rii.jpg
Foto: Shutterstock

BERAN (21. 3. - 20. 4.)

Části těla: hlava, vlasy a obličej

Témata: hněv, sebevědomí, odvaha a aktivita

Když energie Berana není v rovnováze: Cítí-li se Beran z nějakého důvodu v psychické nepohodě, může se to projevit bolestmi hlavy, zubů, migrénou, rýmou a problémy s dutinami, sklonem k akné, kožními problémy a vypadáváním vlasů.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity ke snížení stresu: Když je Beran vystresovaný, jeho napětí se hromadí v oblasti hlavy. K uvolnění mu dobře poslouží masáž hlavy, ať už od partnera, terapeuta, anebo prostřednictvím pomůcky k tomu určené. Mezi další formy (nejen) duševní regenerace patří běh a dynamičtější formy jógy.

Léčivé barvy: červená a bílá

Léčivé kameny: rubín, karneol, granát

BÝK (21. 4. - 21. 5.)

Části těla: oblast krku, štítná žláza, krční mandle a horní části zad

Témata: majetek, otázka sebejistoty a sebehodnoty, vytrvalost

Když energie Býka není v rovnováze: Cítí-li se Býk z nějakého důvodu v psychické nepohodě, může pociťovat problémy s horní částí zad a krkem. Výjimkou nejsou ani potíže s hlasem a nepříjemný chrapot. V duševní oblasti se nezřídka dostavují pocity strachu ze změny a obava ztráty něčeho nebo někoho.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity k odstranění stresu: Býci mají rádi určitý rituál nebo jasný plán. Když jsou vytlačeni ze své komfortní zóny, mohou se u nich objevit nepříjemné pocity napětí, se kterými může jedincům v tomto znamení pomoci zpěv. Ten dokáže projasnit a harmonizovat krk, místo, kde se u Býků stres kumuluje především. Protože jde o jedny z největších gurmánů zvěrokruhu, k duševní rovnováze jim pomůže také pečení a vaření, důkladná příprava jednotlivých ingrediencí a obecně plánování jídla. Terapeutické jsou pro ně i samotné návštěvy oblíbených restaurací.

Léčivé barvy: zelená, hnědá a tyrkysová

Léčivé kameny: safír, malachit, jadeit

BLÍŽENCI (22. 5. - 21. 6.)

Části těla: ruce, paže, plíce

Témata: svoboda, sebevyjádření, komunikace

Když není energie Blíženců v rovnováze: Cítí-li se Blíženci z nějakého důvodu v psychické nepohodě, projevuje se to chaotickým myšlením a pro druhé nepochopitelnými verbálními projevy. Může se dostavit bolest paží a na duševní úrovni blokování skutečných pocitů. Rozhozený Blíženec také ve chvílích nepohody mluví rychleji než myslí. Často řekne i to, co ho následně mrzí.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: Blíženci mají dvě tváře; jednu upovídanou, druhou tichou. Záleží vždy na tom, která zrovna vypluje na povrch. Obě blíženecké polohy ale v obecné rovině mívají problémy se spánkem. K vyvážení jejich nevyzpytatelné energie jim udělá dobře řízená meditace, která neklidnou mysl a dvojakost povahy utiší. Také psaní deníku může Blížencům pomoci usměrnit myšlenky. Psaní je pro Blížence zvlášť přínosné i proto, že jim umožňuje zapojit hlavu a ruce zároveň. Právě to Blíženci potřebují.

Léčivé barvy: žlutá a světle modrá

Léčivé kameny: achát, chalcedon, ametyst

RAK (22. 6. - 22. 7.)

Části těla: hruď, žaludek

Témata: péče, služba druhým, vnímavost a citlivost

Když není energie Raka v rovnováze: Cítí-li se Rak z nějakého důvodu v psychické nepohodě, stává se z něj emocionální troska. Cítí vyčerpání a únavu, reaguje nepřiměřeně, přecitlivěle na jakýkoli podnět. Může to dojít tak daleko, že se straní přátel a hledá samotu. Výjimkou nejsou somatické příznaky, jako respirační onemocnění, kašel či bolest na prsou. Rak v nepohodě navíc mívá tendenci propadat emocionálnímu přejídání.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: K uvolnění úzkosti a tlaku na hrudi prospěje Rakům jóga, která se zaměřuje především na dýchání. Raci jsou také známí svou neustálou potřebou pečovat, protože jde o znamení symbolizující „matku“. Díky tomu může těmto lidem udělat dobře také dobrovolnictví a prakticky jakýkoli druh péče o druhé.

Léčivé barvy: bílá, stříbrná a světle žlutá

Léčivé kameny: měsíční kámen, smaragd, safír

LEV (23. 7. - 22. 8.)

Části těla: srdce

Témata: sebevyjádření, hrdost, touha zazářit

Když není energie Lva v rovnováze: Cítí-li se Lev z nějakého důvodu v psychické nepohodě, mohou se objevit srdeční komplikace, potíže s vyjadřováním emocí a pocit uzavřenosti vůči lásce obecně. Stres paradoxně mívá u Lva za následek někdy i nedostatek sebeúcty, pocit ostychu, případně negativní myšlení.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: Lev je znamením kreativního člověka. Činnosti, které mu umožňují předvést se a blýsknout před přáteli jako tanec, zpěv karaoke nebo třeba vytváření parodických videí na YouTube, efektivně pomáhají s uvolněním stresu. Pro ty Lvy, kteří si zamilovali jógu, se doporučují pózy pomáhající otevřít oblast srdce, stejně jako pozdrav slunci, protože právě to znamení Lva vládne.

Léčivé barvy: zlatá, královská modř, fialová a červená

Léčivé kameny: tygří oko, onyx, granát

PANNA (23. 8. - 22. 9.)

Části těla: žaludek a střeva

Témata: bystrost, preciznost, zdatnost, služba druhým

Když není energie Panny v rovnováze: Cítí-li se Panna z nějakého důvodu v psychické nepohodě, může čelit zažívacím problémům, zácpě, poruchám příjmu potravy, případně chronickému dietaření. Na psychické úrovni se stres mnohdy projevuje nadměrným přemýšlením, tvrdohlavostí a obsedantním chováním.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: Panny jsou analytické a obvykle preferují léčebné techniky ověřené léty výzkumů a studií, jako je psychoterapie nebo hypnoterapie. O Pannách je také známo, že dbají na své zdraví a často se stravují podle nejrůznějších (a nejnovějších) výživových trendů, což jim také přináší uspokojení a duševní klid. Vzhledem k tomu, že Panny jsou proslulé svou potřebou čistoty a pořádku, může být pro ně meditativní například uspořádání šatníku ve stylu „Marie Kondo“ (autorka knihy Zázračný úklid).

Léčivé barvy: modrá, žlutá, šedá, fialová

Léčivé kameny: chryzokol, avanturín, citrín

VÁHY (23. 9. - 23. 10.)

Části těla: ledviny a dolní část zad

Témata: rovnováha, diplomacie, partnerské vztahy

Když není energie Vah v rovnováze: Cítí-li se Váhy z nějakého důvodu v psychické nepohodě (a v této souvislosti je třeba si připomenout, že je toto znamení reprezentováno váhou s miskami v rovnovážné pozici), mohou se ocitnout v obou extrémech: příliš nezávislé, anebo příliš závislé. Na fyzické úrovni často v souvislosti se stresem čelí problémům s močovým měchýřem nebo infekcí močových cest, častým močením bez zjevné příčiny, případně bolesti dolní části zad.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: Většina Vah miluje hezké věci a svou pozornost obracejí také k vůním. Terapeuticky na ně působí nakupování a vědomí, že samy sebe hýčkají. Méně nákladnými metodami, jak nasměrovat energii správným směrem, jsou pak návštěvy galerií, případně sebevyjádření kreativním způsobem. Také aromaterapie je cestou, jak se během náročných dnů uvolnit a najít rovnováhu.

Léčivé barvy: slonová kost, růžová, tyrkysová a modrá

Léčivé kameny: nefrit, ametyst, růžový turmalín

ŠTÍR (24. 10. - 22. 11.)

Část těla: oblast genitálií

Témata: transformace, tajemno, sexualita

Když není energie Štíra v rovnováze: Cítí-li se Štír z nějakého důvodu v psychické nepohodě, může se to projevit pocitem ztráty, rezignace a nechutí bojovat s příliš mnoha nepříjemnými okolnostmi, které se dějí všechny současně. Mnoho Štírů má ve stresu tendence upadat do deprese, případně se u nich projevuje nadměrně aktivní libido, nebo naopak jeho nedostatek.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: Štír preferuje relaxaci jako takovou. Dobře mu udělá příjemná horká koupel se svíčkami, sklenkou vína a dobrou knihou – obvykle s okultní nebo mysteriózní tématikou. Lidé v tomto znamení jsou také otevřeni zkoumání alternativní medicíny typu akupunktura či ájurvéda.

Léčivé barvy: červená, černá, indigová a zelená

Léčivé kameny: čaroit, křišťál, topaz

STŘELEC (23. 11. - 21. 12.)

Části těla: boky a stehna

Témata: zkoumání, dobrodružství, idealismus

Když není energie Střelce v rovnováze: Cítí-li se Střelec z nějakého důvodu v psychické nepohodě, projevit se to může formou problémů s kyčlemi nebo játry. Dlouhodobý stres přináší Střelcům neklid a neschopnost setrvat delší dobu na jednom místě. Na psychické úrovni se může dostavit stagnace a případná neochota učit se, akceptovat jiné kultury a názory a být otevřený.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity, jak se zbavit stresu: Střelcům vždy udělá dobře cesta „za dobrodružstvím“, ať už fyzicky, anebo na mentální úrovni. Většina osob narozených v tomto znamení miluje cestování, ale vzhledem k současné celosvětové situaci se také oni musejí omezit většinou jen na lokální zdroje. Prospěje jim procházka po lese, horská turistika, zkrátka chůze, protože si jejím prostřednictvím uvolňují oblast kyčlí, kterou Střelcům stres blokuje. Terapeuticky působí na Střelce také jakákoli možnost, jak rozšířit své znalosti. Přihlášení na webinář nebo workshop je pro ně výzvou a možností k získání nových informací.

Léčivé barvy: šarlatová, světle hnědá, tmavě modrá a oranžová

Léčivé kameny: zelený avanturín, malachit, granát

KOZOROH (22. 12. - 20. 1.)

Části těla: kolena, kostra

Témata: ambicióznost, silná motivace, dosažení cíle

Když není energie Kozoroha v rovnováze: Cítí-li se Kozoroh z nějakého důvodu v psychické nepohodě, promění se ve workoholika. Sám na sebe následně vyvíjí přehnaný tlak, aby dosáhl svého cíle. Důvodem jeho extrémního pracovního nasazení může být také snaha potlačit určité negativní pocity a silné emoce. Kozoroh často čelí problémům s koleny, zády, dutinami nebo bolestmi zubů.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity k odbourání stresu: Kozoroh je znamením „šéfa“ a vždy to myslí vážně. V rámci pudu sebezáchovy potřebuje obvykle přepracovat svůj denní rozvrh, aby vyvážil všechny aspekty života. Reiki, tai-chi nebo léčení čaker mu udělá dobře, protože tyto terapeutické metody pomáhají rovnoměrně rozdělit energii tak, aby Kozoroh dosáhl duševní rovnováhy. Uvolní ho ale i obyčejné sledování televize nebo návštěva kina, jejichž prostřednictvím odpoutá svou mysl od práce.

Léčivé barvy: hnědá, modrá, tmavě zelená, šedá, červená

Léčivé kameny: obsidián, křišťál, lapis lazuli

VODNÁŘ (21. 1. - 20. 2.)

Části těla: lýtka a kotníky

Témata: vyšší cíle, podpora, inovace, nezávislost

Když není energie Vodnáře v rovnováze: Cítí-li se Vodnář z nějakého důvodu v psychické nepohodě, může se stát, že vypadá jako „šílený vědec“. V extrémním případě to dotáhne tak daleko, že ztrácí kontakt s realitou a každodenností. Mohou se také objevit problémy s kotníky, stejně jako úzkosti nebo panické ataky.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity k odbourání stresu: Vodnáři patří k nekonvenčním osobnostem a inovátorům, proto jim zvlášť ve vypjatých dnech může udělat dobře některá z alternativních léčebných a duchovních metod typu krystalová terapie, léčení zvukem, anebo třeba výklad tarotových karet. „Nepředvídatelné“ prvky takových léčebných metod udržují Vodnáře vzrušené, protože neradi následují normy a zaběhnuté standardy.

Léčivé barvy: stříbrná, bílá, fialová

Léčivé kameny: granát, amazonit, křišťál

RYBY (21. 2. – 20. 3.)

Části těla: chodidla

Témata: spiritualita, kreativita, soucit

Když není energie Ryb v rovnováze: Cítí-li se Ryby z nějakého důvodu v psychické nepohodě, mohou se druhým uzavřít a ztratit kontakt s jejich vnímáním a potřebami. Ke slovu se pak hlásí vztahovačnost, přehnané obavy o budoucnost a sklon k hypochondrii. Stres také blokuje Rybám jejich jinak skvělou intuici a možnost vhledu. Na fyzické úrovni trpí vystresované Ryby bolestmi nohou, resp. chodidel.

Doporučené léčebné metody nebo aktivity k odbourání stresu: Ryby jsou vodním znamením, takže poklidná relaxace v přírodě na místech s větším množstvím vody (řeka, jezero, mořská pláž) je uklidní a vrátí zpátky k sobě. Příjemně je uvolní také návštěva wellness, masáže chodidel nebo reflexní terapie. Skvělý je pro Ryby tanec.

Léčivé barvy: světle zelená, fialová, růžová a stříbrná

Léčivé kameny: ametyst, lapis lazuli, fluorit

Zdroje: herworld.com, kniha Magická hra čísel a hvězd - Saffi Crafwordová a Geraldine Sullivanová