Velmi vtipně pojala úklidové téma čtenářka s nickem black.bird.third. Po rozkliknutí jejího příspěvku se dozvíte i co znamená ropucha a dvacet žabiček. Dobrou zábavu :)

Jarní úklid.

Jak podle mě vypadá takový typický jarní úklid ??? Vstanu ráno za rozbřesku. Nebo ještě dřív, abych toho hodně stihla. Rychlá snídaně neuškodí. Jen se nezdržovat. Roztřídím prádlo, první várku nacpu do pračky a zapnu ji. Ještě že ten stroj někdo vymyslel. Jdu sundat kytky z parapetů a začínám mýt okna. Než je domyji, pračka dopere. Pověsím prádlo na šňůry na balkon. Nacpu pračku podruhé. Tentokrát záclony. Když budou umytá okna, musí být vyprané i záclony. Pokračuji v mytí oken. Domývám je současně s dopráním záclon.            

Stojím na židli, ruce ve vzduchu se snaží zachytit na garnýži „žabičky“. Připadám si jako v tom vtipu: „Co to je? Ropucha a dvacet žabiček? Tchýně věší záclony…“ Jen ještě nejsem tchýně. A ropucha taky ne. Snad. Po delší řadě jadrných poznámek o výšce, tíze, rozestupu žabiček apod. jsou záclony pověšené. Co s kytkami? Okna čistá, záclony vyprané. Kytky, chudinky, skoro bez zeminy. Stěhuji je do sklepa a přesazuji. Doma si bordel dělat nebudu. Postupně je přesazuji a nosím zpátky domů.

Hodiny ukazují skoro poledne. Na jídlo jsem zapomněla. Bude „3D“ vejce. Jak syn přejmenoval polotovar „Přidej vejce“. Je to hnus, ale delší vaření nabourá plán úklidu. Plán? Plánem je: stihnout vše v jeden den… Utopie.

Pračka pere třetí várku. První várka zatím uschla a v práci je žehlička. Ta se po hodině opět střídá s věšením další várky. V mezipauzách se luxuje, klepou deky, utírá prach. Pokud možno vše najednou. A dokonale. Další nesmysl.

Zjišťuji, že mi přestává fungovat mozek. Čaj si jdu ohřívat do ledničky, do skleničky si místo šťávy málem naliji jar… Jo, zautomatizované pohyby jsou děs.

Umývám skleničky z vitríny. Moc jich není. Asi čtyřicet – na tchýni nemám! Ale i to stačí a další sprška jadrných slov o neschopnosti svatebčanů vymyslet lepší svatební dar než skleničky. Co třeba obálka s penězi?

A spousta dalších a dalších drobných prací, nejlépe vše najednou. Večer se byt leskne a třpytí, voní čistotou. Maminka padá do mdlob, ale JE UKLIZENO!!!

…………..

Tak takhle to u nás opravdu nevypadá. Možná jen ten začátek. Jenže mě to přestane brzy bavit, děti (2 a 5 let) chtějí se vším pomáhat, já nevím, kam dřív skočit, co nebo spíš které dřív hlídat. Proto uklízím průběžně a vlastně pořád. Občas si připadám jako „přemísťovačka“ věcí. Pořád něco přenáším z místa na místo, když to uklidím, zjistím, že dalších pět věcí dětí „přemístily“. Když vidím fleky při pohledu z okna, umyji je. Koberce luxuji obden. Jinak to nejde. Záclony stačí dvakrát do roka. Doma nikdo nekouří, tak to není častěji potřeba. Vitrínu se skleničkami raději moc neotevírám, aby se do ní neprášilo…

--------------------------

Když jsme byli malí, s bráchou jsme jednoho jarního dne začali vyklízet půdu. Měli jsme slíbeno, že nám tam rodiče udělají pokojíčky a my se tam budeme moci učit. Jenže jak jsme vynášeli bordel ven, zvířil se prach a s tím i všechny mikroskopické hrůzy, co tam po dlouhou dobu byly a brácha začal otékat, až se začal dusit. Úklid tím rychle skončil. Pokojíčky jsme nikdy neměli. Až nejmladší sestra s přítelem po dvaceti letech půdu předělali a mají z ní krásný studentský pokoj. Nejlepší a nejhezčí pokoj v celém domě! I když taky párkrát otekli, když ji vyklízeli.

Jo, s úklidem se to nesmí přehánět.

Zdraví Vás všechny black.bird.third

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________________

Děkuji za zpříjemnění prvního pracovního dne. Opravdu jste mě pobavila. A víte, že jsem si zpočátku myslela, že tak to u vás vypadá :)
Mějte krásný den a uklízejte – prostě tak nějak průběžně…
Saša

Téma dne: Jarní úklid

Co si představujete pod pojmem jarní úklid?

  • Práci na zahradě?
  • Mytí oken, malování, komplet vygruntovaný byt,
    nebo také nic?
  • A jak vlastně taková forma jarního úklidu podle vás vypadá?
  • Dodržovaly tento „zvyk“ vaše maminky a babičky?
  • Jak se jarní gruntování dodržovalo ve vašem dětství?
  • Odnesly jste si tento „zvyk“ i do vašich domácností?

Pište vy, které pečlivě uklízíte i vy, kterým je to de facto jedno, a uklidí, až se jim prostě chce.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží „úklidový balíček“ :)

darek

Reklama