Je nejvyšší čas zvát na festivaly, protože Colours of Ostrava začínají už za necelý měsíc (tedy 12. 7. 2007). Colours jsou barvy a v názvu festivalu značí, že jeho brány jsou otevřeny hudbám všech barev světa.

Zatímco většina ostatních festivalů je orientována spíše na popovou, maximálně rockovou scénu, Colours se snaží přitáhnout do Čech to nejzajímavější a nejlepší z World a ethno music, platí také za etablovanou platformu pro českou alternativní scénu. Pokud máte rádi „jinou“ hudbu, která v rádiích nezní zase tak často, protože její tvůrci ovládají více než čtyři akordy a zpěváci zpravidla umí dobře zpívat, jsou Colours tím pravým cílem, který by vám mohl pomoci úspěšně ukončit první čtvrtinu dvouměsíčních prázdnin.

Každoročně v Ostravě ve třech dnech vystoupí desítky nejrůznějších skupin a projektů z celého světa, a nejinak tomu bude i letos. Jednou z hlavních hvězd bude Goran Bregović, srbský muzikant a skladatel. Pokud se vám nevybaví na první přečtení, o koho se jedná, vzpomeňte na nezapomenutelné filmy režiséra Emira Kusturici „Underground“, „Time of the Gypsies“ či „Černá kočka, bílý kocour“. Ke všem totiž složil hudbu právě Bregović. Na festivalu byl poprvé již v roce 2003, ale jeho koncerty plné balkánských rytmů patří vždy k nezapomenutelným zážitkům.

Zaručeně skvělou podívanou a poslouchanou předvede také skupina Brathanki z Polska. Založila ji v roce 1998 skupina ostřílených hudebníků, kterým je společná skvělá technika. Posbírali nejrůznější lidové motivy z poloviny Evropy a udělali z nich možná až trošku vykonstruovanou muziku, která ale umí svou tanečností a nadhledem chytit posluchače za srdce. V Polsku je skupina populární již řadu let a úspěšná byla i její dosavadní česká vystoupení.

Ve vyjmenovávání kapel a toho, jakou hudbu hrají, by tento článek mohl pokračovat na několika dalších stránkách. Vyjmenujme proto jen jména několika hlavních hostů: Gipsy Kings (FR), Marianne Faithfull (UK), Coldcut (UK), Mando Diao (SE), Salsa Celtica (UK), Bajofondo Tango Club (UY/ARG), Djivan Gasparyan (ARM), Richard Bona (CM), CocoRosie (US), Yungchen Lhamo (Tibet), Balkan Beat Box (US/ISR), Ba Cissoko (GN), X Alfonso (CUB), Orange Blossom (FR). Informace o všech jmenovaných a mnoha a mnoha dalších naleznete na stránkách www.colours.cz.

Jako každý rok vystoupí i mnoho skupin naší scény jako třeba Gaia Mesiah, Yvonne Sanchez, Tleskač, Anna K., slovenský hudebník Marián VARGA a Moyzesovo a mnoho a mnoho dalších.

Pořadatelé mimo jiné připravili i nejrůznější doprovodné programy jako třeba soutěž ve freestylové poezii otevřená všem divákům – Colours Slam Poetry 2007! Stačí mít vstupenku na Colours a přihlásit se k účasti v soutěži do 1. července 2007 do 12:00 na e-mail os@fleda.cz. Vítěz Colours Slam Poetry 2007 získá finanční odměnu 3.000 Kč, vstupenky na Colours of Ostrava 2008, dárkový balíček festivalu a bude pozván k účasti v celorepublikovém finále, které se koná 1. prosince v Klubu Fléda v Brně. Finále soutěžního klání ve dvou kolech proběhne v sobotu 14. července odpoledne na pódiu Divadelní scény Colours of Ostrava, kde se dále představí výběr těch nejlepších českých a polských slamerů.

Letos podruhé ve své historii nabídne festival návštěvníkům kromě hudby i divadla. Na Divadelní scéně umístěné v romantickém prostředí Slezskoostravského hradu vystoupí několik divadelních a tanečních souborů, jejichž zaměření sahá od pohádek přes současný tanec, beat box a performance až po ohňovou show. Vystoupí např.: Divadlo Kvelb, Divadlo Mimotaurus, Divadlo Okolo, taneční soubor Filigrán, trojnásobný mistr světa v tanci electric boogie Nedvěd s Cossigou, odvážní performeři s ohněm, skupina Pa-li-tchi, projekt CIKAO Baax Yaye (Senegal) či soubor afrického tance Tiditade. Na divadelní scéně se odehrají workshopy tribal dance (NAILA), salsy a flamenca otevřené všem zájemcům.

Jednoduše řečeno – je se na co těšit! Nikdy jindy se nevyplatí jet do Ostravy jako v době, kdy probíhají Colours of Ostrava!

Reklama