bjork.jpg

Foto: Profimedia

Björk je známá svým avantgardním experimentálním hudebním stylem a její poslední projekt není výjimkou. Islandská umělkyně nedávno spolupracovala s Microsoftem a hotelem Sister City v New Yorku na vytvoření hudby generované umělou inteligencí. Ta se mění v závislosti na počasí. Kompozice s názvem Kórsafn, což v islandštině znamená „sborový archiv“, byla vytvořena pomocí sborových aranžmá, které Björk během své kariéry nahrála.
 
Pomocí živých záběrů z kamery nainstalované na střeše Sister City a AI (umělá inteligence; pozn. redakce) společnosti Microsoft se vyvíjející se zvuková scéna přizpůsobuje východu a západu slunce, mrakům, dešti a dokonce i pohybu ptáků.


 
Umělá inteligence se učí identifikovat nové objekty a rozpoznávat složitější povětrnostní podmínky s větší přesností. Díky tomu se bude sborové uspořádání časem měnit. „Nejde jen o to najít mraky, ale označuje i jejich hustotu a typ, ať už jde o kumulus nebo nimbus,“ upřesňuje zástupce Microsoftu. „A nezvládne jen rozpoznat ptáka, ale dokonce i celé hejno. To znamená, že můžete doslova poslouchat oblohu.“
 
Zde na stránkách Sister City se můžete podívat na oblohu nad NYC a slyšet, jak jej Björk a umělá inteligence Microsoftu interpretují v reálném čase.

Reklama