Srážka s blbcem prý bolí nejvíc. Když už se s nějakým přeci jen srazíte, nehádejte se a už vůbec se ho nesnažte naštvat. Mohla byste ho mít na svědomí. Lidem s nižším IQ totiž hrozí vyšší riziko srdečního onemocnění.

Britští vědci porovnávali údaje více než čtyř tisíc lidí a dospěli k závěru, že podprůměrné IQ, tedy nižší než 90, představuje rizikový faktor pro vznik srdečních onemocnění. Podle vědců může být IQ příznakem a stejně tak příčinou špatného zdraví a vysvětlují to tak, že lidé s nižším IQ se chovají způsobem, který zvyšuje riziko srdečního onemocnění, a nerozumějí osvětovým kampaním.

Badatelé z univerzit v Glasgow a Edinburghu proto navrhují, aby osvětové kampaně týkající se zdraví byly zjednodušeny tak, že je pochopí opravdu každý.

Dalším „rizikovým faktorem“ je chudoba. „Je známo, že chudší lidé mají horší zdraví a umírají dříve na srdeční choroby, rakovinu i nehody. Částečně se to dá vysvětlit rozdíly v životním prostředí a faktory jako je kouření, stravovací návyky a množství pohybu, ale tyto faktory nevysvětlují vše,“ tvrdí doktor David Batty, který studii pro Britskou radu pro zdravotní výzkum vedl.

I toto však nepřímo souvisí s rozumovými dovednostmi. Lidé s podprůměrným IQ jen těžko dosáhnou závratných platů, a musí se proto spokojit se zdrojem obživy v méně placených profesích.