Kdo alespoň trochu zná tvorbu Blanky Matragi, ví, že tato umělkyně stále rozšiřuje svoje pole působnosti a nepřetržitě na sobě pracuje. Kromě překrásných toalet navrhuje také šperky, porcelán, koberce, a nejnovějším přírůstkem v jejím portfoliu je unikátní skleněná plastika inspirovaná roztančenými šaty.

instalace

Moc si považuji toho, že jsem měla možnost být u její instalace. Skleněné šaty v op-artovém stylu obohatí expozici skvostných toalet Blanky Matragi „Timeless“. Skleněná plastika je novým přírůstkem a můžete ji spolu s modely spatřit na výstavě v Obecním domě na Náměstí republiky v Praze, která je pro velký zájem veřejnosti prodloužena až do konce ledna 2014.

šaty a Blanka

Skleněné šaty, které podle návrhu Blanky Matragi vyrobil tým uměleckých sklářů v Novém Boru, dokazují, že dílo českých rukou se ve světě rozhodně neztratí. České sklářství má dlouholetou tradici, ale díky novým nápadům a smělým realizacím se stále častěji prosazuje v zahraničí a získává  renomé.

šaty

Je až symbolické, že skleněné šaty spojily um českých sklářů s talentem návrhářky, která se vlastně po letech vrací ke svým kořenům. Její tatínek byl brusičem skla a Blanka vystudovala střední sklářskou školu.

matragi se sochou

Blanka Matragi byla prací ve sklárně tak nadšena, že „ve skle“ hodlá pokračovat. V hlavě má už spoustu dalších nápadů, takže se můžeme těšit na nové projekty.

Více (nejen o tomto projektu) se dočtete v rozhovoru, který mi Blanka Matragi krátce po instalaci skleněné plastiky poskytla.

Foto: Michal Protivanský

Čtěte také:

Reklama