyzických problémů. Z toho důvodu společnost Racio spustila kampaň #MojeTeloMojeRacio, ve které před nebezpečím tohoto druhu šikany varuje. Zapojily se do ní i známé osobnosti jako třeba Tereza Nachtigal, známá na Instagramu jako Pipinění, nebo herečka Bára Jánová.

Body shaming si nevybírá
Obě osobnosti se setkaly s agresivními a nepříjemnými komentáři směřující k jejich fyzickému vzhledu. “Já se se zákeřnými komentáři setkávám prakticky každý druhý den, a to jen proto, že jsem tlustá. Na nic jiného lidé v mém případě nepoukazují. Setkala jsem se s komentáři, kdy mi lidé přejí smrt, rakovinu, abych neměla děti a podobně,“ popisuje Tereza Nachtigal.

Bára Jánová zase zmiňuje věty, s nimiž si často neví rady. „Kdyby to šlo, dám ti ze sebe 5 kilo.” „No Báro, ty jsi strašně hubená!” „A jíš něco?” K těmto poznámkám, které většinou nejsou myšleny zle, Jánová dodává: “Provází mě od dětství. Ale možná i díky tomu se na lidi nedívám s žádným rozdílem. Mám kamarádky i kamarády všech možných tělesných proporcí a mám je tuze ráda. Jsou zkrátka k nakousnutí.”

63565caaef4f8obrazek.jpg

Na koho prst šikany ukazuje?
Tereza Nachtigal zároveň nabízí cestu, jak se s tímto druhem šikany vypořádat. “Zjistila jsem, že tohle není o mně, ale o šikanujícím člověku”. Vždycky říkám: „Ten prst, kterým ukazuješ na nedostatky ostatních, míří právě na tebe.“ A to bych doporučila všem, kteří se podobnými komentáři trápí, ať už ze strany sledujících na sociálních sítích nebo ze strany přátel a rodiny. Neberte si to k srdci, protože vám to nepatří. V naší společnosti se bohužel vzhledu přikládá velká důležitost a o to hůř, že se podle vzhledu určuje také naše hodnota.”

5.jpg

Stereotypy učí už pohádky
Na slova o společnosti navazuje i psycholožka Petra Vaníčková: “S body shamingem se setkáváme v každém věku. Už velmi malé děti se při sledování klasické pohádky stávají svědky body shamingu, protože negativní postava je většinou zobrazena s nějakou tělesnou zvláštností – je ošklivá, hrbatá, tlustá... V dospělosti jsme zase pod obrovským tlakem reklamy, která nám diktuje, kdy máme začít hubnout, co nosit, jak vypadat, a dokonce jak se cítit. Jsme opravdu pod velkým diktátem trhu. Body shaming je v podstatě součástí naší moderní kultury.”
Je proto důležité o body shamingu vědět a snažit se mu čelit. Někdy stačí se důrazně ozvat, jindy je dobré vyhledat odbornou pomoc.