Jméno Blanky Matragi si většinou spojujeme s „Pohádkou tisíce a jedné noci“, s šaty princezen bohatých šejků. Ale co takové závratné kariéře, o které tajně sní stovky adeptek oděvního návrhářství vlastně předcházelo?

Blanka Kyselová se narodila 20. února 1953 ve Světlé nad Sázavou. Talent zdědila po tatínkovi -uměleckém skláři. Vystudovala střední průmyslovou školu sklářskou a oděvní výtvarnictví na VŠUP v Praze. Její kariéra se vyvíjela slibně, ale potkala Makrama. Osudová láska? Sama o sobě říká, že ji nic nezarazí, když hoří. ,,Jsem ujetá,“ říká doslovně a šla za hlasem svého srdce. Jenže do Saúdské Arábie ji na komunistický pas nepustili a uvízla v Libanonu. A jak už to ve správných pohádkách chodí, vzdal se Makram místa ředitele stavební firmy v Saúdské Arábii a začal s Blankous od nuly v Libanonu.

Dali si inzeráty, kde nabízeli služby v oblasti návrhářství a výtvarnictví oděvů a v jedné firmě uspěli. První zakázkou byla kolekce svatebních šatů… zase osud?

Všechno to vypadá tak snadně. I Blanka Matragi to zlehčuje slovy: ,,Já jsem přijela ještě do středověku. Dostala jsem se k první princezně, u ní sedělo dvacet dvorních dam, a než jsem opustila palác, už na mě čekala jiná dvorní dáma a vzala mě k jiné princezně.“Tomu se říká, být ve správný čas na správném místě. V roce 1982 si otevřela v Bejrútu Salon Blanka Matragi Haute Couture, v němž nevznikají jen svatební šaty , ale i originální toalety pro nejbohatší klientelu v zemích okolo Perského zálivu. Stálé zákazníky má však Blanka Matragi také v Evropě a v Praze.

A vy milé ženy-in máte jedinečnou příležitost vidět její modely na vlastní oči. 22. září se v Obecním domě uskuteční dvě módní přehlídky, které odstartují unikátní retrospektivní výstavu k 25. výročí její tvorby. A pokud se do Prahy nedostanete, já si tuto šanci nenechám určitě ujít a budu vás informovat.

Reklama