5b431f6ecadf9obrazek.pngVedle jiného majetku jsou ohrožené také veškeré domácí spotřebiče – od počítačů, televizorů až po zabezpečovací systémy či pračky. Lidé neváhají investovat desítky tisíc do nejnovějších technologií, ale na přepěťovou ochranu za pár korun zapomenou. Přitom i jediný výboj v blízkosti systému elektrického napájení může zničit veškerou domácí elektroniku a způsobit značné finanční škody.

Hromosvod neochrání před všemi důsledky blesku

„Možná již máte opatření k ochraně proti blesku a myslíte si, že to stačí. Ano. Hromosvod ochrání váš domov před požárem v důsledku přímého úderu. Ale 5b431f823d9d4obrazek.pngnezastaví průchod škodlivého nárazového proudu vaším domovem. Přitom i jediná přepěťová ochrana nainstalovaná v hlavní rozvodné skříni ochrání každé elektronické zařízení ve vašem domě. Tato ochrana je navíc jediným zařízením, které může zabránit průchodu vysokých nárazových proudů elektrickým vedením,“ říká Petr Bohušík ze Schneider Electric, specialita na přepěťové ochrany.

Přepěťové ochrany pro nejcitlivější spotřebiče
Prodlužovačky s integrovanou přepěťovou ochranou poskytují další úroveň ochrany v těsné blízkosti vašich citlivých zařízení. Tomuto řešení ale musí předcházet ochrana instalace v rozvaděči.  „Pokud žijete v oblasti, kde se blesky vyskytují často, místní stavební předpisy a pojištění domácnosti mohou mít zvláštní požadavky na instalaci ochrany proti přepětí. Poraďte se se svým elektrikářem a zástupcem pojišťovny, abyste zjistili, zda váš domov potřebuje přepěťové ochrany,“ uzavírá Petr Bohušík ze Schneider Electric.

Poradna

Úder blesku mi zničil domácí elektroniku, škodu mám za 50 tisíc. Jak se chránit?
Jana, Benešov
 
5b431fcf316e6obrazek.pngÚdery blesku způsobí v Česku ročně majetkové škody za 127 milionů korun, jak vyplývá ze statistik pojišťoven. Vedle jiného majetku jsou ohrožené také veškeré domácí spotřebiče – od počítačů, televizorů až po zabezpečovací systémy či pračky. Je mi líto, že se to stalo i vám. I jediný výboj v blízkosti systému elektrického napájení může zničit veškerou domácí elektroniku. Rozhodně se vyplatí investovat pár korun a koupit přepěťovou ochranu, instalace je rychlá a snadná a provede ji každý elektrikář. Je to jediné existující řešení, které může zabránit obrovským škodám na domácí elektronice. Hromosvod sice ochrání váš domov před požárem v důsledku přímého úderu, ale nezastaví průchod škodlivého nárazového proudu vaším domovem, který je schopen v okamžiku zlikvidovat elektroniku na desítky tisíc korun.

Odpovídal: Petr Bohušík, specialista Schneider Electric
5b431f54e1576obrazek.png

 


 

Reklama