5bf3fe8ab6146obrazek.pngFoto: Shutterstock.com

Udělat svět čistějším místem, to je krédo mnoha značek. Plastové tašky obchody nahrazují papírovými, které budou také za poplatek. Chtějí zákazníky naučit, aby si nosili tašky vlastní. Tím totiž každý z nás může přispět k nápravě znečištěné planety.

„Dlouho jsme zvažovali, jestli je nahrazení plastových tašek papírovými opravdu tou nejlepší cestou. Z některých studií totiž vyplývá, že výroba plastových tašek je menší zátěží pro životní prostředí. Zaměřujeme se na skutečné uzavření cyklu a navrácení materiálů zpět do oběhu a v posledních letech je bohužel recyklace plastů v Česku na nízké úrovni,” vysvětluje Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.

Jednou ze společností, která nahrazuje plastové tašky za papírové je H&M. Ta navíc část výtěžku z papírových tašek bude navíc věnována organizaci INCIEN, která se zaměřuje mimo jiné i na projekty, které pomáhají šetřit přírodní zdroje a snížit používání plastů.

Věděla jste, že?

  • V Keni je jeden z nejpřísnějších „plastových“ zákonů. Za igelitovou tašku zde hrozí vězení nebo 800 tisícová pokuta.
  • V oceánech plave přes 300 000 tun plastů.
  • Nejzbytečnějším plastovým odpadem jsou obaly.
  • V ČR se údajně spotřebuje ročně až 20 000 tun jednorázového plastového nádobí.
  • Z každého žlutého kontejneru se skutečně zrecykluje zhruba 30 % jeho obsahu.
  • Dle analýzy hnutí Brek Free From Plastics (BFFP) jsou nejčastěji nalezeny odpadky od společností Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé, Danobe, Mondelez Int., Procter&Gamble, Unilever, Perfertti van Melle, Mars Inc., Colgate-Palmolive.
Reklama