Kdo jednou ochutná vlastní rajčata, nebude už chtít jiná! Vypěstovat si je není nikterak složité – pěstovat můžete i v nádobách na balkoně panelového domu, a to bez chemických hnojiv a postřiků. Takto vypěstovaná BIO rajčata jsou chutnější, mají vyšší obsah minerálních látek, vlákniny i vitamínů a neobsahuje žádná rezidua chemických látek. Poradíme vám, jak na to!

rajčata

Dbejte na dostatek světla a chráněnou polohu

Rajčata milují sluníčko a naopak nesnáší přílišnou vlhkost. Nejlepší je tedy kryté místo orientované na jih nebo západ.

Zvolte vhodnou nádobu a odrůdu

Nejvhodnější je keříčkové rajče (velmi oblíbená je odrůda cherry) - použijte samozavlažovací truhlíky SIESTA o délce 60 cm, kam se vám vejdou bez problémů dvě až tři sazenice. Pokud zvolíte rajčata tyčková, použijte samozavlažovací květináče např. Bergamot s průměrem 40-50cm a hloubkou min.30cm; u těchto odrůd neopomeňte dostatečně silnou oporu.

rajčata

Výběrem vhodné zeminy podpořte dobrý růst

Již v tomto okamžiku musíte začít myslet ekologicky – vyberte si substrát určený přímo pro BIO pěstování např. NATURA Substrát pro celou zahradu. Tento substrát se skládá jen z přírodních a ekologických složek: z rašeliny, kokosového vlákna, jílu a startovací dávky BIO hnojiva. Struktura tohoto substrátu zaručí ideální provzdušnění a rostlinky se v něm budou cítit jako „v bavlnce“. Velkou předností je vysoká nasáklivost, jež následně způsobuje velmi dobré zásobování rostliny vodou. Díky tomuto základu budou mít vaše rajčata všechny důležité živiny včetně mikroprvků hned od prvopočátku.

rajčata

Hnojení

Asi 14 dní po zasazení rajčete do nádoby můžete začít s pravidelným přihnojováním. Podle Vašich zvyklostí můžete hnojit buď BIO kapalným hnojivem nebo BIO hnojivem v peletách. Vhodná jsou BIO hnojiva řady NATURA. Obsahují všechny potřebné živiny včetně přirozeného obsahu stopových prvků, podporují tvorbu a dozrávání plodů. Navíc mají i jednu unikátní složku  - sladové klíčky; ty obsahují speciální sladové bakterie produkující enzymy, které podporují rozvoj kořenů. Rostlinka s bohatým kořenovým systémem je pak vitální, více nasazuje na květ a je odolnější vůči chorobám a škůdcům.

Dobrou péčí předcházejte chorobám a škůdcům

Nejen pravidelné hnojení je zárukou vitality rostlin. Velmi zásadním prvkem prevence vůči chorobám a škůdcům  je nezalévat na list. Zalévejte jen tak, aby substrát stačil proschnout. U všech typů rajčat vylamujte přebytečné výhony, aby nebyla rostlina příliš „zahuštěná“. Proti houbovým chorobám požívejte preventivně přípravky na bázi mědi (jsou schválené pro použití v ekologickém zemědělství; např. Kuprikol 50). Při napadení škůdci (mšice, molice, svilušky apod.) můžete bez obav použít BIO postřik NATURA Rock Effect. Nejen že škůdce zahubí, ale působí také protipožerově – takto šetřené rostlinky pak škůdcům prostě nechutnají.

rajčata

TIP: proti škůdcům ošetřujte již při prvním výskytu, zásah neodkládejte!

Podobně můžete pěstovat i BIO papriky případně BIO drobné ovoce jako jsou třeba jahody. Mít BIO jahody přímo na okně je určitě velká výhoda hlavně pro maminky s malými dětmi!

Více o produktech řady natura na www.agronatura.cz

Reklama