Pozor na dětská hřiště varují lékaři. Riziko vážných úrazů zvyšuje po zimě špatný stav hřišť, zanedbané povrchy a poškozené vybavení. Spolu s jarní sníženou výkonností dětí se podle lékařů v tomto období dramaticky zvyšuje pravděpodobnost vážných úrazů.

houpacka

„Ročně v České republice musíme hospitalizovat na 30tisíc dětí s úrazy a dobrá desetina z nich je způsobena při aktivitách na dětském hřišti, které obecně považujeme za bezpečné. Období, do kterého teď pomalu vstupujeme, patří k vůbec nejrizikovějším,“ upozorňuje doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc, vedoucí pracovník NKCPÚ.

Drtivou většinu úrazů 76% mají na svědomí hřiště veřejná. Na domácích hřištích se standartním vybavením, které zakoupíme u některého z výrobců, se stává 23% úrazů. Na po domácku vyrobených hřištích se ročně zraní jen 1% dětí. Nadpoloviční většina (53%) úrazů dětí je spojena pádem z výšky z různých hracích prvků. Houpačky (19%) jsou na tom podobně jako od batolecích let oblíbené skluzavky (17%). Mezi nejčastější úrazy způsobené na hřištích patří zlomeniny (39 %). Dále se jedná o tržné rány (22 %) a zhmožděniny (20 %). Poranění kloubů představuje 11% všech úrazů způsobených na hřištích.  

Reklama