Zkažené mléčné zoubky jsou stále častějším problémem. Navíc počet návštěv stomatologa se u malých dětí rok od roku snižuje. Ukázalo se, že rodiče si s prevencí u svých dětí často neví rady. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR se proto rozhodla podpořit preventivní zubní péči u malých dětí akcí s názvem Bobříkova škola zdravých zoubků. Odborným garantem akce je Česká stomatologická komora.

Škola hrou?

To není jen prázdné heslo. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR to je způsob, jak dětem vysvětlit správné dodržování ústní hygieny a naučit je pečovat o své zoubky již od útlého dětství. Akce se zaměřuje na děti od 3 do 8 let, tedy ty, co mají mléčné zoubky. „V rámci akce se podíváme do všech 14 krajů České republiky, kde navštívíme vždy mateřskou i základní školu, abychom tak obsáhli věkovou kategorii dětí s mléčnými zuby. Prostřednictvím čtyřtýdenní Bobříkovy školy zdravých zoubků chceme dětem a jejich rodičům vysvětlovat správné zásady ústní hygieny a nebezpečí jejího zanedbávání,“ uvedl ředitel VZP ČR Pavel Horák. První akce proběhne 26. května v Praze a poslední návštěva školy se uskuteční 19. června v Ostravě. „Odhadujeme, že celková účast bude kolem 2000 dětí,“ dodal ředitel Pavel Horák. Z každého kraje byla vybrána vždy jedna základní a jedna mateřská škola. Ty, které nebyly vybrány pro letní kampaň, mají ale šanci i na podzim, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje akci zopakovat.    

Škola hrou!

První část bude spíše edukační, ale nebude trvat déle než půl hodiny. Děti se budou formou interaktivního povídání dozvídat o tom, jak si správně čistit zoubky, jak často a vůbec proč o zoubky mají pečovat. Moderátory budou zkušení profesionálové Magdalena Reifová a Václav Upír Krejčí, kteří dětem informace podají atraktivní a zapamatovatelnou formou a postarají se o jejich pozornost. V druhé části se děti mohou těšit na řádění na nafukovacím hradu a soutěže s Bobříkem na téma zubní hygieny. Na závěr si krátkým testíkem připomenou, co se během dne naučily. Akcí je budou provádět vyškolené hostesky v kostýmech Bobříka, a děti tak budou po celou dobu akce ve společnosti zvířátek, Bobříků a jejich kamarádů. 

„Aby byl dostatečný prostor pro interaktivitu v rámci první části, budou skupiny dětí rozděleny do 20, maximálně 25 dětí. V rámci jedné akce se tak vystřídá celkem 5 skupin dětí,“ uvedla organizátorka akce paní Eva Stejskalová. Druhá, zábavná část akce, bude vždy po skupinách s asi 8 dětmi, aby se tak dostalo při hrách na každého. Celkem potrvá program 5 hodin, a to včetně přestávek mezi jednotlivými částmi akce, a zúčastní se ho odhadem 100–125 dětí.

Děti také neodejdou s prázdnou. Jedním z dárků jsou například poučné omalovánky o Bobříkovi Péťovi a jeho trablech se zoubky. Tam je čeká ponaučení, jak se vyvarovat návštěvy zlého černého Kazu Boláka. Připraveny jsou pro ně také dětské pohlednice s bobříkem na téma zubní hygieny a dětský zubní kartáček s pastou.

Cílem akce Bobříkova škola zdravých zoubků je vyvrátit obecně zažitý mýtus, že pečovat o mléčné zoubky není potřeba, neboť nám stejně vypadají a na stálo budeme mít zuby druhé. Bohužel právě zanedbání péče o mléčné zoubky se nám může vymstít. Pokud totiž musí stomatolog zkažené mléčné zuby dítěti vytrhat, ztrácí tak svou hlavní funkci, tedy funkci tzv. „držiče místa“ pro druhé zuby. A ty již nemusí vždy narůst správně, což je posléze výzva pro ortodontistu a jeho rovnátka.

 

Reklama