Už od pravěku využíval člověk kůží ulovených zvířat k tomu, aby se chránil před chladem. A jakmile měl přebytek, začal zvažovat i to, který kožíšek se mu více líbí. Když pak zjistil, že se zvířata dají chovat a nemusí za nimi pobíhat po lesích, začalo se rozvíjet odvětví, které je dnešním ochráncům zvířat trnem v oku. Pojďme se tedy podívat na některá pro a proti chovu kožešinových zvířat.

Jsou pes a kočka něco víc?
Tak především je tu otázka, jaká zvířata považujeme za kožešinová. V Evropě nedávno vyvolala velké pobouření informace, že řada kožichů, dovážených z Asie, je ve skutečnosti vyrobena z kůže psů a koček. Důvodem rozhořčení přitom nebylo vědomí, že kožichy z primárně kožešinových zvířat jsou mnohem dražší, nebo že jsou zvířata chována v nevhodných podmínkách a krutě usmrcována, ale představa, že někdo chová psy a kočky na kůži. Stejně špatně snáší milovníci koní to, že ve stepích Asie se chovají celá stáda pro maso a kůži. Jsme zkrátka tvorové emocionální a skutečnost, že prase je inteligentnější než kočka, nám nezabrání v tom, abychom si dali řízeček a zalkali nad z kůže staženou mickou. Logiku v tom ovšem nehledejme.

Množitelé a jiní
Argumentem často skloňovaným je, že v chovech kožešinových zvířat dochází k týrání těchto zvířat. Nejinak je tomu ovšem i v řadě masných chovů, ba dokonce i v chovech mléčných. A kdo někdy byl v drůbežárně, ten ví, že podmínky, v nichž nám „slepičky“ snáší vajíčka, také nepatří mezi  nejlepší. Vrcholem ledovce jsou ovšem chovy takzvaných množitelů - tito lidé chovají v otřesných podmínkách psy a kočky jenom proto, aby mohli draze prodat levně odchovaná koťátka a štěňátka. A útlocitní ochránci zvířat jejich činnost často podporují, protože přece „nenechají to štěňátko trpět“ a kupují od těchto lidí zvířata. Takže když už se snáší kritika na chovatele kožešinových zvířat, měla by být nestranná.

Umělé versus přírodní
I kdybychom však chovali kožešinová zvířata v podmínkách sebelepších, můžeme se stát trnem v oku některým ekologům. Jsou-li to vegetariáni striktně odmítající zabíjení všeho živého, včetně komárů a blech, budiž jim přáno. Ostatním však třeba namítnout, že ony jimi tolik propagované umělé kožichy a vůbec oděvy z umělých materiálů často nejsou příliš ekologické - a jejich výroba a následná likvidace může v konečném důsledku stát život mnohem více tvorů, než několik hranostajů či lišek.

Soutěž ochránců
Přesto se ochránci zvířat nevzdávají. Přes 170 studentů z celé České republiky se rozhodlo upozornit svým výtvarným návrhem na krutost kožešinové módy. Přihlásili se do mezinárodní výtvarné soutěže Design Against Fur (Designem proti kožešinám), kterou každoročně pořádá Fur Free Aliance (koalice organizací na ochranu kožešinových zvířat) ve spolupráci se Svobodou zvířat, organizací na ochranu zvířat. Úkolem studentů je vytvořit návrh plakátu pro mezinárodní kampaň na pomoc kožešinovým zvířatům. Tématem ročníku 2007 se stalo motto „Fashion Victims" (oběti módy).
„Letošní soutěž znamená obrovský přelom. Obdrželi jsme přes 170 registrací od studentů z celé České republiky, což je téměř třikrát více než v loňském roce. Letošní ročník je však výjimečný také na mezinárodní úrovni, neboť do soutěže se zapojila také Čína, která představuje významného producenta kožešin a kožešinových výrobků," říká Lucie Slabá, koordinátora soutěže DAF pro ČR.

Závěrem snad lze jen podotknout, že chov kožešinových zvířat se stal terčem pro ty, kteří se chtějí zviditelnit, stejně jako životním bojem pro ty, kterým skutečně jde o osud zvířat.

Více informací naleznete na www.svobodazvirat.cz nebo www.infurmation.com

Na jaké straně stojíte Vy? Nosíte pravé kožichy? Vadí Vám kožichy ze psů a koček? Nebo nosíte kožichy umělé? Jste vegetariánka? Nebo kupujete pouze výrobky z biochovů? A nebo je Vám to jedno?

Reklama