Našim rodičům a prarodičům je věnován jeden den v roce, který nám pomáhá si uvědomit, s jakými problémy se mnohdy potýkají a jak jim můžeme být nápomocni. Stačí maličkosti, ale i ty jsou pro naše blízké velmi důležité. Tímto dnem je 1. říjen, který je již od roku 1998 označován jako Mezinárodní den seniorů. Tento výjimečný svátek je ale také dnem, který je oslavou všeho, co společnosti přináší staří lidé.

Proč tento den slavit?

V posledních několika letech se často setkáváme s pojmem stárnutí populace. To je dnes realitou celého vyspělého světa. Obyvatelstvo stárne jak v důsledku nízké plodnosti žen, tak i díky prodlužování naděje na dožití. Navíc se po roce 1989 výrazně změnilo reprodukční chování českého obyvatelstva. Prodloužil se i průměrný věk matek, klesla jejich plodnost a počet nově narozených dětí. V České republice dnes žije přibližně 18 % obyvatel starších 65 let, tedy těch, kteří jsou již za seniory považováni. Žijeme v době, kdy dlouhověkost není již ničím výjimečným a řada seniorů je stále ekonomicky aktivní. Proto je potřeba si uvědomit, že jsou senioři důležitou součástí našeho obyvatelstva a věnovat jim zvýšenou pozornost.

Pozor na oslabenou imunitu!

Senioři jsou náchylní k nachlazení obdobně jako malé děti. Je proto důležité, aby si udržovali přirozenou obranyschopnost. Nachlazení se dá předcházet udržováním zdravé životosprávy, pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu a dodržování pitného režimu včetně pití bylinných čajů.

 
Tip: Vyzkoušet můžete funkční čaje Pickwick Herbalis Nachlazení se zázvorem či Průdušky s lipovým květem, které jsou vhodné jak na podporu imunity, tak zmírnění nachlazení. Kombinace bylinek, které jsou obsaženy v těchto funkčních čajích, jsou velmi účinné a lahodné.

Časté zdravotní obtíže

Se stárnutím organismu přichází i další potíže, které je nutno nebrat na lehkou váhu. Ať už se jedná o problémy s pohybovým aparátem, ztrátu paměti, zvýšený krevní tlak či zhoršování zraku. Ve všech případech je velice důležitá pravidelná návštěva lékaře. Mnohým komplikacím lze předejít právě včasnou a vhodnou léčbou. V důchodovém věku jsou nejčastějšími obtížemi onemocnění dýchacích cest – zejména v kritickém období podzim/zima, kdy je organismus oslabený, dochází k zánětům průdušek či zápalu plic, což bývá u mnohých seniorů velkým problémem, se kterým mohou skončit v nemocnici.

 
Tip: Pokud máte problémy s dýchacími cestami, vyzkoušejte novinku mezi inhalátory OMRON A3 Complete, který léčí přesně tam, kde je třeba. Můžete si nastavit jeden ze tří stupňů léčiva a tím tak velikost inhalovaných částic.

omron1

Velký počet seniorů také bojuje se strašákem zvaným vysoký krevní tlak. Zde je nejdůležitější včasná diagnóza a stanovení vhodné léčby; hypertenze je velice nebezpečná, pokud se neléčí, může u takového jedince dojít k infarktu a dalším zdravotním komplikacím.

Presbyopie neboli také česky vetchozrakost potká dříve či později každého z nás. Nastupuje poměrně nenápadně zhruba po 40. narozeninách. V rané fázi ji můžeme celkem úsměvně nazývat nemocí krátkých rukou, později se však bez pořádných brýlí neobejdeme. Celodenní namáhání očí a oddalování předmětů bez vhodné korekce do dohledné vzdálenosti může způsobovat neostré vidění, bolesti hlavy, pálení a řezání očí a v neposlední řadě také vrásky z nadměrného mhouření očí.

 

Tip: Optimální řešení při korekci presbyopického zraku poskytují progresivní čočky.

„Progresivní brýlové čočky v sobě spojují optimální řešení pro stárnoucí oko. Jsou napohled nerozeznatelné od standardních brýlí, přitom poskytují plynulý přechod z vidění do dálky, přes střední vzdálenost, až na blízko. Zároveň korigují i vaši obvyklou oční vadu, ať je to krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Vyhnete se tak neustálému střídání brýlí,“ uvádí Petra Ustohalová, optometristka spolupracující se společností Omega Optix.

 

Reklama