Lupénka je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, kterým je ve světě postiženo nejméně 100 miliónů lidí. Ostře ohraničené, začervenalé a olupující se skvrny, to jsou typické příznaky lupénky na kůži. Není to ale jen nemoc kůže, s lupénkou souvisí i jiné závažné nemoci, k nimž patří zánětlivé onemocnění kloubů, kardiovaskulární choroby, metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo deprese. Lupénka zatěžuje všechny oblasti života pacientů a je v současnosti nevyléčitelným onemocněním.

Pan Ivo začal svůj boj s lupénkou už v 17 letech. Spouštěčem onemocnění byla prodělaná mononukleóza, kdy došlo k celkovému oslabení organismu. Zpočátku se nemoc projevovala šupinatěním kůže v oblasti vlasů a čela, později se rozšířila po celém těle včetně obličeje. Pan Ivo podstoupil standardní léčbu – promazávání dehtovými 5bc9a640c9dc5obrazek.pngmastmi, následovala léčba kortikoidy, doprovázená fototerapií a lázeňskými pobyty. Zdravotní stav pana Iva se ale zhoršoval a lupénka začala napadat i klouby. V 25 letech absolvoval komplexní měsíční kůru v Lázních Lipová, která zahrnovala bylinné koupele, fototerapii, parafínové zábaly, elektroléčbu i spinální cvičení. Pomoc to ale byla jen dočasná a projevy nemoci se vrátily. Až návštěva specializovaného pracoviště Dermatologické kliniky Vinohradské nemocnice přinesla posun. Tamní lékaři předepsali panu Ivovi biologickou léčbu, která ho vrátila do života.

Jak ovlivnila lupénka Váš život?
Samozřejmě hodně. Lupénka svědí a bolí, kůže vám praská. Nemoc ovlivňuje, jak se oblékáte, protože se samozřejmě za šupinaté fleky stydíte. Vyhýbáte se sportu a jakýmkoliv společenským událostem. Všude, kam přijdete, vzbuzujete pozornost. Trvá, než se o své nemoci naučíte s lidmi otevřeně mluvit.

Kdy Vám byla biologická léčba nasazena?
Před 9 lety.

Měl jste z biologické léčby obavu?
Ano, z vedlejších účinků. Každý lék vám působí na organismus. Zajímal jsem se, jestli léčba nebude mít vliv na založení rodiny atd. Měl jsem ale štěstí na pan primáře Spirydona Gkalpakiotise z Vinohradské nemocnice, vše mi vysvětlil a mé obavy rozptýlil.

Jak je Vám biologická léčba podávána?
Jednou za 14 dní si píchnu injekci. Jednou za měsíc docházím na kontroly.

Jak léčba probíhala? Jaké byly dílčí výsledky?
Výsledky se dostavily opravdu rychle. Už za měsíc zmizely šupiny, zůstaly jen červené fleky, které se dále hojily. Po prvním opálení pak zmizely úplně. Teď mám kůži bez jakýchkoli projevů. S tím šla i moje psychika. Mohl jsem se postupně vrátit ke svým koníčkům a k normálnímu životu.

Čtěte naše články

Reklama