Pověry o nepříliš inteligentních blondýnkách jsou ve společnosti silně zakořeněné. Přesto když muž potká blondýnku, jeho mozek vypíná. Jak uvedl server Novinky.cz, podle francouzských psychologů jde o podvědomou reakci. Mužův mozek totiž předpokládá, že jeho protějšek inteligencí příliš nevyniká. Naopak u žen s tmavší barvou vlasů pánové přepínají mozkové závity na vyšší výkon. Přitom přírodních plavovlásek je v populaci stále větší nedostatek a „peroxidové“ blondýny jsou většinou odbarvené brunety.

Psychologie Thierry Meyer z Université Paris X – Nanterre s týmem svých kolegů provedl dva nezávislé pokusy. Během nich vystavoval muže setkáním s různými ženami. Poté testoval jejich mentální schopnosti. Z rozboru výsledků jasně vyplynulo, že dobrovolníci vystavení obrázkům plavovlásek měli nejhorší výsledky ve vědomostních testech. Profesor Meyer je přesvědčen, že muži nebyli jednoduše rozrušeni přímo světlými vlasy, ale že je ovlivnily společenské stereotypy, které s blondýnkami souvisejí.

„Dokazuje to, že lidé, konfrontováni s jistými stereotypy, se podle nich většinou začnou chovat. V tomto případě mají blondýny schopnost ovlivnit lidi tak, že se chovají hloupě, protože nevědomě stereotyp své předlohy napodobují,“ tvrdí Meyer.

Podle francouzští psychologů se to netýká pouze blondýnek. Vypovídá to o tom, že lidé podléhají všem možným společenským stereotypům. Například při setkání s homosexuály, etnickými skupinami či lidmi věřícími.

Myslíte si o blondýnkách, že jsou hloupější než ostatní ženy? A jak je to vlastně s blonďáky? Máte svou přirozenou barvu vlasů?

Reklama