Biologické přípravky jsou zacíleny na imunitní systém a blokují činnost určitých buněk imunitního systému, které hrají při onemocnění psoriázou svoji roli. Biologika, na rozdíl od jiných forem imunosupresivních látek, cílí pouze na místa zasažená psoriázou a jsou vhodná pro dlouhodobé použití. O této moderní léčbě jsme hovořili s profesorem  Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA, FCMA, přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.5be5965f11256obrazek.png

Kolik pacientů v současné době biologickou léčbu podstupuje?
Biologickou léčbou v tuto chvíli léčíme asi 1900 pacientů.

V kterých případech se pacientovi biologická léčba indikuje?
Jedná se o pacienty, kteří mají středně těžkou nebo těžkou formu lupénky. Na posouzení máme speciální parametry, kterými ohodnotíme míru onemocnění. Jedním z parametrů je například plocha těla, jež lupénka postihla, ta musí být alespoň 10 %. Pak musí být splněno, že pacient již prošel nějakou systémovou léčbou (tabletovou). Těch typů léčby je více, pacient musí absolvovat alespoň dvě. Pokud byly neúspěšné nebo je pacient netoleroval, vyvolávaly vedlejší účinky, pak můžeme nasadit biologickou léčbu.

Pro které pacienty není biologická léčba vhodná?
Většina, preparátů, které máme k dispozici, vyjma jednoho, není vhodná pro pacienty, kteří trpí nějakým nádorovým onemocněním. Dále bychom měli vyloučit ty pacienty, kteří přišli do styku s tuberkulózou. Nebo jsou výjimečné případy, kdy se pacient chystá na operaci, tam musíme přistoupit ke speciálnímu režimu. Biologickou léčbu nenasazujeme také těhotným.

Je biologická léčba vhodná i pro děti?
5be595ff6c96dobrazek.pngBiologická léčba je registrována i pro děti, nejsou to úplně všechny preparáty, ale dva jsou vhodné i pro děti.

Jak biologická léčba probíhá. Jakým způsobem je pacientovi podávána?
Většina preparátů je podávána v injekční formě, jeden je podáván infuzí. Pak máme i tzv. cílené léky, což už není klasická biologická léčba, ale podává se ve stejném režimu a účinnost je srovnatelná, ty jsou v tabletách.

Jaká je účinnost biologické léčby?
Záleží na preparátu, který použijeme, sledujeme několik ukazatelů jako je rychlost nástupu účinku, udržení efektu účinku, procento úplného vyléčení, a samozřejmě délka léčebného efektu. Je to velice individuální, ale obecně lze říct, že jsme schopni u 30–40 % pacientů dosáhnout úplného odstranění kožních projevů za velmi krátkou dobu, u některých to trvá déle, někdy i přes biologickou léčbu k úplnému vyléčení nedojde.

Má biologická léčba nějaké vedlejší účinky?
Všechno, s čím přijdeme do styku včetně pitné vody, nám může do jisté míry škodit. U biologické léčby zaznamenáváme nežádoucích účinků daleko méně než u těch klasických preparátů, které se k léčbě lupénky používají. Jedná se o imunomodulační léčbu, tzn. že ovlivňuje imunitní systém. Mohou se tedy u pacienta častěji objevovat virová onemocnění horních cest dýchacích, kvasinkové infekce, některé z těch léků mohou zvyšovat riziko kožních nádorů. Riziko je ale minimální.

Okolo biologické léčby se objevuje spousta mýtů, například že způsobuje neplodnost.
Tato souvislost s biologickou léčbou nebyla nikdy prokázána.

Kde se mohou pacienti na biologickou léčbu informovat? Může ji předepsat i běžný dermatolog?
Léčba je hrazena  a tudíž indikována pouze ve specializovaných dermatologických centrech, které mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami. V České republice jich je celkem 18. Léčba je plně hrazena, pacient s ní nemá další náklady.
 

Reklama