-Na zvířatech totiž žije pouze 5 % blech, zbytek bleší kolonie s lidmi sdílí domácnost. Blecha se v kožichu psa či kočky vyskytuje pouze v případě, že zrovna saje krev, což je přibližně 20 minut až 4 hodiny denně. Většinu času pak blecha tráví mimo zvíře, a to buď v pelíšku domácího mazlíčka, v koberci anebo třeba na sedačce v obývacím pokoji. Blechy představují hrozbu také pro děti, které často přicházejí s mazlíčky do úzkého kontaktu. Nejúčinnější ochranou před blechami u domácích mazlíčků je důsledná prevence, která je vždy jednodušší a účinnější než následné odblešování zvířete a jeho okolí. Spolu s pravidelnou prevencí před blechami by chovatelé měli myslet také na souběžně provedené odčervení domácího mazlíčka, a to alespoň 1x za 3 měsíce. Blechy jsou totiž mezihostitelem nebezpečného vnitřního parazita – tasemnice.

Pes pokousaný blechou – zbytečně vystresované zvíře a bezradný chovatel
Na první pohled může člověku připadat, že blecha je jen parazitem znepříjemňujícím mazlíčkův život. Což je částečně pravda – bleší kousnutí způsobuje podráždění kůže vedoucí ke svědění, které je zvířeti velmi nepříjemné a může ho až stresovat. Bleší kousnutí přináší ale i horší následky, například poměrně častou alergii na bleší kousnutí (FAD, Flea Allergy Dermatitis). Jedná se o intenzivní svědění pokožky způsobené látkami v bleších slinách, které může přetrvávat až po dobu 3 týdnů. Nepřetržitým škrábáním může zvíře začít ztrácet srst a poraněná místa na kůži jsou pak možným zdrojem pro šíření infekce. U štěňat a koťat může napadení blechami způsobit až chudokrevnost.
5a27d19860010obrazek.png
 
Foto kredit animalhealth.bayer.cz

5a27d1ab46136obrazek.pngVeterináři i zkušení chovatelé se shodují, že je vždy lepší napadení blechami předcházet než složitě řešit následky jejich invaze.Pro psy je možné použít spot-on přípravek z 5a27d1d7bda12obrazek.pngřady Advantix, který chrání psa proti blechám po dobu 4 týdnů. Přípravek funguje jak v rámci prevence, tak i v rámci léčby napadení blechami anebo způsobené dermatitidy. Má repelentní účinek a poskytuje psům dokonce pětinásobnou ochranu, a to proti klíšťatům, blechám, komárům, bodavým mouchám a všenkám,“ shrnuje pro chovatele psů možnosti prevence i léčby MVDr. Radek Protiva z plzeňské ordinace RPVET.  Pro kočky je nutné zvolit jiný přípravek, který pro ně nebude toxický a bleší patálie spolehlivě vyřeší. U koček napadených blechami nebo i v rámci prevence je možné aplikovat pipety ADVANTAGE ve formě spot-on (kapky za krk). Novinkou dostupnou v lékárnách a v obchodech s chovatelskými potřebami je varianta balení ADVANTAGE s jednou pipetou, která chrání kočky a koťata proti blechám až čtyři týdny. ADVANTAGE je vhodný i pro koťata od 9. týdne a březí a laktující kočky. Chovatelé jej kromě prevence před blechami mohou použít i v rámci léčby alergie na bleší kousnutí (FAD) a ocení jej i chovatelé, kteří spolu s kočkou chovají také králíka. Pipeta ADVANTAGE je totiž vhodná i pro léčbu králíků napadených blechou kočičí, a to za předpokladu, že je králíkovi alespoň 11 týdnů či má více než 1,2 kg. Aplikace pipety ADVANTAGE je velmi jednoduchá – nakape se za krk. Jedno ošetření zabrání dalšímu napadení blechami po dobu až 4 týdnů u koček a po dobu až 1 týdne u králíků.
5a27d1bf4e326obrazek.png

Foto kredit animalhealth.bayer.cz

5a27d25dd363cobrazek.pngPro psy i kočky je možné využít také Bolfo sprej, který zbaví blech nejen zvíře, ale lze jím také ošetřit prostředí, ve kterém zvíře žije. A to například i auto, které může být blechami infikováno stejně jako domácnost. Někteří chovatelé využívají pro své psy a kočky také dlouhodobou ochranu ve formě antiparazitárního obojku Foresto, který odpuzuje a hubí klíšťata po dobu až 8 měsíců a zároveň hubí
i blechy. Pokud domácí mazlíček nosí obojek Foresto poctivě celou sezonu, je na čase myslet již na jeho výměnu za nový, který bude zvířeti poskytovat plnohodnotnou ochranu před vnějšími parazity dalších
8 měsíců.

5a27d24ad0b9dobrazek.png
Foto kredit animalhealth.bayer.cz

Výše uvedení pomocníci v boji s blechami jsou veterinární léčivé přípravky a je možné je zakoupit ve veterinární ordinaci, v lékárnách a v obchodech s chovatelskými potřebami.

Měl váš domácí mazlíček blechy? Pak pozor i na tasemnici!
Blecha je nebezpečná zvířatům a lidem také tím, že je mezihostitelem vnitřního parazita tasemnice.
K jejímu přenosu na dítě či dospělého stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského. Nakažení tasemnicí přitom může vést až k alveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra. Chovatelé by tedy měli po odblešení zvířete zajistit také jeho odčervení.

Pravidelné odčervování má smysl
Podle nedávného průzkumu GfK[1] si 69 % chovatelů myslí, že svého domácího mazlíčka odčervuje správně, tedy dostatečně často. Realita je však jiná. Celých 41 % majitelů odčervuje pouze dvakrát ročně, což je naprosto nedostatečné. Jen 20 % majitelů mazlíčků odčervuje správně, tedy čtyřikrát za rok. Na odčervování přitom není nic složitého. „Řada Drontal je určena pro léčbu parazitárních infekcí vyvolaných oblými a plochými červy, kteří mohou trápit každého psa i kočku. Pro štěňata je určena Drontal JUNIOR perorální suspenze, která se aplikuje dle daného schématu. Pro dospělé psy jsou v nabídce chutné odčervovací tablety s masovou příchutí Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg a pro velká psí plemena Drontal Plus flavour 35 kg. Tyto dva přípravky řady Drontal navíc pomáhají při potlačení infekcí vyvolaných prvoky Giardia,“ popisuje možnosti odčervování MVDr. Protiva. Dále připomíná, že je potřeba odčervovat dospělé zvíře pravidelně alespoň jednou za 3 měsíce. „Koťatům a dospělým kočkám je možné podávat speciálně tvarované Drontal tablety, které zvíře účinně zbaví tasemnic, škrkavek i měchovců,“ doplňuje veterinář Protiva.

5a27d3092844dblobid0.jpg
Foto kredit animalhealth.bayer.cz

Další zajímavé informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete na: animalhealth.bayer.cz a na YouTube kanále „Bayer pro zdravé mazlíčky“.

[1] Podle průzkumu agentury GfK Antiparazitika – průzkum mezi majiteli mazlíčků 12/2016, N=500.

Reklama