Hřebec – Nový Jičín

Avantgardní socha hřebce s liščím ocasem byla nainstalována v Novém Jičíně na prostranství u Komerční banky a ihned rozpoutala mnohdy vášnivé reakce. Bronzový oř se stal trnem v oka velké části obyvatel, a to včetně několika zastupitelů. Ačkoli byl koník darem od italského partnerského města Novellara (za jeho vznikem stojí italský sochař Mario Pavesi), Nový Jičín za materiál, převoz a instalaci zaplatil 1,3 milionu korun. Jednalo se tedy o dar, jak se říká, za „všechny prachy“. Ale darovanému koni se nakonec na zuby nehledí, a tak si Hřebec na svém místě stojí dál.

Socha má také hlubší význam, než by se na první pohled mohlo zdát. Umírající a vzpínající se kůň totiž podle svého autora symbolizuje neustále se obnovující život.

Panoptikum – Plzeň

Obří růžový králík, který pojídá bezbranné lidské tělo. Pohled na takovouto sochu, kterou její autor – bývalý student fakulty designu a umění na Západočeské univerzitě v Plzni Adam Trbušek – nazval Panoptikum, se od roku 2015 naskytuje obyvatelům plzeňské čtvrti Košutce. Autor se pro vytvoření této sochy nechal inspirovat Goyovou malbou Saturn požírající svého syna a chtěl pomocí ní vyjádřit svůj pocit ze současné společnosti a jejího konzumního způsobu života.

64e730d79ade8obrazek.png
Foto: Daniel Jahn, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

O osudu sochy se dokonce dvakrát hlasovalo a v obou případech převyšovaly hlasy v prospěch jejího zachování. V současné době však není v dobrém stavu – je popraskaná a některé její části jsou ulámané. Město tedy zamýšlí její opravu.

Sochy Davida Černého v Praze

64e72fafe309cobrazek.pngFoto: Shutterstock

Významný český umělec je známý pro své kontroverzní a provokativní plastiky. Na svém kontě má mnoho bizarních soch, které sice vyvolaly rozporuplné reakce, ale také se staly neodmyslitelnou součástí hlavního města. Mezi ty nejznámější patří obří miminka šplhající po Žižkovském vysílači nebo plastika s názvem Kůň, která zobrazuje svatého Václava nikterak znepokojeného tím, že posedává na břiše mrtvého koně.

Nově, od podzimu 2022, pak objímá budovu Fragment v Pražském Karlíně obří žena jménem Lilith, která se pyšní krásnými křivkami i navzdory svým 35 tunám. Ty totiž dohání výškou činící krásných 24 metrů. Blyštivá obryně, která pochozí z pod rukou stejného sochaře, však není na první pohled bizarní sochou, nýbrž unikátním architektonickým výtvorem. I tak ale vzbuzuje řadu negativních emocí. Někteří si jí totiž spojují se sexismem. To však autor vyvrátil s tím, že naopak symbolizuje rovnoprávnost a nezávislost žen. Právě kvůli tomu ji také pojmenoval po žene, která se vzepřela Adamovi a utekla z ráje.

Socha Odvahy – Brno

Už od své instalace, která proběhla roku 2015, se na první pohled nevinná socha Jošta Lucemburského sedícího na koni s enormně dlouhýma nohama (přezdívaném brněnská žirafa), stala legendou. Celá socha má výšku osm metrů a díky již zmíněné délce nohou se pod ní dá procházet. Nepotřebujete ani přílišnou dávku fantazie či představivosti, abyste z konkrétního úhlu viděli to, kvůli čemu je právě tato socha legendární.

64e72f26ad8a1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Autor Odvahy, Jaroslav Róna, však pro Znojemský deník poznamenal, že je vytváření vtipných fotografií zachycujících onu nešťastnou podobu koňské hlavy s pánským přirozením nedůstojné a dodává, že šikovný fotograf by dokázal najít typ genitálií všude.

Zdroj info: idnesmapyirozhlasecho24znojemsky.denikkudyznudykudyznudy2, wikipedie

Čtěte také: 

Reklama