Blecha – zvířátko, které asi opravdu nemá jediného fandu, jediného obdivovatele. Ten, kdo doma chová psa či kočku, ví přesně, o čem je řeč... Svědění, černé tečky v srsti, rozškrábaná kůže.

 

Víte, že?

Tento drobný hnědý cizopasník o velikostí 1,5 až 5 mm dokáže velice znepříjemnit život a často bývá i přenašečem nejrůznějších chorob.

Blechy se živí krví svého hostitele a nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu.

Samičky kladou vajíčka do srsti, ty pak odpadávají do prostředí, kde se do jednoho týdne líhnou larvy. Larvy se opakovaně svlékají, po třech týdnech se zakuklí a asi za 14 dní se vylíhne dospělá blecha, která žije asi 6 měsíců.

Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí a vyznačují se mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokáží totiž doskočit až na vzdálenost 1,5 metru! Právě tímto způsobem se blechy šíří při vzájemném kontaktu psů.

Nejčastějším příznakem napadení psa blechami je svědivost kůže. Pes se intenzivně drbe, na kůži se objevují malé červené ranky, v srsti psa se nalézají drobná zrnka tmavého trusu, pes je neklidný, může hubnout.
U některých psů může bleší kousnutí vyvolat rozsáhlé alergické změny, které psa svědí. Drbáním na kůži pak vznikají další změny, často rozsáhlé strupy.

 

Zajímá vás, jak je to s věčnou otázkou, či lépe řečeno s letitým přesvědčením, že psí blechy na člověka nejdou?

Podle Státní veterinární správy České republiky může psí blecha na člověka „přeskočit“, ale nesetrvá na něm. Ovšem opačně, to prý funguje přesně naopak. Lidská blecha může na psovi velice dobře parazitovat.
Většina dospělých blech, kterých je v populaci asi kolem 20 %, žije na svém hostiteli, zatímco zbylých 80 %, což jsou larvy, se zdržuje volně v prostředí.

 

Držitelé domácích mazlíčků, u nichž se blechy vyskytnou, by si měli uvědomit, že jednorázové odblešení je jen prvním krokem k nápravě; druhým krokem, který by měl následovat, by měla být dokonalá asanace prostředí – pelechu, boudy, přikrývek apod.

 
Většina veterinářů doporučuje bránit se proti blechám prostředky s dlouhodobým účinkem. Například takové antiparazitární obojky jsou spolehlivou obranou proti většině parazitů. Existuje však také velký výběr antiparazitárních a medikamentózních přípravků, která většina odborníků upřednostňuje. Pro kočky i pro psy je například i vhodný prostředek, který se vetře do jejich srsti.


Udržování domácích zvířat bez vnějších parazitů, tedy bez blech, vší či klíšťat, by mělo být základní podmínkou úspěšného a bezproblémového chovu.
 

Pamatujte, že zablešení zvířat chovaných v bytech se obecně považuje za průvodní jev nedokonalé péče o ně!

 

Zdroj: http://www.cz-pes.cz/ , http://sporilov.info/

 

Reklama