Velkou naději vidí lékaři i vědci v jednom druhu bodláku, v ostropestřci mariánském.

Z jeho semínek odborníci získávají látku silybin a zderivátu této látky se pokoušejí vyrobit lék na rakovinu. Silybin nádor „vyhladoví“, tedy zabrání vývoji cév, které tumor vyživují.

Bodlákový výtažek nyní v laboratořích Mikrobiologického ústavu AV a fakultní nemocnici v Olomouci zdokonaluje tým profesora Vladimíra Křena.

Výzkumy českých vědců trvají více než deset let, ale samotná látka je známa mnohem déle. Účinky bodláků byly známy již ve starověkém Řecku před tisíci lety. Nyní však s přispěním molekulární biologie a moderní chemie vědci zkoumají u výtažku nové účinky.

Rakovinná buňka napadená imunitním systémem„Nádor vysílá signály hladu, křičí o jídlo. Tato látka zabrání signálům dojít k cévám. Ty pak neprorostou k nádoru. Nádor není vyživován a nakonec může odumřít,“ vysvětluje Vladimír Křen.

Látka se používá komplementárně (doplňkově). Oslabený nádor zničí úplně až chemoterapie. Někdy se může podle Křena dokonce stát, že oslabený nádor odumře sám, čemuž se odborně říká apoptóza, neboli řízená smrt buňky.

Zatím nejsou známy žádné vedlejší účinky. Výtažek by měl účinkovat při léčbě tzv. solidních pevných tumorů, ke kterým se cévy vystavují. Nefungovalo by to tedy například u rakoviny krve, leukémie, u které jsou rakovinné buňky přítomné přímo v krvi.

Na výzkumu pracuje tým Vladimíra Křena i s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, kde nyní probíhají laboratorní a klinické testy. Kdy bude lék dostupný, nechtěl však Křen uvést. „V každém případě víme, že látka je netoxická, a to je velmi důležité. Účinky jsou objektivně prokázány,“ dodal.