Tak především je tu otázka, jaká zvířata považujeme za kožešinová. V Evropě nedávno vyvolala velké pobouření informace, že řada kožichů, dovážených z Asie, je ve skutečnosti vyrobena z kůže psů a koček. Důvodem rozhořčení přitom nebylo vědomí, že kožichy z primárně kožešinových zvířat jsou mnohem dražší, nebo že jsou zvířata chována v nevhodných podmínkách a krutě usmrcována, ale představa, že někdo chová psy a kočky na kůži. Stejně špatně snáší milovníci koní to, že ve stepích Asie se chovají celá stáda pro maso a kůži. Jsme zkrátka tvorové emocionální a skutečnost, že prase je inteligentnější než kočka, nám nezabrání v tom, abychom si dali řízeček a zalkali nad z kůže staženou mickou. Logiku v tom ovšem nehledejme.
Argumentem často skloňovaným je, že v chovech kožešinových zvířat dochází k týrání těchto zvířat. Nejinak je tomu ovšem i v řadě masných chovů, ba dokonce i v chovech mléčných. A kdo někdy byl v drůbežárně, ten ví, že podmínky, v nichž nám „slepičky“ snáší vajíčka, také nepatří mezi nejlepší. Vrcholem ledovce jsou ovšem chovy takzvaných množitelů - tito lidé chovají v otřesných podmínkách psy a kočky jenom proto, aby mohli draze prodat levně odchovaná koťátka a štěňátka. A útlocitní ochránci zvířat jejich činnost často podporují, protože přece „nenechají to štěňátko trpět“ a kupují od těchto lidí zvířata. Takže když už se snáší kritika na chovatele kožešinových zvířat, měla by být nestranná.
I kdybychom však chovali kožešinová zvířata v podmínkách sebelepších, můžeme se stát trnem v oku některým ekologům. Jsou-li to vegetariáni striktně odmítající zabíjení všeho živého, včetně komárů a blech, budiž jim přáno. Ostatním však třeba namítnout, že ony jimi tolik propagované umělé kožichy a vůbec oděvy z umělých materiálů často nejsou příliš ekologické - a jejich výroba a následná likvidace může v konečném důsledku stát život mnohem více tvorů, než několik hranostajů či lišek.
Přesto se ochránci zvířat nevzdávají. Přes 170 studentů z celé České republiky se rozhodlo upozornit svým výtvarným návrhem na krutost kožešinové módy. Přihlásili se do mezinárodní výtvarné soutěže Design Against Fur (Designem proti kožešinám), kterou každoročně pořádá Fur Free Aliance (koalice organizací na ochranu kožešinových zvířat) ve spolupráci se Svobodou zvířat, organizací na ochranu zvířat. Úkolem studentů je vytvořit návrh plakátu pro mezinárodní kampaň na pomoc kožešinovým zvířatům. Tématem ročníku 2007 se stalo motto „Fashion Victims" (oběti módy).
„Letošní soutěž znamená obrovský přelom. Obdrželi jsme přes 170 registrací od studentů z celé České republiky, což je téměř třikrát více než v loňském roce. Letošní ročník je však výjimečný také na mezinárodní úrovni, neboť do soutěže se zapojila také Čína, která představuje významného producenta kožešin a kožešinových výrobků," říká Lucie Slabá, koordinátora soutěže DAF pro ČR.
Závěrem snad lze jen podotknout, že chov kožešinových zvířat se stal terčem pro ty, kteří se chtějí zviditelnit, stejně jako životním bojem pro ty, kterým skutečně jde o osud zvířat.
Více informací naleznete na www.svobodazvirat.cz nebo www.infurmation.com
Na jaké straně stojíte Vy? Nosíte pravé kožichy? Vadí Vám kožichy ze psů a koček? Nebo nosíte kožichy umělé? Jste vegetariánka? Nebo kupujete pouze výrobky z biochovů? A nebo je Vám to jedno?
Nový komentář
Komentáře
kožichy nevedu
Nenosím žádné kožichy.
Nedělám si iluze o byznysu co se točí kolem kožichů a praktik "profesionálních" chovatelů. Ovšem ten humbuk ochranářů a "uvědomělých" modelek mi připadne strašně pozérský a stavící se do pozice: "kdo nejde s námi, jde proti nám"
.
Jinak jako vidlák z vesnice vím co to je, když je člověk nucen udělat v králíkárně pogrom a majznout ty roztomilé ušáky do týla, když se s nima přes rok tak piplal a tolik mu přirostli k srdci ..
1.Spíše na straně ochránců, ale vegetariánka nejsem a boty mám kožené, takže radši mlčím
. 2., 3., 4.,kožihcy nenosím, připadají mi děsné, včetně těch umělých 5. maso jím z 95% jen bílé a ne moc často 6. Jen mléko 7. není
Lucie12: to by asi nešlo, mistře argumentace
, nejsem chlupatá
. Jsem prostě milovnice tradičních ekologických materiálů.
pajda: Nevyhrožuj svému veterináři.
Ťapina: to s těma zvrácenýma lidma máš u mě
počkej, až se k tobě dostanu pro kočičí tablety...
Majucha: nebo perzián z karakulských ovcí
. Co ti na to mám říct? Neslzím u toho, ani se nevyžívám ve sledování těchto záběrů. Předpokládám, že jsou ty kožešiny získávány legálně, lidé si je kupují za SVÉ VLASTNÍ VYDĚLANÉ peníze a nikdo nenutí odpůrce kožešin je nosit. Asi by bylo neefektivní mláďata napřed odchytit a usmrtit je injekcí či elektřinou. Víc by mi bylo líto dětí nezaměstnaného lovce- alkoholika, který by z frustrace mlátil rodinu
Nedá mi to nereagovat. Já bych na sebe kůži z mrtvýho zvířete nevzala - prostě mi to přijde hnusný. Naproti tomu mám ráda svetry z ovčí vlny, takže to je spíš odpor ke kožešinám než "ekopostoj". Navíc se dají koupit moc hezké bundy a kabáty z jiných materiálů a proto považuji nošení pravých (a nakonec i umělých smetáků, nejlépe růžových
) za přežitek podobný honům a koridě.
Křečkomyš: kdekdo se nazývá ekologem, aniž by hlouběji znal tuto problematiku. Ale pochybuju, že by normální ekolog dal přednost chemické továrně před farmou na chov kožešinové zvěře. Nepřiměřeně reagují tzv. ochránci zvířat. Oni chtějí zakazovat, ale co je jim do toho?
Vyprávěl nám kamarád o své návštěvě Antarktidy,jak si ho tučňáci chodili prohlížet z metrové vzdálenosti asi proto,že ještě nevědí,že největším "predátorem" je dvounohý vzpřímený živočich,kterého tak často v Antarktidě nepotkávají.
Pravý kožich bych si nekoupila a za pozéra se nepovažuju. Jako móda mi naopak připadá navážet se do ekologů. Ošklivé ženě kožich nepomůže a krásná ho nepotřebuje.
Majucha: Asi je málo myší
pajda: Vida, to o tom pachu jsem nevěděla, ale tušila jsem, že musí být nějaký mechanismus, kterým příroda dává najevo, že tihle nejsou k jídlu. Protože je taky nikdo jiný kromě zvrácených lidí nejí
Ťapina: Jasně, ale pokud by světová situace dotlačila situaci tak, že se nebude dojit mléko, protože chudinky kravičky....tak holštýnky nikdo chovat nebude, protože se to nevyplatí jen na maso. Stejně tak vymizí ovce romanovská, když budou veřejností silně odsuzovány ovčí kožichy - prostě na maso se vyplatí chovat jiná plemena.
skoro jako ty castecne vegeteriany, kteri odmitaji jist maso kvuli tomu jak vypadaji velkochovy(ale zas sem tam tu drubez jedi), ale nevadi jim vajicka
Ja sice nevim, jak se ty slepice v tech miniklecich citi, ale pocit z toho mam mnohem horší, než z kravínů a prasečáků
Samozřejmě se zužitkuje vše, co jde...z krávy maso, kůže, (ta část nohou na mýdlo, na jejiz nazev si ted nemuzu vzpomenout), pokud jsou tak i ty rohy...
Ochranare povazuji za podivnou pakaz
Ťapina: Odhalila jsi mne- jsem bezcitný predátor a popravdě řečeno je mi fuk, co s tou liškou bude. Jí je to taky jedno
Ťapina: jo tak to jsem nikdy neřešila. Nejím psy každý den, abych si lámala hlavu s tím, jestli to je normální nebo ne. Harrison uvádí celkem logický důvod, proč nejíst masožravce - jejich maso vydává silný pach. A pokud vím, tak psi se musí nechat dost dlouho odležet...ale jak víš sama, tak z Billyho by asi nebylo ani 10 dkg a Buffalo zase není nic na moji hubnoucí dietku
kareta: Granule s liščí příchutí jsem teda ještě v nabídce nenašla
Je dost zbytků z masného průmyslu, které se dají dávat do granulí a konzerv pro psy, drůbeží vnitřnosti, zbytky masa na kostech, že není potřeba přidávat tam surovinu, která psovi nic nedá - maso masožravce. Granule nejsou úložiště odpadu, dneska už fakt ne
Gwendy: On třeba holštýnský skot je taky čistě mléčné plemeno, a když se na tu krávu podíváš, tak je jasné, že na ní masa moc nebude, zvlášť když už je starší. Ale stejně holštýnky, které co se týče mléka doslouží, jdou na jatka a jejich maso se využije. Ne jako libové hovězí na guláš, jdou třeba do konzerv, ale využijou se. Stažené lišky můžou jít tak jedině do kafiny.
pajda: Ovšem jíst masožravce je poněkud proti přírodě, ne? To, že se to v mnohe vesnicích dělá, ještě neznamená, že je to v pořádku.