Žijeme v době pohybu a rychlosti. Za stejnou dobu musíme stihnout stále více věcí. Jenomže naše vnitřní hodiny tikají pořád stejně. V rytmu střídání dne a noci.
Skřivani versus sovy
Nedávný přechod na letní čas dělá problémy značné řadě lidí. Obzvláště, jedná-li se člověka, který je zvyklý podávat nejvyšší výkon odpoledne a večer, tedy ožívá až před setměním, je zvyklý chodit spát pozdě v noci, zato ráno si rád pospí. Takový člověk doslova trpí při vstávání za tmy nebo za rozbřesku. Těmto lidem říkáme - sovy.
Druhou skupinu tvoří - skřivani. Lidé, kteří chodí spát, jak se říká, se slepicemi, protože večer jsou velmi brzy unaveni. Vstávají totiž ještě za svítání a jejich nejlepší výkonnost je podána právě po ránu a dopoledne. Také jejich biorytmus je blíže k přírodě. Tito lidé jsou méně přizpůsobiví a citliví vůči nepravidelnostem.
Den je rozdělený na tři části
Po každém vrcholu denní aktivity přichází asi čtyřicetiminutový hluboký útlum, během něhož se zpomaluje činnost srdce i krevní oběh. Také ostatní části těla si vynucují odpočinek, neboť během dne je zatížena každá část našeho organizmu, který je připraven začít nový den zhruba šestou hodinou ranní.
6.–8. hodina ranní
Bezprostředně po probuzení nám stoupá krevní tlak. Krevní destičky mají tendenci se shlukovat, což zvyšuje riziko sraženin v cévách. Na vrcholu činnosti je tlusté střevo, je proto vhodné se pravidelně v tuto dobu vyprazdňovat. Tělo by mělo být v teple. Studená ranní sprcha se nedoporučuje.
8.–10. hodina ranní
Na vrcholu aktivity je žaludek, v tuto dobu je proto ideální jíst nejvíce z celého dne. Lidé typu skřivan mívají kolem osmé hodiny ranní také největší požitek ze sexu. Kolem deváté hodiny jsme nejméně citliví na bolest, proto je dobré se na tento čas objednat například k zubaři. V ranních hodinách funguje nejlépe krátkodobá paměť.
10.–12. hodina
Kolem jedenácte hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol. Člověk dosahuje nejvyššího bodu bdělosti, je nabitý energií a schopný podávat nejlepší duševní výkony. Na tuto dobu je vhodné si naplánovat různé pohovory a vážná rozhodnutí.
12.–14. hodina
Nastává mírný útlum. Výkonnost se snižuje až o 25 %. A nezáleží na tom, zda člověk obědval, či nikoliv. Tato doba se hodí pro jednoduché automatické práce, a nebo krátké zdřímnutí.
14.–16. hodina
Zažíváme druhý duševní vrchol. Mimořádně výkonná je dlouhodobá paměť. Je také příhodná doba dopřát si vydatné jídlo. Naše chuťové, sluchové a čichové smysly jsou až do podvečerních hodin mimořádně vnímavé.
16. - 18. hodina
Doba vhodná pro sportování a udržování tělesné kondice. Podle některých studií nastává kolem páté hodiny vhodná doba pro konzumaci alkoholu. Například sklenka whisky po ránu způsobí až sedmkrát vyšší hladinu alkoholu v krvi, než když ji vypijeme v podvečer.
18.–20. hodina
Vrcholí činnost ledvin, proto je dobré se zdržet všeho, co jim škodí. Ať už jsou to tuky, cukry, sůl či káva. Je vhodné vydatně pít. Stoupá krevní tlak. Člověk je náladový. Tempo těla se začíná pomalu uklidňovat.
20.–22. hodina
Jsme citlivější na ostré světlo a hluk. Tělo se připravuje na spánek. „Skřivani“ už uléhají. Ne nadarmo se říká, že co se naspí do půlnoci, jde na krásu, neboť tato doba vyhovuje regeneraci pokožky.
22.–2. hodina ranní
„Sovy“ si v tuto dobu nejvíce užívají sexu. Jinak období spánku je pak nejdelším obdobím útlumu, během něhož se snižuje tělesná teplota, ale také krevní tlak a tepová frekvence. Krev se hromadí v končetinách.
Přestože v té době většina orgánů odpočívá, mezi půlnocí a třetí hodinou ranní mají napilno žlučník a játra, takže lidé, kteří mají potíže s těmito orgány, se často budí. Po jedné hodině ranní je mozek z celého dne nejméně okysličován a dochází k jeho velkému útlumu. Proto se rozhodně nedoporučuje například v těchto hodinách řídit automobil.
2.–4. hodina ranní
Býváme nejméně bdělí, nejhůře se nám myslí a reaguje. Intenzivně pracují plíce, proto se v tu dobu budí kuřáci, astmatici a nemocní se záněty horních cest dýchacích. Člověk pociťuje v těchto hodinách největší pocit strachu úzkosti, pokud je vzhůru i zdánlivým maličkostem přikládá velký význam.
4.–6. hodina ranní
Přibližně hodinu před procitnutím se tělo zahřívá na další den. Celý proces začíná vyplavením hormonů hypofýzy přes hormony kůry nadledvinek, které uvolní katelochaminy, které nás povzbudí do nového dne.
Biorytmus našeho těla funguje jako natažený budík, který potřebuje řád a pravidelný rytmus, jinak selhává. Záleží pak na nás, jak dlouho pošlape. Nepřetahujme ho. Přirozená pomalost - nebo chcete-li pomalý tikot ručiček - je přirozený jev, který bychom si čas od času dopřát měli.
Nový komentář
Komentáře
Také svůj den začínám studenou sprchou, už jsem si zvykla. Jsem pak o to víc čilá a teď, co máme nové sprchové dveře nejsem ani slyšet, že se sprchuji, nebudím děti.
mám biorytmy dost rozházené, částečně kvůli práci
Jsem sovaaa :D pracuju kolem půlnoci a vstávám pozdě
Pentlička — #11 V Cesku nam varil Eurest a ja jsem se dohodla s hospodarkou a platila jsem jen polovinu za obed a dostavala polovicni porci, na dezertni talirek. A kazdy patek jsem mela vetrnik. To byla zase moje slabost. Byla jsem kocka, s vahou zadny problemy. Taky jsem v prechodu a proste se toho hrne furt moc, mam dole 10 kg od zacatku roku a nejsem spokojena.
Eva_Fl — #9 Já jsem přibrala cca 10 kg před 11 lety, kdy jsem začala brát AD, ale tehdy to nebyl Zoloft. Od té doby přibírám trochu každý rok. Mívala jsem 53 kg, teď mám 69, ale mezitím přechod, pámbuví, z čeho to mám. Jím v závodní jídelně, ale snažím se vybírat si lehčí jídla, kuřecí, krůtí, ryby, saláty. Moc necvičím, tak 1x týdně plavu, v tom mám tedy rezervy. A taky miluju čokoládu a aspoň 3x týdně si ji dám. Štve mě to, ale mám slabou vůli. Přeju ti moc ať se ti podaří zhubnout!
prý se má podepisovat petice aby neposunovali čas,kéž by to vyšlo,ráda bych ji podepsala,ono to snad nikomu nevyhovuje a nemá žádný efekt posunovat čas.
Pentlička — #8 hmmmmmmmmm. Nepribralas NAHODOU na vaze? Ja jen, ze zrovna pracne shazuju zoloftova kila. Byla jsem cca 10 let na Prozacu a pred dvema lety mi ho vymenili za Zoloft. Byla jsem chodici zombie...
A obed - kdyby sis v poledne dala hromadu zeleninoveho salatu s gril.kurecim prsem, nepomohlo by to? Kdyz poobedvam ,,po cesku", uz nic neudelam. Jdu spat, pokud muzu. Takze pokud jedu do nejaky dalsi prace, mam polevku ( bo potrebuju trochu sacharidu ) a salat, nebo sendvic pokud mozno s dietnim masem a zeleninou. To me drzi nad vodou.
Eva_Fl — #7 Jo beru, zrovna Zoloft. Ale já to tak měla i předtím, než jsem je začla brát, když jsme měli ve škole odpolední vyučování, tak já nebyla schopná se soustředit a jenom jsem zívala.
Pentlicko, neberes nejake leky ( antidepresiva, neco jineho, co ovlivnuje psychiku? Neurol apod.?). Protoze tohle jsem mela cerstve donedavna, ted jsem zacala pomalu vysazovat Zoloft a mam vic energie, mene unavy a lip funguju. Nebo - nemas cukrovku? Neco s tlakem?
Altamora — #4 presne tak. To je naprosta zhuverilost nutit telo, aby prerusilo spanek a huraaaaaaaaaaa do prace. Ja jezdim na devatou, coz znamena, ze k zakaznikum vyrazim po osme, protoze toho silene najezdim a ty vzdalenosti jsou tady fakt sileny. V zime si dam kafco, jdu na WC, sprcha, snidane a jedu bez problemu. Ted? Na WC se mi jeste nechce, takze to prijde vetsinou nekde na ceste, nenavidim pouzivani zachodu NEKDE JINDE, nez doma, takze s tim mam velky problem a behem tydne si vybuduju slusno zacpu, jsem nasrana a nechapu, proc se cas stale meni, kdyz uz davno prisli na to, ze tohle nema zadny ekonomicky efekt. Miluju stredy, kdy rano nemam zadnej kseft a muzu vstat, kdyz CHCI. Ne, kdyz musim.
Altamora — #4 Přesně jsi to vystihla, pod to se podepíšu! Když chodí někdo do práce na pátou - pekaři, popeláři a vím já kdo, tak vstává v noci.
Já mám biohodiny, hodinky nosím jen někdy a pro efekt, minuty bych taky nemusela vystihnout, ale budíka jsem nikdy nepoužívala, musela bych ho prohodit oknem, kdyby kvičel, manžel má mobila a já se tak vycvičila, že se budím o 3 - 5 minut dřív, než spustí mobil, abych ho zneškodnila. Jinak mne raní vzteky mrtvice, protože on má "zákeřníka", momentálně, který trochu kviká už před zvoněním a to jsem zlá!I dětem v noci na podávání ATB jsem se budila sama, prostě to tak mám a budík mi na stolek nesmí!
Ještě jsem nezaspala....
Jarní změna času mě rozhodí na hodně dlouho. Klidně ať si tento hloupý čas skřivani nechají, ale ať platí celoročně. Ekonomický efekt je nulový, tak nevím, k čemu to je dobré. Ti, co mají pružnou pracovní dobu, ať si chodí na sedmou, když je to baví a chtějí delší odpoledne. Co ale ti chudáci, kteří chodí na šestou, v létě vlastně na pátou? Těm může být světlo večer ukradené, protože musejí do postele brzy. Letní čas je zhůvěřilost a zlomyslnost a pitomost
Já jsem večer skřivan a ráno sova. Večer se mi chce spát už někdy kolem deváté hodiny, někdy usnu už u zpráv a ráno když musím vstávat o půl šesté do práce, tak jsem jak praštěná a celý den jsem pak unavená. Je fakt, že vrchol výkonnosti mám dopoledne, ale v 11 hodin už mám hlad, většinou vydržím do půl dvanácté a jdu na oběd. Po obědě můžu klidně dál pracovat, ale místo druhého vrcholu výkonnosti mezi 14 -16. hodinou mám útlum. V 16 hodin už jsem unavená, bolí mě hlava. Když musím být v práci do 17, tak tu poslední hodinu až hodinu a půl jen přežívám a co 2 minuty koukám na hodinky, kdy už bude konec. Chodit cvičit po 18. hodině bych nezvládla, sotva se doploužím domů, jak jsem unavená. O víkendu si jdu kolem 15té hodiny zaplavat, nebo od 14ti na procházku, ale kolem 18 už jsem doma. Takže mám ty biorytmy nějaké jiné, než je průměr.
Jo taky si nemyslím, že by letní čas byl ještě potřeba, stejně když se člověk večer podívá na město z dálky tak jak v létě tak v zimě spousta lidí svítí i kolem půlnoci, takže s nějakou úsporou energií můžou jít někam.
Ale myslím, že tyhle nalinkované biorytmy neplatí pro každého. Například já to mám u bolesti úplně jinak, od jedný odpoledne tak do tří mě můžou krájet na kousky ale jak ne mě třeba zubař sáhne před jednou, tak skáču bolestí i přes umrtvení.
A proto nenavidim letni cas. Okradli nas o hodinu a moje biorytmy jsou naruseny.