Společenskou hru Monopoly, která se stala kultovní hrou pro dospělé i děti, otestovala blogerka Alena Chramostová (blog: Dobroty do bříška).

Přečtete si recenzi v úplném znění:

Naskytla se mi možnost otestovat s dětmi dětskou hru Monopoly Junior elektronické bankovnictví. Jedná se o dětskou verzi klasické hry Monopoly doplněnou o bankovní jednotku (v podobě domečku) s jednoduchým ovládáním. Hra je určena pro dva až čtyři hráče ve věku od pěti let. Tato verze klasické deskové hry učí děti nejen počítat, ale i základy podnikání (nakupování, prodávání i nájem nemovitostí).
5ae983208ae4dobrazek.jpg

5ae9833aa080eobrazek.jpgMusím říci, že synkovi se hra moc líbila. Už na samotném začátku jej upoutaly herní postavičky. Vybral si pejska Scottie (pejska má jako oblíbené zvíře) a dcerka a já jsme vybraly kočičku Hazel (dcerce budou teprve čtyři roky, tak jsme byly společně jako jeden hráč). Další herní postavičky jsou Lodička a Autíčko. Syn už mohl hrát sám za sebe, bylo mu teď právě šest let, tak hru už zvládl sám.

Jako u každé deskové hry je základem hod kostkou a postup po herním poli. V případě této hry jsou pak na herních polích nakresleny různé budovy a atrakce jako například vodní svět, zmrzlinový stánek, horská dráha a další a hráči si je mohou koupit, pokud na příslušné políčko postoupí. Součástí hry je i bankovní jednotka (s dětmi jsme jí říkali banka), díky které se účtují početní operace. Na začátku si nachystejte dvě tužkové baterie (AAA), ty nejsou součástí balení, abyste se neochudili o zvukové signály, které bankovní jednotka vydává, a abyste ji vůbec mohli při hře použít.

Každý z hráčů má také svoji bankovní kartu (se stejným obrázkem jako herní postavička). Na začátku hry je na každé bankovní kartě 18 jednotek, s dětmi jsme říkali penízků. Součástí hry jsou také žetonky, s obrázkem stejným jako herní postavička, a díky těmto žetonkům si hráč označí jím zakoupené atrakce a budovy. Další podstatnou součástí hry jsou kartičky Šance. Tyto kartičky dokáží průběh hry pořádně zvrátit.
5ae983703526aobrazek.jpg

Cílem hry je stát se nejbohatším hráčem. Hra končí, pokud jeden z hráčů zbankrotuje (dostane se do mínusu, nemá co prodat a platit za nájem nemovitostí.)

První kolo hry jsem byla bankéřem já, ale u druhého kola si banku sám převzal synek a zkoušel přičítat a odčítat (pomocí zmáčknutí tlačítka plus nebo mínus) penízky. Synek rád počítá, a tak se mu tato činnost moc líbila. Na hře se mi líbí, že zábavnou formou vede děti k tomu, aby přemýšlely nad tím, zda je či není výhodné danou nemovitost koupit. Osvětlí jim pojmy jako koupě, prodej, ale také pronájem. Ve hře si také procvičí počítání. Díky ní tak mohou už v tam nízkém věku získat povědomí o základech finanční gramotnosti. Což je dle mého v dnešní době více než vhodné.
5ae983a818804obrazek.jpg

Věková hranice je dle mého zvolena správně, a to minimálně pět let. Je třeba, aby dítě už bylo schopné počítat, o kolik políček má postoupit a pochopit co je koupě a prodej (za co se platí nájem, co je to bankrot atd.). Přestože s námi hrála i dcerka, které brzy budou čtyři roky, tak jsme si všichni hezky zahráli. Menší děti mohou hrát s rodiči, kdy např. budou házet kostkou, s pomocí rodiče posunovat postavičku po herním poli, obracet kartičky Šance, dávat žetonky na koupené nemovitosti nebo dávat platební kartu do bankovní jednotky.

Hra je tak dle mého vhodná pro celou rodinu. Což jsme si vyzkoušeli hned ten den, kdy nám hra k testování dorazila a ke hře jsme přibrali ještě tatínka. U nás se k této hře budeme moc rádi vracet.
5ae9838ad64ccobrazek.jpg

Děkujeme blogerce Aleně Chramostové za recenzi a vy se můžete těšit na články ze čtenářského testování.