Blecha – zvířátko, které asi opravdu nemá jediného fandu, jediného obdivovatele. Ten, kdo doma chová psa či kočku, ví přesně, o čem je řeč... Svědění, černé tečky v srsti, rozškrábaná kůže.
Víte, že?
Tento drobný hnědý cizopasník o velikostí 1,5 až
Blechy se živí krví svého hostitele a nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu.
Samičky kladou vajíčka do srsti, ty pak odpadávají do prostředí, kde se do jednoho týdne líhnou larvy. Larvy se opakovaně svlékají, po třech týdnech se zakuklí a asi za 14 dní se vylíhne dospělá blecha, která žije asi 6 měsíců.
Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí a vyznačují se mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokáží totiž doskočit až na vzdálenost
Nejčastějším příznakem napadení psa blechami je svědivost kůže. Pes se intenzivně drbe, na kůži se objevují malé červené ranky, v srsti psa se nalézají drobná zrnka tmavého trusu, pes je neklidný, může hubnout.
U některých psů může bleší kousnutí vyvolat rozsáhlé alergické změny, které psa svědí. Drbáním na kůži pak vznikají další změny, často rozsáhlé strupy.
Zajímá vás, jak je to s věčnou otázkou, či lépe řečeno s letitým přesvědčením, že psí blechy na člověka nejdou?
Podle Státní veterinární správy České republiky může psí blecha na člověka „přeskočit“, ale nesetrvá na něm. Ovšem opačně, to prý funguje přesně naopak. Lidská blecha může na psovi velice dobře parazitovat.
Většina dospělých blech, kterých je v populaci asi kolem 20 %, žije na svém hostiteli, zatímco zbylých 80 %, což jsou larvy, se zdržuje volně v prostředí.
Držitelé domácích mazlíčků, u nichž se blechy vyskytnou, by si měli uvědomit, že jednorázové odblešení je jen prvním krokem k nápravě; druhým krokem, který by měl následovat, by měla být dokonalá asanace prostředí – pelechu, boudy, přikrývek apod.
Většina veterinářů doporučuje bránit se proti blechám prostředky s dlouhodobým účinkem. Například takové antiparazitární obojky jsou spolehlivou obranou proti většině parazitů. Existuje však také velký výběr antiparazitárních a medikamentózních přípravků, která většina odborníků upřednostňuje. Pro kočky i pro psy je například i vhodný prostředek, který se vetře do jejich srsti.
Udržování domácích zvířat bez vnějších parazitů, tedy bez blech, vší či klíšťat, by mělo být základní podmínkou úspěšného a bezproblémového chovu.
Pamatujte, že zablešení zvířat chovaných v bytech se obecně považuje za průvodní jev nedokonalé péče o ně!
Zdroj: http://www.cz-pes.cz/ , http://sporilov.info/
Nový komentář
Komentáře
Sirtkit: Normální teplota zdravé kočky je 38-39°C.
Sirikit: To nám na veterině zatajili. Pes a kočka mají naprosto stejnou tělesnou teplotu a od lidské se až tak neliší (největší rozdíl je daný tím, že psi se měří v konečníku a lidi v podpaží). Blecha potřebuje vypít krev "svého" zvířete, aby se mohla množit. Což znamená, že psí blecha bude na člověku vesele popíjet, ale nevytvoří další generace. Takže problém kousání a svědění sice je, ale jenom dočasný.
A kdyby po kousnutí blechou na dítě "něco lezlo" a mělo vyšší teplotu, tak s ním upaluju na pohotovost, protože od té blechy nejspíš něco chytlo. Samotné bleší kousnutí teplotu nezvýší.
Jo, ony jsou ty bleší potvory dvoje, jedny, ty psí, potřebují ke svému životu a rozmnožování teplejší krev a teplejšího hostitele, to jsou ty "psí blechy", protože běžná teplota psa je asi 37,5 - 38oC, kdežto lidská je nižší. Proto psí blechy, pokud přeskočí na dítě, tak na něj tzv. "něco leze" a má trošku vyšší teplotu. Ty druhé blechy, říká se jim taky kočičí, parazitují na tvorech s nižší teplotou těla, tedy i na lidech. Ale vyšší teplota jim nevadí, proto je mohou mít i psi. Těžko bude někdo zkoumat rozdíl mezi těmi kousavými hopsandami, něco jiného je teorie a něco jiného praxe. Zkrátka, když chytneme blechu a ona nás dokonale "ztancujeů a upije trošku krve, tak je to s největší pravděpodobností ta "druhá sorta". Nám to může být jedno, stejně to svědí.
Blechu jsem měla jednou od kočky a celý den jsem jí honila a až večer se mi to teprve podařilo. Celý den na mě ve škole koukali jak na blázna.
Nejen psí blechy na člověka jdou, taky ježčí, veverčí, a vůbec lesní zvěře. Možná nesetrvají, ale pokoušou zcela určitě, bestie jedny. Obojek se mi na afghánku osvědčil, byl asi nějakej víceúčelovej, protože účinkoval na blechy i klíšťata, ovšem stovku teda nestál, nicméně jsem se později dočetla, že pes s takovým obojkem by se neměl namočit, a to ona se namočila za léto mockrát. Jak viděla vodu, nejlépe hodně kalnou a žabincovatou, byla tam... čúza.
Ony jsou obojky a obojky Ve zverimexech a poslední dobou i v supermarketech se často prodávají levné obojky (kolem stovky), které obsahují jenom repelent. A všichni víme, jak spolehlivé jsou třeba lidské repelenty proti komárům. Blechám se tam sice něco nelíbí, ale vidina krvavé svačinky je větší lákadlo. A pak jsou obojky s látkou, která blechy zabíjí - ty sice stojí na velkého psa i přes tři sta, ale fungují spolehlivě asi 7 měsíců. A pak taky věta "obojek se nám neosvědčil" má mnohdy původ ve špatném použití. Nepředstavujte si, že blechy zabíjí samotný obojek. Blechy zabíjí látka, která se z obojku postupně uvolňuje do kůže psa - to znamená, že pes musí mít obojek na sobě nepřetržitě. Sundavání i třeba na noc má za následek to, že blechy dostanou spoustu času na hodování a množení se.
Jo a ještě vši...holky je mají ve škole ,rodiče se to stydí přiznat a neohlásí to a my pravidelně každé dva měsíce už skoro rok sháníme nejrůznější přípravky na jejich likvidování,navíc jich je čím dál méně a čím dál méně působí..Jestli víte nějaký zaručený recept na jejich likvidaci,budu moc ráda.
Nevím,jak blechy psí, ale blechy kočičí stoprocentně na člověka jdou, a nejenom na člověka,taky na koberec,na postele,na gauče... a zbavit se jich mě stálo dva měsíce úsilí,nervů,peněz a krve...
megrin: Moje taky
megrin: souhlasím Frontline je super. A hlavně ta aplikace
Psí blech na člověku možná nesetrvá, ale než ho opustí, tak ho pěkně pokuše :) Aspoň moje zkušenosti tak hovoří
Janík: no to na mě taky jdou , asi máme sladkou krvičku
Frontline jsme ke spokojenosti používali dva roky. Loni už na klíšťata vůbec nezebral :( Takže jsme to letos vyměnili za něco podobného, co nám doporučil veterinář - je to stejný princip aplikace, takže pohodlí. Jsem zvědavá.
Nemužou si klišťata na tu učinnou látku po nějaké době zvyknout? U nás používá Frontline skoro každý pejskař,tak bych se ani nedivila.
asi budu mít něco společného s , protože na mne blechy jdou
Asi budu , protože z naší rodiny jdou blechy jenom na mě a funguju jako spolehlivá blecholapka, stačí mi projít kolem a mám je
Zrovna včera jsem naši smečku stříkala zmiňovaným Fipronem. Kocour byl hrozně hodný, zato psi už věděli, o co jde, tak zdrhali. Jinak naše dítě má ve škole vši, pořád to chytají jeden od druhého a já jsem zkoušela všechno možný, až jsem zjistila, že ten zvířecí Fipron je proti tomu skvělý. I v lékárně mi řekli, že ty lidské protivší prostředky jsou málo účinné, ať zkusím něco veterinárního. Takže jestli to někdo bude potřebovat, ať se nebojí, zvládnou to kilové kočky, tak proč ne člověk.
Fiona: pokud koupíš obojek skutečně kvalitní tak opravdu funguje nejen na klišťata, ale i na blechy. Já mu ho kupuji u veterináře již 6 let a musím říct, že přes léto je OK.
Náš freťák Matýsek přinesl blechu z venku. A poznali jsme to tak, že se drbala celá rodina. Takže také nevěřím tomu, že blechy psí na člověka nejdou
Chytila jsem od příbuzných z venkova blechu 2x (pokud nebyla od nich ), tak mi nikdo nevymluví, že na člověka nejdou, nebo ho použijí pouze jako mezistanici...
borovsky: napadlo mě to samý kdybych se nekoukla do diskuse, dala bych sem ten samej link