Udělat svět čistějším místem, to je krédo mnoha značek. Plastové tašky obchody nahrazují papírovými, které budou také za poplatek. Chtějí zákazníky naučit, aby si nosili tašky vlastní. Tím totiž každý z nás může přispět k nápravě znečištěné planety.
„Dlouho jsme zvažovali, jestli je nahrazení plastových tašek papírovými opravdu tou nejlepší cestou. Z některých studií totiž vyplývá, že výroba plastových tašek je menší zátěží pro životní prostředí. Zaměřujeme se na skutečné uzavření cyklu a navrácení materiálů zpět do oběhu a v posledních letech je bohužel recyklace plastů v Česku na nízké úrovni,” vysvětluje Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.
Jednou ze společností, která nahrazuje plastové tašky za papírové je H&M. Ta navíc část výtěžku z papírových tašek bude navíc věnována organizaci INCIEN, která se zaměřuje mimo jiné i na projekty, které pomáhají šetřit přírodní zdroje a snížit používání plastů.
Věděla jste, že?
- V Keni je jeden z nejpřísnějších „plastových“ zákonů. Za igelitovou tašku zde hrozí vězení nebo 800 tisícová pokuta.
- V oceánech plave přes 300 000 tun plastů.
- Nejzbytečnějším plastovým odpadem jsou obaly.
- V ČR se údajně spotřebuje ročně až 20 000 tun jednorázového plastového nádobí.
- Z každého žlutého kontejneru se skutečně zrecykluje zhruba 30 % jeho obsahu.
- Dle analýzy hnutí Brek Free From Plastics (BFFP) jsou nejčastěji nalezeny odpadky od společností Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé, Danobe, Mondelez Int., Procter&Gamble, Unilever, Perfertti van Melle, Mars Inc., Colgate-Palmolive.
Nový komentář
Komentáře
Chanahd: Jsem si vybavila tu scénu ze Sám doma, jak nese ty narvané tašky a ty se mu prorvou
Jinak já v kabelce nosím látkovou tašku a na velké nákupy si beru do ruky velkou tašku typu Ikea. Když ji zapomenu, ty papírové ani jiné nekupuji, to radši vyházím obsah koše do auta na volno a doma to přendám do tašky. Jinak mě teda dost šokuje, že tolik vytříděného plastu jde stejně na skládku - nedávno jsem četla 50%, tady se píše dokonce 70%
Já třídím jak prdlá a mnohdy teda zbytečně 
Beru si svojí tašku, ale stalo se mi, že jsem jí neměla a v obchodě měli jen papírovou, měla jsem dost obavy, že se mi utrhne ucho po cestě. Navíc papírovou tašku využiji maximálně na odpadky a hned jí vyhodím, kdežto igelitku jsem pak ještě používala dál. A zrovna ten spotřebovaný papír nejspíš taky nebude zrovna nejideálnější řešení.
No, jestli jsou to lepší zítřky... Už teď jsou někteří obchodníci tak šíleně ekologičtí, že u pečiva nenajdu plastový pytlík, ale jen papírový. Takže nandám koblihu (případně jiné podobné pečivo) a jdu s mastným pytlíkem k pokladně. Pak si to zcela neekologicky vrazím celé do plastového sáčku, abych nebyla mastná jako prase a nebyl od toho umaštěný ostatní nákup. A když to doma vybalím, tak ten papírový pytlík je už jeden velký mastný flek. Výživné je to také v případě, když do papírového sáčku dávají mini pizzu, rohlík se slaninou a podobně.
Zážitek s papírovou taškou mám zatím jen jeden. Zapomněla jsem si vzít s sebou na nákup svoje tašky z domova a tak jsem zažádala u pokladny o igelitky. Měli už jen papírovou tašku nebo drahé termotašky. Nákup byl poněkud větší než pět rohlíků, takže to byl problém. Než jsem došla domů u jedné papírové se mi urvalo ucho, u druhé dno. Sklenice s marmeládou nepřežila. Domů jsem to rvala v kabelce, kapsách a zbytek jako ranec v bundě. Už nikdy víc.
Tak mi vysvětlete, proč je papírová taška mnohdy dražší, než igelitka