Co píše sám život, to už se dozvíte v následujícím příspěvku do čtenářky s nickem Bleblemcy. Samozřejmě její historka se bude týkat spojení jména a příjmení, nad čímž se během obsahu i častokrát zamýšlí.

Dobrý den,
jméno člověka provází od jeho narození až do smrti. Pokud si ho ovšem z jakýchkoliv důvodů během života nezmění. Mějme na paměti, že děti si jméno změnit samy nemohou a také to, že na sebe dokážou být často zlé.

Již při vybírání jména pro svého budoucího potomka jsem se setkala s názory, že čím je originálnější tím lépe. Ačkoliv si to nemusíme připouštět tak taková drobnost jako naše vlastní jméno může spoluutvářet a výrazně ovlivňovat náš život a snaha rodičů být za každou cenu originální je leckdy pro nositele jména trestem. Nelíbí se mi to, že do našich krásných českých jmen vtrhly ta zahraniční.

Například takový Harry Dvořák to může mít v životě dost těžké. Bude jistě vystaven mnoha výsměchům a problémům a pokud nebude dostatečně silnou osobností, aby ho problémy zocelily mohlo by se stát, že z něho díky jménu vyroste přinejmenším ustrašený slaboch ba co hůř bude se chtít světu za výsměch pomstít.
Neříkám, že tomu tak určitě bude, ale rozhodně je tu mnohem větší pravděpodobnost než kdyby se obyčejně česky jmenoval třeba Jiří. A kdo si za dvacet let vzpomene na toho úžasného Harryho Pottera jehož příběhy rodiče tolik milovali a proto svého drahého syna pojmenovali právě po něm. Nakonec ještě může být rád, že jeho rodiče neměli v oblibě záporné postavy. Mohl tak namísto Harryho být Voldemortem.

Milí budoucí rodiče vybírejte prosím s rozumem. I když se vám bude zdát, že změnit v normálním jméně byť jedno písmeno bude krásné a úžasně vašemu drobečkovi či princezničce sedne, tak uvažujte. Například jak může být otravné neustále všude vysvětlovat, že není obyčejná Agáta, ale Agháta.

Děkuji tímto našim úřadům, že musí být nejprve speciální jméno schváleno matričním úřadem. Kdyby tomu tak nebylo pevně věřím, že bychom se běžně setkávali s ještě mnohem většími a bizarnějšími podivnostmi lecky až za hranice možností a vkusu.

Vím, že jsem se ve svém životě několikrát setkala se jménem, které bylo tzv. Nomen Omen. Utkvělo mi, ale v paměti jediné a to jméno paní, která v mém rodném městečku měla květinářství. Jmenovala se totiž Květa Květoňová a nad krámkem měla velký nadpis KVĚTINÁŘSTVÍ KVĚTA KVĚTOŇOVÁ. Paní byla vdaná a netuším jaké měla příjmení za svobodna, ale její manžel se jmenoval Květoň tak logicky usuzuji, že přijala jeho příjmení. To prostě nevymyslíš, to píše sám život.
Zamýšlím se nad tím zda tyto osoby vede k jejich profesi právě jméno a nebo zda je to opravdu jen hodně velká náhoda. Kdoví, ale pokud je život směřuje cíleně za podstatou jejich jména o to víc bych se bála vybrat nějaké skutečně „originální“ jméno svému dítěti.

Krásný zimní den všem
ať už jste jakýchkoliv jmen
přeje
Bleblemcy

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________________

No, jak vidno, paní Květa neponechala nic náhodě a snad se jí i díky tomu v podnikání daří.
Děkuji, že jste se vyjádřila k dnešnímu tématu, s vašimi názory naprosto souhlasím.
Také krásný, zimní den
Saša

Téma dnešního dne: Neobvyklá jména

  • Znáte ve svém okolí nějakou nositelku neobvyklého jména, které jí absolutně nesedí k příjmení?
  • Líbí se vám, že se dnes řídí mnoho rodičů trendem dávat jména dvě?
  • A jaký je váš názor na použití jmen zahraničních, které se třeba vůbec nehodí k příjmení?
  • Dala byste svému dítěti jméno podle svého filmového idolu?
  • Dáváte jména dědičná po několik generací?
  • Setkaly jste se s někým, komu třeba zcela náhodně sedí jeho příjmení s povoláním?
    př. pekař: Jan Houska, strojvedoucí Jaroslav Mašinka nebo soudce Otomar Spravedlivý …
  • S jakou největší absurditou jména a příjmení jste se setkaly?

Tolik tematické, záchytné body, ale k tomuto tématu se můžete samozřejmě vyjadřovat vlastními slovy, názory – a také třeba absurdními jmennými nápady :)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem:
románem od francouzského spisovatele Simona Mawera: Dívka, která spadla z nebe
a tělovým, sprchovým mlékem Fa

d

Reklama