dylan-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Americký zpěvák a hudební skladatel Bob Dylan se narodil v americkém státě Minnesota. Odmala měl velmi blízko k blues a country, ovšem později ho neomylně zasáhl proud rock and rollu. Začal se tedy učit hrát na kytaru a harmoniku. Během střední školy hrál v několika kapelách a vymyslel si umělecký pseudonym Bob Dylan podle svého oblíbeného básníka Dylana Thomase. Jeho velkým hudebním vzorem byl americký folkový písničkář a lidový muzikant Woody Gutrie a právě kvůli němu na konci prvního ročníku univerzitního studia odešel do New Yorku, aby se mohl se svým idolem setkat.

První album nebylo bohužel příliš úspěšné, což se ovšem naštěstí nedalo říct o tom druhém s názvem The Freewheelin‘ Bob Dylan z roku 1963, které zaznamenalo výrazný zájem široké veřejnosti. Skladby jako Blowing the Wind nebo The Times They Are a-Changin’ se staly hymnami pro hnutí za občanská práva a hnutí proti válce ve Vietnamu.

Na konci roku 1964 došlo k jeho osudovému setkání s kapelou Beatles a traduje se historka, že právě s Bobem Dylanem její členové poprvé ochutnali marihuanu, a to při svém posledním americkém turné.

Kromě hudby se Dylan věnoval také literatuře. Má na kontě tři knihy s vlastními kresbami a malbami. Jako spisovateli se mu dařilo stejně dobře jako v hudebním odvětví, neboť získal nejen Pulitzerovu cenu, ale také Nobelovu cenu za literaturu.

Ani v současné době nezahálí. Ba naopak, 28. května začíná velké turné po Americe, kde svým fanouškům dopřeje písně ze všech svých alb. Bob Dylan je bez nejmenších pochybností umělcem, kterému se podařilo zasáhnout posluchače napříč generacemi a všemi vrstvami světového obyvatelstva. Mezi jeho skalní fanoušky se řadil například i bývalý papež Jan Pavel II.

Zdroj: Ultimate classic rockKdo je to?Osobnosti, životopis

Reklama