Když se řekne modelka, každý si představí prvoplánovou dlouhovlasou krásku s dokonalou figurou, po které tajně v noci muži sní a ženy by chtěly být jako ona. Jenže mnohdy modelka nesplňuje tato obecná pravidla a je prostě tak trošku jiná, a někdy je díky tomu dokonce i mnohem více žádaná.

Když jsem se začala pohybovat ve světě módy, měla jsem o modelkách úplně jinou představu, než mám nyní. Teď už vím, že většina té jejich krásy je uměle vytvořena díky počítačovým programům na úpravu fotek. Díky těmto programům dokážete jako kouzelným proutkem proměnit každou ženu v sexsymbol. Mnohem více než na takové té „klasické“ kráse záleží na tom, co modelka vyzařuje, jak se umí tvářit a pohybovat před objektivem. Navíc takové ty zajímavé tváře, které jsou neokoukané, jsou mnohem větším lákadlem. Tak jako moje kamarádka Bláža, která je vyhledávanou modelkou, a to i přesto, že se nepyšní bujnou hřívou, naopak její hlava je úplně vyholená!

dfg
Foto: Evelyn Bencicova

Je fakt, že když jsem ji viděla poprvé, trošku jsem nechápala a koukala jako z jara, ale když jsem pak viděla její fotky, musela jsem uznat, že ona je prostě skvělá. Je jako chameleon, dokáže být za elegantní dámu i za drsnou holku, a to je důvod, proč se mezi fotografy těší takové oblibě.

Bláži, tys mě tedy teď trošku rozhodila, já měla v plánu s tebou dělat rozhovor coby s holohlavou modelkou, a ty máš „háro“ (pozn. red.: má asi 1 cm dlouhé vlasy), co to?
(smích) Jelikož jsem holou hlavu nosila asi pět let, tak už jsem po těch letech uvažovala o nějaké změně. Chtěla jsem upoutat okolí zase něčím novým a hlavně už jsem trošku i vyzrála v určitých názorech, takže jsem zvolila to, že si nechám narůst vlasy a dám si na ně barvu, kterou nemá každá druhá slečna. Takže mě napadlo právě to, že si nechám narůst ježka, a obarvím se na bílo.

vác
Foto: Václav Širc

Ty jakožto plešatá modelka jsi tady v ČR byla snad jediná, nebo alespoň jsem to tak vypozorovala. Jak tě to napadlo, jaký byl účel si oholit hlavu?
On to byl především nápad lidí kolem mě, ale samozřejmě i můj, jenže jsem neměla na to úplně odvahu. Především za to může můj kamarád kadeřník, který přišel s tím, jestli tu hlavu neoholíme úplně. Já jsem totiž jeden čas chodila na krátko a samozřejmě jsem byla přirovnávána k modelce Vlaďce Erbové, což se mi nelíbilo. Každý člověk je sám o sobě originál, nepotřebuje být kopií někoho, a já už vůbec nepatřím mezi ty, které chtějí někoho kopírovat. Já jsem takový člověk, který chce svůj názor nějak vyjádřit, a tím, že jsem svobodomyslná, lítám s hlavou v oblacích a jsem člověk v pohodě, tak holá hlava se ke mně prostě tak nějak hodila. Navíc s vlasy jsem byla taková svázaná. Musela jsem každé ráno k zrcadlu, dvě hodiny tam něco vymýšlet, pak vyjdeš ven, začne lejt a vypadáš jako zmoklá slepice. Bez vlasů tohle fakt neřešíš. Hrozně ti to i usnadní život, neutrácíš za šampony, nechodíš ke kadeřníkovi, prostě tě to osvobodí.

Jak ses vůbec dostala k práci modelky?
No, úplnou náhodou, já vždy ke všemu přijdu úplnou náhodou. :-) To vzniklo asi v roce 2004, já jsem žila čerstvě v Ústí nad Labem, a tam jsem se skamarádila s holčinou jménem Míša, ta šla jednoho dne k fotografovi a zeptala se mě, jestli nechci jít s ní. Šla jsem, fotograf mi udělal tři fotky a já se pak zaregistrovala na jednom portálu speciálně pro lidi z branže. V té době jsem absolutně neměla žádné přehnané ambice stát se profesionální modelkou, nebo něco takového, ale začalo mě to bavit. Tím, že začaly chodit i nějaké nabídky, tak mě to později nějak chytlo. V roce 2006 jsem si nechala udělat své první profesionální fotky, abych se mohla jít podívat do nějaké modelingové agentury a oni věděli, že teď je tady nějaká Bláža. :-)

fsd
Foto: Jiří Šujanský

Já vím, že jsi v tom, co děláš, celkem dost úspěšná. Proč si myslíš, že tomu tak je? Myslíš si, že je to právě tou odlišnou vizáží?
Já jsem se často ptala právě i fotografů na to, jestli je to jen tou hlavou, nebo jestli v tom je i něco jiného. Oni mi vždy tvrdili, že je to i tím, jaký jsem typ. Já jsem totiž hubená, jeden čas jsem byla i docela extrémně hubená, jsem spíše ten chlapecký typ, a jim se to prostě líbilo, ještě v kombinaci s tou holou hlavou.

Kromě focení jsi hrála i v nějakých videoklipech, můžeš zmínit některé, na které jsi nejvíce pyšná?
Tak toho je více, ale dostala jsem se k finské hudební skupině Lordi, která na natáčení klipu potřebovala zombie slečnu, a já byla asi tím pravým pro ně. Takže na to jsem asi nejvíce pyšná. Hlavně mě to hrozně bavilo, změnili mě k nepoznání, a to bylo úžasný, navíc to jsou super lidi. Pak jsem spolupracovala i se skupinou Lola běží, se Sámerem Issou, atd.

as

Když jsi chodila na castingy, jak na tebe koukaly ty ostatní, „normální“ holky?
No, bylo to zajímavý. :-) Já tedy většinou chodila na castingy, kam hledali extravagantní typy, ale samozřejmě modelingové agentury posílaly i obyčejné, tedy pro mě „obyčejné“ holky. Takže trošku koukaly, když tam přišla holka s holou hlavou. :-)

Když si to řekneme na rovinu, český národ je stále docela konzervativní, jak na tebe reaguje okolí? Všimla sis někdy nějakých negativních reakcí? Koukají po tobě divně?
Hodně, někdy jsem i přemýšlela, jestli na mě koukají v tom negativním, nebo pozitivním. Ono to je ale někdy poznat i podle výrazu, občas se někdo usmál, otočil se za mnou, i jiní podivně pokukovali. Ale nesetkala jsem se někdy s nějakým extrémem. Donedávna jsem pracovala jako zdravotní sestřička, a tam byli pacienti od děti až po staré lidi, tak i třeba jedna šedesátiletá paní mi řekla, že kdyby měla lebku jako já, tak to nosí taky. To bylo hrozně milé.

A co fenomén Facebook, tam ti chodí nějaké negativní reakce?
Občas se stane, že mi napíšou, že jsem zrůda, nedávno mi někdo i napsal, jak může taková příšerka dělat modelku. Já to vnímám ale po svém, neřeším to. Tohle je můj styl, a mně je jedno, co kdo říká. Pro mě je nejdůležitější, že moji blízcí jsou v tomhle v pohodě a drží při mně.

sd
Foto: Michal Petrik

Jaká byla reakce rodičů, když tě viděli s oholenou hlavou?
To už si ani moc nevzpomínám, abych pravdu řekla.  Ale vím, že maminka si vždycky přála, abych nosila ty copánky a měla krásný vlásky jako klasická holčička.

Teď máš „vlasy“, plánuješ, že bys je zase dala dolů?
Teď mám nesmlouvané zakázky do podzimu, kde mám mít vlasy, takže teď do podzimu to nechám takto, a co bude dál, nevím. :-) Ale stále mám nutkání vzít ten strojek a zase to oholit. :-)

Co bys nakonec vzkázala slečnám, ženám, které touží po razantní změně, třeba právě z dlouhých vlasů na krátké, ale bojí se?
Ať to rozhodně zkusí! Vlasy dorostou, ale je to vždy jen o odvaze, a to je to nejtěžší. Pokud někdo vážně chce změnu, ať se nebojí udělat ten krok a jde do toho. :-)

Čtěte také:

Reklama