image.png
Foto: Shutterstock

V minulosti bylo žádoucí plodit a rodit děti. Dokonce za zabránění početí či příjemné prožívání sexu hrozily pokuty, i přesto se některé ženy pokusily o to, aby z každého milostného aktu nevznikl potomek. Někdy i poněkud zvláštními způsoby. Zkoušely to zejména prostitutky, protože od vdaných žen se očekávalo, že co nejrychleji otěhotní a porodí, ideálně syna.

Vkládání nejrůznějších předmětů do pochvy
Nejen naši předkové, ale i mladé ženy se dnes snaží přijít na cokoliv, co by fungovalo stejně jako prověřené antikoncepční metody. Možná i z důvodu ušetření a nevědomosti, si ženy zkoušely a stále zkoušejí do pochvy nalít kolu, nakapat citronovou šťávu, ocet, věřily ale i kakaovému máslu nebo rozdrceným špičkám akácií. Bez ohledu na to, že to mnohdy musela být bolestivá cesta, šlo o absolutně neefektivní a nevhodné metody, kterými si ženy mohly zadělat na pořádné zdravotní potíže. Dá se pochopit, že dříve žádné jiné cesty nebyly, ale dnes se vyplatí si za ověřené metody zaplatit a neriskovat zdraví. Například zmíněné octové výplachy nebo čípky z kakaového másla způsobovaly nepříjemné a bolestivé záněty kvůli přítomnosti chemických látek.

Ve starověku si ženy dovnitř vkládaly kuličky vytvořené z medu a mandlí nebo zátky z vosku, dále pak ale i proužky látky nebo vlny.

64b50927e5ac5image.png
Foto: Shutterstock

Kondomy
Kondom je nejstarší antikoncepční pomůckou vůbec (používají se přibližně od roku 1640), nevypadal ale tak, jak ho známe dnes. Vyráběly se ze zvířecích střev a nechránily ani tak před otěhotněním jako před pohlavně přenosnými chorobami. Casanova látkový kondom označil jako „pánský jezdecký plášť” a v druhé polovině 19. století byl zakázán kvůli nátlaku ze strany církve.

Zvířecí trus
V historii byl oblíbený krokodýlí nebo sloní trus, který se zaváděl dovnitř do pochvy a měl způsobit usmrcení spermií díky vysoce kyselému pH. Dokonce ženy používaly tampony, které se podobaly těm dnešním a tato metoda byla opravdu účinná. Tampon byl napuštěn olivovým olejem, medem nebo citronovou šťávou a fungoval jako bariéra, přes kterou se spermie neměly šanci dostat.

Zdroj: antikoncepce, vitalia, ladybio, pandiahealth

Reklama