Možná jste již slyšely, že masáže těhotných ano, ale jen když...  Porodní asistentka Lucie Schützová se věnuje v jednom pražském centru zdraví právě masážím těhotných žen... a o tom bude dnešní článek.

 

Těhotenství přináší zátěž na bederní oblasti zad, kostrč, zatížen je i sedací nerv, ramena, lopatky, někdy se i vyskytují otoky nohou. Proto masáže mají v těhotenství velký přínos – jak fyzický, tak i psychický.

 

Existuje celá řada druhů masáží. Které se mohou provádět u těhotných žen?

 

Klasická masáž se provádí se s použitím masážních olejů. Dochází ke stimulaci kůže, podkoží a svalstva. Účinek je mechanický, biochemický a reflexní. U těhotných se provádí nejvíce masáž zad a šíje (svaly hrudníku, mezilopatkové, šíjové, krční), nohou a plosky, lehká masáž břicha.

 

Aromaterapeutická masáž využívá masáž s použitím vonných a aromatických olejů. Těhotným ženám pomáhá vyrovnat se s fyzickou i emocionální zátěží. Její účinky jsou relaxační a zároveň může pomoci s konkrétními problémy. Například zácpou, nespavostí, křečovými žilami, zadržováním tekutin v těle, ale také s pocity úzkosti a strachu. Lze ji velmi dobře využít i během porodu nebo šestinedělí.

 

Manuální lymfatická drenáž patří mezi velmi jemné masážní techniky. Provádí se nasucho, mírnými, pomalými tahy. U těhotných se nejčastěji provádí drenáž krku a obličeje, dále dolních a horních končetin. Bohužel má mnoho zdravotních kontraindikací.

 

Bodová myofasciální technika podle T. BOWENA je velmi šetrná neinvazivní metoda. Provádí se manipulací s měkkými tkáněmi (svaly a šlachy), zároveň se stimulují speciální body na těle. Ty bývají křižovatkami krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Důležitý je tzv.Bowenův pohyb, při kterém se stimulují zmíněné body a následně se rozechvěje sval nebo šlacha. Účinky jsou mnohostranné. Lze ji provádět po celé těhotenství až do porodu (i během něj).

 

Zmínila jste se o dvou speciálních masážích, manuální lymfatické drenáži a tlakové Bodové myofasciální technice podle T. BOWENA. V jakých případech se používají?

 

Manuální lymfatická drenáž se používá ke zvýšení imunity a regenerace organismu. Působí na mízní (lymfatický) i nervový systém, na příčně pruhované svaly, obranyschopnost a detoxikaci. Také jako prevence vzniku otoků, křečových žil, proti křečím v lýtkách, při migrénách a bolestech hlavy. Protože má mnoho kontraindikací, doporučuji tuto masáž pouze opravdu zdravým těhotným ženám!

 

Bodová myofasciální technika podle T. Bowena působí na několika úrovních: fyzikální, chemické, psychické i emocionální. Dochází k zlepšení místního prokrvení a toku lymfy, dále také k uvolnění energetických bloků. Tato technika propojuje jednotlivé části těla s mozkem (dráždění receptorů), tělo následně reaguje vyladěním  a zapojením vlastních hojivých procesů.

Působí výborně při bolestech zad, šíje, hrudníku, hlavy, jednotlivých  kloubních spojení (ramena, kyčle, zápěstí, kotníky…). A protože tato technika má pouze jednu kontraindikaci, je absolutně nejlepší a nejbezpečnější pro těhotné!

 

Kdy je třeba se masáží v těhotenství vyvarovat, případně jaké oblasti se z masáže vyjímají?

 

Pro všechny typy masáží platí, aby se těhotná cítila dobře. Neměla teplotu, ani žádné začínající virové nebo bakteriální onemocnění. Jednotlivé druhy masáží mají své specifické kontraindikace.

U klasické masáže je problematická oblast beder. Intenzivní  masáž této části těla by mohla podráždit dělohu.

U aromaterapeutické masáže musíme dodržet správné a přiměřené užití esenciálních  olejů. Je důležité znát ty, které jsou v těhotenství zakázané!

U manuální lymfatické drenáže je mnoho kontraindikací. Například: srdeční, ledvinové, jaterní onemocnění, cukrovka, vysoký krevní tlak, dysfunkce štítné žlázy, patologické těhotenství, atd. Dá se říci, že tuto masáž si může dovolit opravdu zdravá těhotná!

U bodové myofasciální techniky podle T. Bowena však překvapivě existuje pouze jedna kontraindikace (nádorové onemocnění) a pouze 2 hmaty nelze provádět v těhotenství (ošetření kostrče a holenního nervu). 

 

Se kterým typem masáže těhotných, máte vy osobně nejlepší výsledky?

 

Bez zaváhání vám mohu odpovědět, je to bodová myofasciální technika podle T. Bowena. Ostatní typy masáže jsou výborné pro relaxaci, uvolnění svalových struktur, pomoc při otocích končetin. Ale pokud má těhotná opravdu problémy s bolestmi zad nebo jiné části pohybového aparátu, pomůže pouze tato technika. Dochází ke mně těhotné ženy s velkými problémy a během jednoho nebo dvou ošetření získávají nový elán a sílu. Mrzí mě jen, že zatím neexistuje větší informovanost o této metodě (i mezi lékaři) a také chybí více terapeutů, kteří by tuto techniku ovládali. 

 

Jak zjistím nebo si u terapeuta/maséra, kterého vidím poprvé, ověřím, že je odborníkem na svém místě?

Osobně si myslím, že opravdu dobrého terapeuta (maséra) reprezentuje jeho práce, dobré jméno a doporučení od spokojených klientů. Již při objednávání by vám  měl poradit, jaký typ masáže je pro vás vhodný. Při první návštěvě by se měl zaměřit na váš zdravotní stav a průběh vašeho těhotenství. Měl by znát kontraindikace k jednotlivým druhům masáží a volit vždy individuální přístup.

 

P.S. Vezměte na některé sezení svého partnera, může se naučit jednoduché masážní postupy, kterými o vás bude každodenně pečovat!