A máme tady další pilnou švadlenku. Jen tu hromadu jí nezávidím. Jakou? To uvidíte na třetí fotografii, ale ještě předtím následují dvě jiné, a ta prostřední fotografie – ta je nejhezčí! Více v příspěvku.

Přeji pěkný den všem švadlenkám i nešvadlenkám.

S jehlou jsem kamarádka odmalička. Respektive od doby, kdy mamka usoudila, že jehlu nespolknu, nerozkoušu, neztratím, nepíchnu se (alespoň ne nějak drasticky).
   Maminka, když jsme byly děti, moc ráda vyšívala gobelínové obrázky. Takové ty veliké – kolem půl metru délky. Sedívala jsem u ní a dívala se, jak to dělá. Mamka udělala steh a já utíkala a brala jí jehlu z ruky a vlnu vytahovala a steh dokončila. Takto jsme spolu vyšívaly nějakou dobu, až to mamku přestalo bavit (nedivím se jí), vyndala z vyšívacího šuplíčku (krásný šuplíček plný pokladů) obrovský obraz šeříků ve váze, táta mi ho natloukl na dřevěný rám, já dostala svou první tupou jehlu a hromadu vln a začala vyšívat. Bylo mi asi šest let a cca rok jsem vyšívala jen hnědou vlnou stůl pod onou vázou se šeříky. Ale jak jsem byla šťastná. Obraz jsem po nějaké době uklidila za skříň a dodělala ho asi v sedmnácti letech. Dnes visí u rodičů na zdi, hned vedle stejně velkých slunečnic, které tehdy vyšívala mamka.

Ohledně oblečení – mamka párkrát něco ušila podle Burdy. Taky jsem se to chtěla naučit. Ale to už se bála, že zlomím na stroji jehlu, že si prošiji prst, zničím látku, že se rozbije šicí stroj celý… Takže jsem se na stroji šít nikdy nenaučila.

Párkrát jsme si nechaly ušít něco u sousedky, švadleny. Měla zajetý jeden styl šití a to na starší ročníky. Takže jsme v jejích výtvorech s mamkou a sestrou vypadaly jako mladé staré. To ale nebylo nic proti tomu, co paní šila pro své neteře. Ty na každou zimu měly ušité nové kombinézy, jedna svítivě žlutou a druhá svítivě růžovou. Jenže s jejich na dálku viditelnou nadváhou vypadaly na kopci za vesnicí jak malá ufa. Víckrát už jsme k paní nešly. Vše se dalo již sehnat v obchodě. A za dobrou cenu.

Dnes už mám svou domácnost a dvě malé děti. K minulým Vánocům jsem dostala šicí stroj – aby měl manžel na čem šít :-)) Ten umí šít od učňáku. Maminka ho to doma naučila a dnes umí šít lépe než ona. Tak začal učit už i mě. On se nebojí, že zlomím jehlu (tak se koupí jiná), že si přišiji prst (bude to bolet mě ne jeho), že to bude křivě ušito (z toho se svět nezboří). Společně jsme již spáchali založení záclon, zkrácení džínů a montérek a v poslední době i kostým synovi na maškarní. Šel za ježka. Manžel ušil „tělo“ ježka a já potom v ruce (jinak to nešlo) přišívala bodliny, aby stály. A ony stály a jak! Přikládám foto.

Do všeho ještě pořád vyšívám. Vždycky mě to chytne a něco rozdělám. Po nějaké době to uklidím do kouzelného šuplíčku (taky jsem si ho doma zavedla) a nechám „odpočívat“. Až mě to zase popadne, výtvor vyndám a třeba i dodělám. Pro ukázku posílám obrázek Panny Marie s Ježíškem vyšitý křížkovým stehem – 40x50cm. Dělala jsem ho po chvílích asi dva roky. Taky si musel nějaký ten čas „odpočinout“.

A ještě jedno foto. Tahle hromada na mě čeká už mooooc dlouho. Vše je potřeba zašít. Většinou ponožky. Manžel říká, ať je radši vyhodím. Ale to je mi líto. Z domova jsem byla zvyklá každou díru zašít (pokud nebyla velká jak tenisák). Tak co najdu roztržené nebo s dírkou, dám stranou do skříně a občas nějaký ten kus vytáhnu a zašiju. Jen by to chtělo víc času. Ten ale raději trávím s dětmi. Takže to stejně dopadne tak, že ještě ony věci na zašití proberu a některé rovnou vyhodím (ty, které mají děr opravdu moc a velké). Vždyť dnes se dají ponožky koupit celkem levně!

Přeji všem krásný den.
black.bird.third

d

obraz

nazasiti

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Děkuji za přínosný tematický příspěvek, dnešní téma je pro Vás přímo jako vyšité :)
A vlastně i pro vašeho manžela.
Oba zdravím a zvládněte tu hromadu nezašitých ponožek (anebo máte recht, polovinu vyhoďte))
Pěkný, slunečný den
Saša

Téma dnešního dne 20.června 2012: Šití a zašívání

 • Umíte šít?
 • Šily jste (nebo ještě i šijete) pro sebe či pro své děti?
 • Uměla byste si ušít například závěsy?
 • Dala jste si v současnosti něco ušít?
 • Vyplatí se dnes kupovat látku a šít?
 • Při jaké příležitosti nejvíc?
 • Umíte zašívat?
 • Co zašíváte nejvíc?
 • Uměla šít vaše maminka nebo babička?
 • Když jste byly malé, měly jste šité oblečení?
 • Nebo přešívané?

Vše o  šití a zašívání (a klidně i vyšívání), pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu švadlenku odměním krásně vonící dánskou kosmetikou Nordic Birch - krémem na ruce a deodorantem.

darecek

Reklama